Islam

15 faktów na temat Ramadanu, które musisz znać

1. Ramadan to po prostu nazwa miesiąca, nie słowo oznaczające “post”
Ramadan to dziewiąty miesiąc islamskiego kalendarza księżycowego, trwa 29 lub 30 dni, a słowo “post” w języku arabskim to “saum/sawm” (czyt. sałm).

2. Ramadan każdego roku wypada innego dnia
Kalendarz muzułmański opiera się na fazach księżyca, tym samym każdy jego miesiąc, święta i inne ważne wydarzenia ulegają przesunięciu. Różnica wynosi średnio 11 dni. W tym roku Ramadan zaczyna się 13 kwietnia, a w przyszłym będzie to 11 dni wcześniej.

3. Ramadan to miesiąc szczególnych błogosławieństw.
Każdej nocy Ramadanu Bóg wybiera osoby, które będą wybawione od ognia piekielnego. Dodatkowo poszczenie w Ramadanie przy równoczesnym odmawianiu 5 obowiązkowych modlitw i unikaniu znaczących grzechów sprawia, że odpuszczone zostają nam grzechy popełnione w okresie od poprzedniego Ramadanu do obecnego.

4. Post w miesiącu Ramadan to jeden z pięciu filarów islamu.
Pozostałe filary to wyznanie wiary – szahada, modlitwa – salat, jałmużna – zakat oraz pielgrzymka do Mekki – hadżdż.

5. Odprawienie umrah w Ramadanie równa się odprawieniu hadżu
Hadżdż, czyli pielgrzymka do Mekki to jeden z filarów islamu, stanowiący obowiązek każdego muzułmanina. Jednak odbycie w Ramadanie umrah, czyli pielgrzymki mniejszej, składającej się z mniejszej liczby rytuałów, liczy się jako odbycie hadżu.

6. Post obowiązuje od świtu do zachodu słońca
Bardzo powszechnym błędem jest określanie czasu trwania postu jako “od wschodu do zachodu” lub od “świtu do zmierzchu”. Żadne z tych stwierdzeń nie jest poprawne. Post rozpoczynamy wraz z pierwszą modlitwą (Fajr), jeszcze zanim wzejdzie słońce, a kończymy dokładnie o jego zachodzie, wraz z modlitwą Maghrib. W określeniu poprawnego czasu pomagają nam aplikacje i strony internetowe, w których możemy sprawdzić czasy modlitw.

7. W Ramadanie powstrzymujemy się od zaspokajania fizycznych potrzeb
Od świtu do zachodu słońca nie spożywamy posiłków ani napojów. Tak, nie pijemy nawet odrobiny wody. Dodatkowo małżeństwa nie uprawiają seksu w ciągu dnia.

8. Istotą postu nie jest tylko brak jedzenia i picia
Najważniejszy jest post duchowy. Oczyszczamy się poprzez wyciszenie, skupiając się na sferze duchowej i bardziej niż zwykle pilnując właściwego postępowania z nadzieją, że uda nam się taki stan rzeczy utrzymać także poza Ramadanem.

9. Post jest obowiązkowy dla zdrowych, dorosłych osób wyznających islam
Zdrowie traktowane jest w islamie priorytetowo, dlatego też osoby zażywające na stałe leki, których nie można przesunąć na inną porę lub chore są zwolnione z przestrzegania postu. Dotyczy to również dzieci przed wejściem w okres dojrzewania, słabych osób starszych i miesiączkujących kobiet. Podczas ciąży, karmienia piersią, choroby oraz podróży post nie jest obowiązkiem, ale można go przestrzegać, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań.

10. Opuszczone dni postu należy odrobić przed rozpoczęciem kolejnego Ramadanu
Wszystkie osoby, które opuściły post z powodu przejściowych problemów zdrowotnych, podróży lub miesiączki, zobowiązane są do jego odrobienia. Można odrabiać pojedyncze dni lub pościć ciągiem, jest to indywidualna kwestia. Należy jedynie pamiętać, żeby zdążyć przed kolejnym Ramadanem. Osoby chore przewlekle, które nie są zdolne do odrobienia postu, mają obowiązek nakarmić jedną osobę za każdy opuszczony dzień. Można zrobić to bezpośrednio, zapraszając na posiłek lub przekazując pieniądze.

11. Czas trwania postu jest różny w różnych miejscach na świecie
Zależnie od szerokości geograficznej różnice w czasie trwania postu mogą wynosić nawet 10 godzin.

12. W nocy jedzone są dwa główne posiłki – iftar i suhur.
Post jest przez muzułmanów tradycyjnie przerywany daktylami i wodą. Posiłek spożywany po przerwaniu postu to iftar i często jest uroczystą kolacją, na którą zaprasza się gości. Czas na uzupełnienie płynów i jedzenie jest do świtu, przed którym spożywa się posiłek zwany suhur.

13. Dodatkowa modlitwa Taraweeh
W Ramadanie odmawiana jest dodatkowa modlitwa nocna. Nie jest ona obowiązkowa, a zalecana. Podczas Taraweeh, każdej nocy recytowany jest kolejny fragment Koranu, tak by ukończyć całość w ciągu miesiąca.

14. Ramadan kończy święto Eid Al-Fitr
Po pełnym miesiącu postu, w pierwszym dniu kolejnego muzułmańskiego miesiąca, następuje święto Eid Al-Fitr. Rano odprawiana jest specjalna modlitwa świąteczna, a dalsze świętowanie zależy od tradycji danego regionu.

15. Zakat Al-Fitr, czyli świąteczna jałmużna
Na kilka dni przed końcem Ramadanu zbierana jest jałmużna na ubogich. W przypadku Zakat Al-Fitr określona jest kwota minimalna, którą powinien przekazać każdy muzułmanin.


Tekst przygotowała gościnnie Nabila, znana na Instagramie jako @niqabi.ninja