Falafel, czyli wegańskie kotleciki z ciecierzycy
Szukasz idealnego przepisu na falafel? Jesteś we właściwym miejscu! Poprowadzę Cię krok po kroku przez proces przygotowania falafeli idealnych i upewniając się, że pracy nie będzie zbyt dużo. Nic tak nie drażni mnie w gotowaniu, jak bałagan i marnowanie czasu, więc w tym przepisie na falafel wszystko jest maksymalnie uproszczone i maksymalnie autentyczne.
Chyba nie ma drugiej takiej rzeczy w kuchni bliskowschodniej, która smakowałaby mi równie bardzo, jak falafel. Pyszne, sycące, a równocześnie lekkie kotleciki z ciecierzycy są idealnym dopełnieniem lunchu, choć np. w Egipcie jada się je także na śniadanie. Co ciekawe, w Egipcie falafel to nie zawsze kotleciki z ciecierzycy, bo powszechną wersją są również te wykonane z bobu.
Przepis na falafel, którym się tutaj z Wami dzielę, to przede wszystkim zasługa mojego męża, rodowitego Araba. Z różnic kulturowych najbardziej znaczące są dla nas różne upodobania w kwestii jedzenia. Bywa, że do kuchni arabskiej podchodzę z rezerwą, jednak falafele pokochałam od pierwszego wejrzenia. Od kilku lat przygotowuję je regularnie, tak manewrując dodatkami i przyprawami, by jak najbardziej przypominały wersję, którą mój mąż pamięta z domu.
Jeżeli chcesz na chwilę przenieść się w arabskie klimaty, koniecznie przygotuj falafel z poniższego przepisu.
Przepis na falafel – porady
- Do przygotowania falafeli używamy tylko i wyłącznie suchej ciecierzycy, którą namaczamy, ale nie gotujemy. Ta z puszki czy słoika jest już ugotowana i się nie nadaje. Przetestowałam – takie falafele rozpadają się podczas smażenia.
- Niektóre przepisy na falafel zalecają moczenie ciecierzycy z dodatkiem sody oczyszczonej. Nie ma to jednak większego wpływu na cały proces, a nadaje ciecierzycy nieprzyjemny zapach.
- Ciecierzycę moczymy przez min. 8 godzin w zimnej wodzie, upewniając się, że naczynie jest dostatecznie duże, gdyż zwiększy ona objętość nawet dwukrotnie.
- Niektóre przepisy na falafel zalecają dodanie proszku do pieczenia. Przetestowałam i nie odczułam żadnej różnicy. Postawmy na minimum składników.
- Jeśli nie lubisz kolendry, możesz ją spokojnie pominąć.
- Świeżą natkę pietruszki możesz zastąpić suszoną.
- Zanim zaczniemy formować kotleciki ze zblendowanej masy, dobrze jest ją odstawić do lodówki na min. godzinę – będą bardziej zwarte, nie będą się rozpadały.
- Jeżeli masz problem z utrzymaniem zwartej kulki, możesz obtoczyć je w odrobinie mąki.
- Falafele świetnie się mrożą. Zawsze przygotowuję dużą porcję z 1 kg ciecierzycy, formuję masę w kuleczki, które mrożę w takiej właśnie formie. Nie ma potrzeby ich rozmrażać przed smażeniem – wrzucamy bezpośrednio na głęboki olej.
- Falafele tradycyjnie smaży się na głębokim oleju, jednak można także upiec je w piekarniku. Pieczemy w 180 stopniach aż do uzyskania niemal brązowego koloru. Jeżeli masz oliwę w spreju, dobrze jest spryskać kotleciki przed pieczeniem. Nie czarujmy się jednak – pieczone nie są tak smaczne, jak smażone.
- Jeżeli planujesz smażyć falafele na patelni, uformuj lekko spłaszczone kulki. Jak największa powierzchnia kotlecika powinna być w oleju. Idealnie okrągłe kulki najlepiej sprawdzają się do smażenia w głębokim oleju.
- Jeżeli nie masz blendera, sprawdzi się również maszynka do mięsa.
Przepis na falafel – składniki
- 200 g suchej ciecierzycy
- 1 duża cebula (pokrojona w kostkę)
- 1/2 pęczka natki pietruszki (jeśli nie lubisz, możesz pominąć)
- 1/2 pęczka kolendry (jeśli nie lubisz, możesz pominąć)
- 5 ząbków czosnku
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka kuminu
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 5 łyżek sezamu
Przepis na falafel – wykonanie
- Suchą ciecierzycę wsyp do naczynia i zalej wodą. Miej na uwadze, że ciecierzyca zwiększy objętość nawet dwukrotnie, więc upewnij się, że naczynie jest odpowiednio duże.
- Odstaw do namoczenia na min. 8 godzin, idealnie na całą noc.
- Odcedź ciecierzycę i przełóż ją do naczynia, w którym będziesz blendować
- Dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i pozostałe składniki i przyprawy
- Blenduj przez kilka – kilkanaście minut. Falafel nie musi być idealnie zblendowany, mogą pozostać większe kawałki.
- Całość odstaw na min. godzinę do lodówki – łatwiej formuje się kulki z zimnej masy.
- Uformuj w dłoniach kulki lub lekko spłaszczone kulki.
- Smaż, najlepiej w głębokim oleju, aż do uzyskania lekko brązowego koloru
Jak podawać falafel?
Falafel to świetny pomysł na wegańską kanapkę do pracy lub szkoły. Kup gotowy chlebek pita, lub samodzielnie przygotuj w domu korzystając z niezwykle prostego przepisu Lady Kitchen. Całości dopełni klasyczny sos z tahini.
Falafel genialnie komponuje się z ogórkami kiszonymi lub konserwową papryką i ogórkami.
Przygotuj ulubioną sałatkę i dopełnij ją kulkami falafeli, które sprawią, że pożegnasz się z głodem na znacznie dłużej. A może wypróbujesz tradycyjną sałatkę z masłem orzechowym, prosto z Sudanu?
Ciecierzyca z ciecierzycą, czyli podaj razem z hummusem! Miska hummusu, warzywa, falafel i pyszny chleb, który będziesz maczać w hummusie i przegryzać nim kotleciki z ciecierzycy. P.S. czy wiesz, że po arabsku ciecierzyca to hummus? Czyli hummus robi się z hummusu – i falafel też! A przepis na hummus idealny znajdziesz tutaj.
A może wegańskie burgery z falafeli? Po prostu przygotuj większe i rozpłaszczone kotleciki. Możesz także wzbogacić ich smak większą ilością przypraw.
Na obiad, z frytkami. Będzie zdrowo, z lekką, fast-foodową nutą. Przygotuj sos czosnkowy i ulubioną sałatkę, a stworzysz pyszne i pożywne danie.