fbpx
Co zobaczyć w Szwajcarii
Szwajcaria

Aletsch Glacier, czyli najdłuższy lodowiec Europy

W każdym kraju są takie miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć czy to ze względu na ich wartość kulturową lub historyczną, czy też z powodu ich wyjątkowości. W Szwajcarii takim miejsce, które zdecydowanie należy odwiedzić, jest Aletsch Glacier, czyli najdłuższy lodowiec w Europie.

Szukasz innych, zimowych miejsc w Szwajcarii? Koniecznie zainteresuj się tym, co do zaoferowania ma Zermatt!

Aletsch Glacier, czyli o co właściwie chodzi?

Położony w Alpach Berneńskich lodowiec Aletsch objęty jest rezerwatem i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce nieustannie zmieniające swój wygląd przede wszystkim ze względu na zmiany klimatyczne. Nieco ponad 100 lat temu mierzył 27 km długości, na przestrzeni czasu zmniejszył się do 23 km. Robi ogromne wrażenie – składa się z 27 ton lodu i zajmuje powierzchnię ponad 117 km2. W najgrubszym miejscu osiąga grubość 900 metrów, a jego szerokość wynosi 1,5 km.

Oglądany z punktu widokowego urzeka swoim ogromem i kusi, by podejść bliżej i zobaczyć – jednak jest to przyjemność dla osób doświadczonych w chodzeniu po górach i dla bezpieczeństwa wymaga obecności przewodnika.

Najdłuższy lodowiec Europy – jakie atrakcje oferuje na miejscu?

Nie należę do osób wymagających. Natura jest dla mnie urzekająca sama w sobie i szczerze mówiąc, nie potrzebuję nic więcej, niż obcowanie z nią – co samo w sobie traktuję jako przywilej. Podczas naszego zimowego wypadu do Aletsch Arena wraz z Kasią, autorką bloga Tooliepanna, spędziłyśmy czas spacerując trasą z widokiem na lodowiec, a także siedząc na ławeczce, rozkoszując się rześkim powietrzem, rozmawiając i wpatrując w górskie masywy.

Altesch Arena to jednak miejsce, gdzie nie tylko można odpocząć od miejskiego zgiełku, ale przede wszystkim raj dla miłośników sportów zimowych. Świetnie przygotowane, liczne trasy narciarskie i wyciągi krzesełkowe, a nieopodal restauracje i sklepy sportowe.

Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy w okolicy lodowca, dlatego też mamy szansę skorzystać zarówno z jedno, jak i dwudniowych wycieczek z przewodnikiem. Jakie są opcje odkrywania najdłuższego lodowca w Europie, przeczytacie tutaj.

Kiedy najlepiej zobaczyć Altesch Glacier?

Dla najbardziej spektakularnych widoków warto wybrać się do Altesch Glacier poza sezonem zimowym. Przykryty śniegiem lodowiec nadal wygląda pięknie, ale jest znacznie mniej imponujący i nie odróżnia się znacząco na tle ośnieżonych szczytów.

Jak dojechać do Altesch Glacier?

Zarówno pociągiem, jak i samochodem, kierujemy się do miejscowości Mörel. Następnie udajemy się do Rideralp, skąd wyciągiem krzesełkowym dostaniemy się w okolice punktu widokowego.

Punkt widokowy, który odwiedziłam to Härdernagrat, ale warto rozważyć także Bettmerhorn czy Eggishorn.