Sos z tahini – arabski sos z pasty sezamowej
Dziś dzielę się z Wami przepisem na autentyczny sos z tahini. To wersja podstawowa, klasyczna – dokładnie taka, jaką znajdziecie w krajach Lewantu czy w Egipcie jako dodatek do kanapek, czy jedną z przystawek na bogato zastawionym stole. Co wyróżnia ten sos? Przede wszystkim prostota. Zaledwie kilka składników, które zawsze znajdziecie w kuchni.
Składniki na sos z tahini
- 4 łyżki pasty tahini
- 1 ząbek czosnku przeciśniętego przez praskę
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1/2 łyżeczki kuminu
- szczypta soli
- odrobina natki pietruszki (najlepiej świeżej, chociaż zdarza mi się używać suszonej)
- Kilka łyżek zimnej wody
Dopasuj ilość i proporcje do swoich potrzeb – zwykle przygotowuję tyle sosu z tahini, ile potrzebuję w danym momencie. Jego wykonanie zajmuje dosłownie chwilę i fantastycznie jest mieć świeży.
Zanim zaczniesz, czyli co warto mieć na uwadze przygotowując sos z tahini
Zwróć uwagę na jakość i rodzaj tahini. To jaką pastę wykorzystujesz do przygotowania sosu z tahini, ma ogromne znaczenie. Domowa jest znacznie bardziej aromatyczna i smak sosu będzie o wiele bogatszy. Z kolei korzystając z gotowej, kupionej w sklepie tahini uzyskasz delikatniejszy smak.
Zamarynuj czosnek w soku z cytryny przez 10 minut. Chwila oczekiwania, która jest tego warta. W ten sposób sok cytrynowy nasyci się delikatnym aromatem czosnku, a czosnek sam w sobie pozostanie łagodniejszy w smaku. Jeśli się spieszysz, możesz odpuścić ten krok i nadal będzie pysznie!
Postaw na zimną wodę. Jeśli masz wodę z lodówki, będzie idealna. Świetnie łączy się z pozostałymi składnikami, gwarantując kremową konsystencję sosu z tahini.
Doprawiaj do smaku. Ostatecznie sos z tahini ma smakować właśnie Tobie, jeśli więc czujesz, że tak przypadnie Ci bardziej do gustu. Baw się proporcjami, dodając mniej lub więcej dodatków.
Baw się smakami. Tradycyjny sos z tahini nie jest Twoją jedyną opcją. Może zaciekawi Cię także sos z dodatkiem jogurtu?
Przygotowanie sosu z tahini
- Łączymy pastę tahini z pozostałymi składnikami.
- Można po prostu mieszać łyżką, choć osobiście najczęściej przygotowuję sos z pasty sezamowej przy użyciu blendera ręcznego – czosnek i pietruszka idealnie łączą się z całością, tworząc idealnie kremową konsystencję.
- Dodajemy wodę, łyżka po łyżce, zależnie od tego, jaką konsystencję chcemy uzyskać (zazwyczaj dodaję około 4-6 łyżek).
Jak podawać sos z tahini?
- Dodatek do kanapek z falafelem
- Dodatek do shawarmy lub po prostu kanapki z kurczakiem
- Dressing do sałatek (po dodaniu nieco większej ilości wody i oliwy, dla uzyskania bardziej płynnej konsystencji)
- Dip do warzyw – tak świeżych, jak i grillowanych