Jeden dzień w Vaduz
Co do zaoferowania ma nam stolica Liechtensteinu? W kwestii zwiedzania stosunkowo niewiele i nie uważam, by warto było wybierać się tam specjalnie. Jednak przy okazji bądź przejazdem? W takim układzie Vaduz może okazać się interesującym miejscem, które oczarowuje przede wszystkim mnogością niezwykłych historii.
Cztery kraje w jeden dzień
Szybki zakup szwajcarskiej Saver Pass, która za 50 franków umożliwia podróżowanie przez jeden dzień po całym kraju i pomysł – jedziemy na wschód! Jest jeszcze ciemno, gdy wychodzę z domu we Francji, nieopodal Genewy i zmierzam na dworzec kolejowy. Czeka mnie kilka godzin w pociągu, przesiadki, a na koniec miejski autobus, który ze Szwajcarii jedzie przez Lichtenstein do Austrii.
Autobus odjeżdża z Sargans w Szwajcarii i zatrzymuje się na kolejnych przystankach w Liechtensteinie. Miejsce docelowe: Feldkirch w Austrii.
Zamek, którego nie można zwiedzać
Jeśli szukasz historii o księciu, który mieszka w zamku, w Liechtensteinie się ona urzeczywistnia. Zamek znajdujący się w Vaduz, z którego rozpościera się przepiękny widok na dolinę, pozostaje oficjalną rezydencją rodziny książęcej.
Zamek pochodzi z 12 wieku, kiedy został wybudowany jako forteca obronna. Nieco później, w 13 wieku, dodane zostały kwatery mieszkalne. Niestety, nie ma możliwości zachwycania się jego wnętrzami. Pozostaje on zamknięty dla odwiedzających.
Raz w roku, 15 sierpnia, podczas święta narodowego, Książę Liechtensteinu zaprasza wszystkich mieszkańców kraju na przyjęcie w zamku. To jedyny dzień, gdy bramy otwierane są dla osób z zewnątrz, które mogą skosztować darmowego piwa i wina.
Spacer uliczkami miasta
Vaduz to urocze, alpejskie miasteczko, które otoczone jest wzniesieniami i lasami. Spacerowanie jego uliczkami to czysta przyjemność zarówno ze względu na architekturę, jak i liczne sklepiki, które zachęcają estetycznymi witrynami, a także generalną atmosferę miejsca. Stolica Liechtensteinu tchnie spokojem, a jej mieszkańcy są niezwykle przyjaźni i witają nas pozdrowieniami.
Podczas przechadzki upewnij się, że podejdziesz w okolice L’Or du Rhin, czyli centrum sztuki. To kolejne miejsce, którego nie zwiedzimy od wewnątrz, jednak jest zdecydowanie warte zobaczenia. Jego projekt podkreśla istotę Liechtensteinu jako jednego z najważniejszych ośrodków biznesu na świecie.
Przy Peter-Kaiser-Platz natkniesz się na niezwykle oryginalny budynek parlamentu. Bezpiecznie jest założyć, że i ten można zobaczyć jedynie z wewnątrz. Oficjalna strona internetowa informuje o możliwości zorganizowania wycieczki z przewodnikiem na życzenie.
Jeśli, poza architekturą, interesują Cię zagadnienia związane z parlamentem Liechtensteinu, zapoznaj się z broszurą na ten temat.
Kontynuując spacer, zaraz obok parlamentu, natkniemy się na przepiękną, strzelistą Katedrę Św. Floryna. Pierwsze informacje na jej temat datowane są na 14 wiek, choć przyjmuje się, że znacznie wcześniej miejsce to było przedmiotem chrześcijańskiego kultu. W 1873 roku wzniesiona została istniejąca obecnie katedra w stylu gotyckim.
Jest to także miejsce pochówku członków rodziny książęcej.
Muzea w Vaduz
Liechtenstein jest niewielkim krajem, jednak na jego terenie znajdują się liczne muzea. To prawdziwe, kulturowe, centrum regionu. Pełną listę muzeów i informacje na ich temat znajdziesz na stronie promującej turystykę w Lichtensteinie.
- Kunstmuseum Liechtenstein, czyli muzeum sztuki nowoczesnej
- Landes Museum, czyli muzeum narodowe Liechtensteinu
- Post Museum, czyli muzeum znaczków pocztowych i historii poczty
- Uhrenmuseum Kurt Beck, czyli muzeum zegarków
Lichtenstein – praktyczne informacje
- Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski
- Raczej nie ma problemu z płatnością kartą, choć warto zabrać gotówkę, przynajmniej by móc zapłacić za drobiazgi
- Ceny są porównywalne do szwajcarskich, czyli wysokie w stosunku do polskich wynagrodzeń