fbpx
Szwajcaria

Co zobaczyć w Szwajcarii? Zermatt i widok na Matterhorn

Matterhorn to chyba najsłynniejszy ze szwajcarskich szczytów, bo znany nam wszystkim z opakowania czekolady Toblerone. W jego okolicy, wśród alpejskich szczytów położona jest miejscowość Zermatt. To popularny zarówno wśród Szwajcarów, jak i przyjezdnych, kurort narciarski. Ma on jednak wiele do zaoferowania nawet wtedy, gdy nie planujemy szusować na stoku.

Zermatt na skróty

Gdzie znajduje się Zermatt i dlaczego jest taki wyjątkowy?

Położone wśród górskich szczytów Zermatt gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki. To miejsce, w którym możemy rozkoszować się szwajcarskim fondue, podziwiając słońce zachodzące za ośnieżonymi szczytami, wybrać się na niezapomniany hiking, spróbować swoich sił na stoku narciarskim, a także wjechać pociągiem na ponad 3 tys. m.n.p.m, czy skorzystać z przejażdżki najwyżej położoną kolejką linową.

Wszystko to w wyjątkowej atmosferze małego, chociaż typowo turystycznego miasteczka, które pozwala całkowicie oderwać się od rzeczywistości.

Jak dojechać do Zermatt?

Jedną z rzeczy, które czynią Zermatt miejscem wyjątkowym i wartym zobaczenia jest fakt, iż całkowicie zabroniony jest tam ruch samochodowy. Po miasteczku jeżdżą jedynie elektryczne taksówki kursujące przede wszystkim pomiędzy stacją kolejową i hotelami oraz policja, a także samochody ze specjalnie wydanymi pozwoleniami.

Wybierając się do Zermatt samochodem, nie jesteśmy w stanie dojechać bezpośrednio do naszego miejsca docelowego. Konieczne będzie zaparkowanie auta w Täsch, gdzie znajduje się specjalnie do tego przeznaczony parking. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Z Täsch do Zermatt możemy dostać się pociągiem, który kursuje co 20 minut. Stacja zlokalizowana jest bezpośrednio obok parkingu. Bilety można kupić na miejscu lub online. Możliwe jest także zarezerwowanie transportu samochodowego lub skorzystanie z lokalnych taksówek. Wszelkie informacje na ten temat dostępne są tutaj.

Najwyższa kolejka linowa na świecie właśnie w Zermatt

Alpy to góry, w których wcale nie trzeba być wysportowaną osobą ani amatorem wspinaczek, by zdobywać szczyty. We Francji, korzystając z kolejki linowej w Chamonix, możemy wjechać na Aiguille du Midi, z kolei w Szwajcarii zlokalizowana jest najwyższa na świecie kolejka linowa Matterhorn Glacier Ride.

Wjazd na położoną najwyżej w Europie stację kolejki linowej na Klein Matterhorn przebiega w kilku etapach, a których każdy jest bardziej malowniczy i pozwala z bliska podziwiać szczyt Matterhorn, a także pozwala dostrzec Schwarzsee. Przejazd zajmuje około 40 minut. Bilety można kupić na stacjach, w informacji turystycznej zlokalizowanej przy dworcu w Zermatt, a także online.

Cena biletu dla osoby dorosłej to ok. 90 franków szwajcarskich.

Atrakcje na szczycie Klein Matterhorn w Zermatt

Gdy dotrzemy a szczyt Klein Matterhorn, mamy możliwość skorzystania z kilku atrakcji. Najbardziej oczywistą jest platforma widokowa z panoramicznym widokiem, z której możemy podziwiać zarówno dolinę, w której położony jest Zermatt, jak i okoliczne 38 alpejskich szczytów, a także lodowce. W bezchmurne dni można usiąść na ławeczce i rozkoszować się rześkim powietrzem.

Jedną z godnych uwagi atrakcji, szczególnie dla osób podróżujących z dziećmi, jest Glacier Palace, czyli jaskinia lodowa na szczycie. W środku znajdują się lodowe rzeźby, liczne przejścia i pomieszczenia, w których możemy podziwiać mroźną sztukę. W Glacier Palace znajduje się także tunel z lodową ślizgawką. Wybierając się do jaskini, zdecydowanie należy zadbać o ciepłe ubranie – w środku jest znacznie bardziej mroźnie, niż na zewnątrz.

Osoby zainteresowane wspinaczkami górskimi, a także lokalną florą i fauną, będą się znakomicie bawić w sali kinowej, w której wyświetlane są filmy dotyczące okolicy, w której się znajdujemy. Świetne miejsce na chwilę odpoczynku, szczególnie, jeśli zacznie nam doskwierać choroba wysokościowa.

Wszystkie atrakcje są zapewnione w ramach biletu na Matterhorn Glacier Ride.

Obiad wśród alpejskich szczytów w Zermatt

Zarówno na szczycie Klein Matterhorn, jak i na pośredniej stacji, znajdują się restauracje, w których stołują się przede wszystkim osoby szusujące na stokach. Warto jednak zaplanować dodatkowy czas, by na spokojnie zjeść posiłek z jedynym w swoim rodzaju widokiem.

Menu jest proste i oferuje przede wszystkim szwajcarskie specjały. Ceny są przeciętne (ok 50 CHF za dwie osoby), jednak warto, bo to nie o posiłek chodzi, a o roztaczającą się alpejską panoramę.

Zobacz zachód słońca na wysokości 3089 m.n.p.m.

Z centrum Zermatt odjeżdża pociąg w kierunku Gornergrat. To najwyżej kursujący pociąg w Europie, który zabierze Cię wprost w okolice lodowca i hotelu z wyjątkowym widokiem.

Przejażdżka do stacji końcowej zajmuje nieco ponad pół godziny, a widok na 10-kilometrowej trasie zapiera dech w piersiach. Do Gornergrat warto wybrać się późnym popołudniem, aby móc podziwiać Matterhorn skąpany w promieniach zachodzącego słońca.

Szczegółowe informacje dostępne są tutaj. Bilety do kupienia bezpośrednio na stacji w automatach lub kasie, a także online. Koszt podróży Zermatt – Gornergrat – Zermatt to 40 franków.

Wybierz się na hiking w Zermatt

Okolice Zermatt obfitują w wiele świetnie przygotowanych tras o różnym poziomie trudności. Znaleźć można zarówno takie, które sprawdzą się dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób zaawansowanych. Przed wybraniem się w góry warto udać się do informacji turystycznej, gdzie uzyskamy aktualne informacje o utrudnieniach i otwartych trasach.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć poradnik dotyczący chodzenia po górach w Szwajcarii.
Zapoznaj się także z trasami hikingowymi w Zermatt dla każdego

Mapy dostępne są na stacjach, w informacji turystycznej, a także online. Warto zainstalować także aplikację Matterhorn, która pozwala na bieżące monitorowanie sytuacji poprzez kamerki internetowe, a także zapewnia dostęp do informacji dotyczących kolejek linowych i wyciągów.