fbpx
Trasy dla początkujących w Szwajcarii
Szwajcaria

Najlepsze trasy dla początkujących w Szwajcarii

“Co najbardziej podoba Ci się w Szwajcarii?” Na to pytanie moja odpowiedź jest bardzo prosta – góry. To one czynią ten mały, kontrastowy kraj pięknym jak z bajki. A że stanowią aż 60% powierzchni kraju, to jest co odkrywać. W tym tekście przedstawiam Wam najlepsze trasy w Szwajcarii dla osób początkujących, nie mających doświadczenia w górach lub tych niepewnych swojej kondycji.

Zaczynasz swoją przygodę z chodzeniem po górach w Szwajcarii? Koniecznie przeczytaj ten poradnik

Ostre, okryte śniegiem szczyty Alp mogą się jednak wydawać groźne, niedostępne, a przez to powodować lęk wśród osób dopiero rozpoczynających przygodę z górskimi wędrówkami. Jest jednak wiele malowniczych, a przy tym niezbyt wymagających szlaków. Najlepiej zacząć właśnie od nich, by powoli rozsmakowywać się w temacie i lepiej zrozumieć system oznakowania i działania tutejszej górskiej turystyki.

Lista tras górskich dla początkujących w Szwajcarii

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Lauterbrunnen

 • Czas: 1:30h
 • Dystans: 4,4 km
 • Kanton: Bern

Spacer przez las i alpejskie łąki z widokiem na alpejską Trójcę (szczyty Jungfrau, Mnich i Eiger) po drugiej stronie doliny to świetne rozwiązanie zarówno na sezon letni jak i zimowy. Z Lauterbrunnen możemy wjechać kolejką do Grütschalp i przejść (lub przejechać kolejką) do małej górskiej miejscowości o nazwie Mürren. Po drodze miniemy kilka ławeczek z panoramą na ośnieżone szczyty Alp, posłuchamy dzwonków alpejskich krów i po zjedzeniu raclette w jednej z restauracji doświadczymy prawdziwej esencji szwajcarskości. Trasa jest praktycznie płaska, i świetnie sprawdzi się na początek przygód z górami. 

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Oeschinensee

 • Czas: 1:30
 • Dystans: 4,2 km
 • Kanton: Bern

Jezioro Oeschinen znajduje się w Alpach berneńskich w kantonie Berno. Z  miejscowości Kanderstag wjeżdżamy do niego kolejką (po wyjściu z gondoli czeka na nas ok. 45-minutowy spacer). Ukryte między stromymi skałami jezioro stanowi jedno z najbardziej malowniczych miejsc w kraju, a ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, wpisane zostało na listę UNESCO. Na miejscu możemy obejść jezioro, zrobić piknik lub skorzystać z oferty jednej ze znajdujących się tam restauracji. Zimą, jeżeli pogoda pozwala, jezioro zamienia się w lodowisko. Do Kanderstag możemy wrócić tą samą drogą (gondolą) lub zejść pieszo, co oczywiście wydłuży czas podróży, ale pozwoli dłużej nacieszyć oczy widokami. 

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Zermatt 5-Seenweg

 • Czas: 2:30h
 • Dystans: 9,8 km
 • Kanton: Valais

Kojarzycie liczne zdjęcia Matterhorna odbijającego się w tafli jeziora? Wiele z tych zdjęć zostało zrobionych właśnie na trasie 5 Jezior. Jest to propozycja dla początkujących, a także rodzin z dziećmi, ponieważ małe przewyższenia (czyli niewiele podchodzenia pod górę i schodzenia) nie męczą, a widok na Matterhorn i inne szczyty górujące na Zermattem usatysfakcjonują każdego fotografa. Na trasie można spotkać świstaki, ale obok znajduję się alternatywna trasa o nazwie Ścieżka Świstaków, licząca niecałe 4km i estymowany czas przejścia 1:10h, więc to tę drugą polecam szczególnie tym, którzy chcieliby zobaczyć te wesołe zwierzątka w naturze. 

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Zermatt Riffelseeweg

 • Czas: 1h
 • Dystans: 3 km
 • Kanton: Valais

Kolejną propozycją w okolicy Zermattu (tych mam pod dostatkiem!) jest spacer do jeziora Riffel. Znajdujące się na ponad 2700m wysokości jezioro to wspaniałe miejsce na piknik, a tym, którzy mają siłę na więcej wyzwań, oferuje liczne sąsiadujące szlaki na każdy poziom zaawansowania. Trasa znajduje się wyżej niż 5-Seenweg, więc otoczenie będzie bardziej skaliste. Do Riffelsee możemy dojechać pociągiem Gornergrat, który trasę kończy przy hotelu Gornergrat na wysokości 3000m i serdecznie polecam odwiedzenie tamtej platformy widokowej z panoramą na lodowiec, liczne 4-tysięczniki i, oczywiście, Matterhorn 🙂  

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Melchsee-Frutt

 • Czas: 2:20
 • Dystans: 9,2 km
 • Kanton: Obwalden

Trasa, na którą zabrałam rodziców podczas ich pierwszej wizyty w Zurychu 🙂 Czemu tam? Jezioro Melch nie znajduje się na liście głównych atrakcji kraju (takich jak Rigi, Grindelwald, czy Pilatus) i stanowi trochę kameralniejszy kierunek. Niski poziom trudności, stada pasących się alpejskich krów, świstaki uciekające spod stóp, malownicza kapliczka nad jeziorem Melch i krajobraz rodem z widokówki – czego chcieć więcej? Dostaniemy się tam kolejką startującą w miejscowości Stöckalp.

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Flumserberg

 • Czas: 1:50
 • Dystans: 5,6 km
 • Kanton: St. Gallen

Spacer rozpoczyna się w Tannebodenalp. Z trasy podziwiać możemy Walensee i grzbiet szczytów po drugiej stronie jeziora, układających się w kształt czekolady Toblerone. Spacer prowadzi nad Jezioro Seeben z restauracją serwującą tradycyjne specjały, a w powrotnej drodze, zamiast schodzić, możemy wrócić zjeżdżalnią tobogan z powrotem do Tannenbodenalp – co sprawiło szczególną radość moim towarzyszom. Okolice Flumserbergu nazywane są Heidilandem, czyli krainą Heidi, bohaterki powieści Johanny Spyri o dziewczynce mieszkającej w szwajcarskich Alpach. 

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Lodowiec Morteratsch

 • Czas: 1:30h
 • Dystans: 6km
 • Kanton: Graubünden

Widok skalistych zboczy gór i lodowca nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wprawionych alpinistów. Spacer do lodowca Morteratsch (z miejscowości o tej samej nazwie) to prosta i krótka wycieczka przez księżycowy krajobraz aż aż pod stopy jęzora lodowca. Wycieczkę można przedłużyć o wejście do schroniska Chamanna da Boval CAS, co znacznie podniesie poziom trudności i czas wyprawy, lub wrócić do Morteratsch i zrobić piknik nad rzeką Ova da Bernina (okolica przypomina momentami Park Narodowy Yosemite w USA).

Trasy dla początkujących w Szwajcarii – Valle Verzasca

 • Czas: 3:20h
 • Dystans: 14,5km
 • Kanton: Ticino

Na koniec przenosimy się teraz do włoskiego kantonu Ticino (Tessin), gdzie stosunkowo popularną (trudno się dziwi – widoki jak ze świata fantasy) jest droga przez Dolinę Verzasca. Kilometrowo dość długa, ale praktycznie płaska, trasę można więc traktować jak długi spacer. Rozpoczyna się u podnóża gór w górskiej wiosce Sonogno i prowadzi w kierunku Lugano, wzdłuż turkusowych wód rzeki Verzasca. Można nią dojść aż do średniowiecznego miasteczka Lavertezzo, w którym wciąż zachowany jest kamienny most Ponte dei Salti, przez cały rok oblegany przez rzesze turystów i fotografów. Choć trasa z Sonogno do Lavertezzo to 14 km, trasę można łatwo skrócić i wsiąść do autobusu, który kursuje drogą wzdłuż rzeki.


Tekst gościnnie przygotowała Kasia, ilustratorka realizująca swoją pasję na profilu @toolinkowo i dzieląca się górskimi wycieczkami na @tooliepanna

Kasia od kilku lat mieszka i pracuje w Szwajcarii, dzieląc się swoją pasją do gór w mediach społecznościowych. Najlepsze porady dotyczące chodzenia po górach i malowniczych tras w Szwajcarii znajdziecie właśnie u niej