Co kupić w Egipcie? Pamiątki i miejscowe perełki
Zastanawiasz się co kupić w Egipcie, by przenieść odrobinę tamtejszej atmosfery do własnego domu? Przygotowałam listę pomysłów na pamiątki z Egiptu, jak i kilka lokalnych perełek, które są nie tylko piękne, ale też użyteczne.
Pamiątki z Egiptu – na skróty
- Ozdobne lampy
- Pudełka na biżuterię
- Kosmetyki
- Perfumy
- Chusty i szale
- Egipska Jellabiya
- Zestaw do tańca brzucha
- Skórzane kapcie
- Tradycyjne nakrycia głowy
- Daktyle
- Słodycze
- Papirus
- Ozdobny piasek w butelce
- Bakhoor
- Przyprawy
Kiedy i jak targować się w krajach arabskich? Więcej przeczytasz tutaj
Ozdobne lampy
Chcesz mieć w dom prawdziwą namiastkę Egiptu? Koniecznie zaopatrz się w ozdobną lampę. Tradycyjnie używane w czasie Ramadanu dają przepiękny efekt świetlny i wprowadzą cudownie przytulną atmosferę w Twoim domu. Najlepsza pamiątka i prezent, jakie możesz przywieźć z Egiptu.
Cena: od 250 funtów, ok. 60 zł
Ozdobne pudełka
Jeśli tak jak ja uwielbiasz sekcję poświęconą przechowywaniu w Ikei, ale masz ochotę na coś bardziej oryginalnego, zrób miejsce w walizce. Będąc w Egipcie koniecznie kup tamtejsze ozdobne pudełka. Ogromny wybór kształtów i przepiękne, geometryczne, orientalne wzory. Sprzedawane jako pudełka na biżuterię, ale świetnie sprawdzą się do przechowywania innych drobiazgów.
Lokalne kosmetyki
Gdziekolwiek jestem, wpadam w szał kosmetycznych zakupów. Uwielbiam nowości i ciekawią mnie sposoby, w jakie kobiety w innych kulturach dbają o urodę. Mydełka, maseczki, peelingi, czy kohl wykorzystywany jako eyeliner – w Egipcie znajdziesz ogromny wybór kosmetyków, które w Polsce są trudno dostępne. Żeby uniknąć niedoszacowania (miejsca w bagażu i gotówki) zobacz jakie cuda oferuje np. sklep Nefertari Body Care. Jeśli jesteś fanką olejków, będziesz w raju. Tutaj zobaczysz, jak duży jest ich wybór.
Perfumy
Intensywne, o długo utrzymującym się zapachu – tak można określić egipskie perfumy. Ze względu na to, że alkohol jest w islamie zakazany, w wielu miejscach wykształciła się tradycja produkowania perfum na bazie olejku. To właśnie on gwarantuje trwałość zapachu. W Egipcie znajdziemy całe sklepy z perfumami, gdzie możemy wybierać spośród setek zapachów, oglądać proces przygotowania perfum i przebierać w wymyślnych buteleczkach.
Chusty i szale
Egipt to kraj muzułmański, gdzie ogrom kobiet zasłania włosy chustami. Jeśli interesują Cię powody, dla których to robią, koniecznie zapoznaj się z moim tekstem na ten temat. Nikogo nie zaskoczy zatem ogromny wybór chust, szali i apaszek w najróżniejszych wzorach i kolorach. Na soukach, czyli lokalnych targach, ceny są wyjątkowo atrakcyjne. Kupując szal w Egipcie, warto jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Poszukaj egipskiej bawełny, która wyróżnia się znakomitą jakością.
Egipska jellabiya
Jellabiya (czyt. galabija) to tradycyjny egipski strój zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zwiewny materiał i ogromny wybór kolorów sprawiają, że może ona stanowić pomysł na oryginalną sukienkę. Jakkolwiek w stolicy nie spotkamy ludzi tak ubranych, to w mniejszych miejscowościach nadal jest to popularny strój, którego wygląd różni się zależnie od regionu.
Zestaw do tańca brzucha
Idealna pamiątka z Egiptu dla fanek tańca. Sprzedawane w najróżniejszych kolorach i zdobione złotymi lub srebrnymi akcentami zestawy to oryginalny pomysł na prezent.
Skórzane kapcie
Świetne jakościowo, ręcznie wykonane skórzane kapcie, które często zdobią orientalne wzory. Przed zakupem warto przymierzyć, bo wiele z nich wygląda ciekawie, jednak nie są ani trochę wygodne.
Tradycyjne nakrycia głowy
W krajach muzułmańskich nie tylko kobiety noszą nakrycia głowy. Także mężczyźni mają swoje, charakterystyczne i często dyktowane lokalnymi tradycjami. Nie będzie to praktyczny zakup, ale może się okazać niezwykłą pamiątką.
Egipskie daktyle
Ze zdziwieniem odkryłam, że w wielu miejscach dzieciaki nie zajadają się czekoladami, a właśnie daktylami. Jest to zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie, a daktyle obowiązkowo znajdują się na stole w niemal każdym arabskim domu. Odmian daktyli jest wiele. Sama najbardziej lubię saudyjskie ajwa, ale odmiany dostępne w Egipcie również są pyszne. Jeśli nie przekonują Cię same daktyle, spróbuj tych nadziewanych orzechami i oblanych czekoladą. Na co dzień wykorzystuję daktyle do słodzenia koktajli – sprawdzają się genialnie.
Egipskie słodycze
Koniecznie sięgnij po baklawę i konaffę z kremem. Moim faworytem są jednak romoosh el sett, co w tłumaczeniu oznacza kobiece rzęsy – mimo że nijak ich nie przypominają. To nieduże ciasteczka nasączone słodkim syropem. Zawsze przywożę ich zapas z Egiptu.
Papirus
Gdy byłam w szkole, uwielbiałam słuchać o starożytnym Egipcie, hieroglifach i papirusie. Zawsze ciekawiło mnie, jaki jest w dotyku. I zawsze myślałam, że jest tylko czymś, co pojawia się w opowieściach o dawnych czasach. Tymczasem w Egipcie możemy kupić zwoje papirusu zdobione malunkami, jak również zeszyty, których strony wykonane są z papirusu.
Ozdobny piasek w butelce
Swój przywiozłam z Dubaju, jednak podobne ozdoby dostaniemy także w Egipcie. Układany warstwami kolorowy piasek, który jest małym dziełem sztuki. Piaskowe obrazy zamknięte w butelce – zawsze patrzę na nie jak oczarowana i fascynuje mnie proces ich produkcji. Niedroga pamiątka, która zawsze robi wrażenie.
Bakhoor, czyli orientalne kadzidło
W Egipcie to nie odświeżacze powietrza czy świeczki nadają zapach, a bakhoor. To kadzidło, którym Egipcjanie okadzają mieszkania, a często także ubrania. Kobiety używają go także do nadania zapachu włosom.
Bakhoor to wióry drewna nasączone olejkami zapachowymi. Podczas palenia w tradycyjnym naczyniu zwanym mabkhara, uwalniany jest ich ciężki zapach. Ceny bakhoor są zróżnicowane, a te najdroższe mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
Jeśli chcesz wypełnić swój dom arabskim zapachem, kup cały zestaw:
- kadzielnicę (mabkhara)
- węgielki – specjalne, okrągłe, łatwo się rozpalają. Pamiętaj, że są jednorazowe
- bakhoor – wybierz zapach, który Ci się podoba. W Egipcie dostępnych jest dużo najróżniejszych
Przyprawy
Będąc w Egipcie, koniecznie wybierz się na lokalny targ i kup zapas przypraw! Nie przypominają one w niczym znanych nam z supermarketów. Przygotuj się na kupowanie większych ilości w świetnych cenach, a także na poznanie oryginalnych mieszanek.
Polecam przede wszystkim – zapisuję także arabskie nazwy, wystarczy, że pokażesz sprzedawcy:
- zaatar (زعتر نابلسي), z którym przygotujesz ziołowe mini-pizze,
- sumak (سماق), którego kwaskowaty posmak genialnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek,
- kumin (كمون) będący nieodzownym dodatkiem do egipskich potraw,
- hibiskus (كركديه) na tradycyjny napój karkade.