10 egipskich potraw, których musisz spróbować
Jeśli wybierasz się na wakacje do kraju faraonów, z pewnością zastanawiasz się co zjeść w Egipcie. Koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem, by wiedzieć, czego spodziewać się po kuchni egipskiej i jakich potraw warto spróbować.
Miej na uwadze, że kuchnia egipska znacząco różni się od tej, która jest nam znana. Jest ciężka, a wiele potraw przygotowywanych jest nie szczędząc oleju. Tradycyjne egipskie słodycze są skąpane w cukrowym syropie, a śniadania przypominają nasz lunch.
Na skróty – lista potraw, których warto spróbować w Egipcie
- Ful medames
- Tamija lub falafel
- Hawawshi lub baladi
- Shawarma
- Koshari
- Kofta
- Mulukhiyah
- Feteer meshaltet
- Mahshi
- Basila
Egipski street food – Ful medames
Jedna z najpopularniejszych przekąsek w Egipcie to ful medames, który pokochają fani bobu. Ful to właśnie ugotowany suszony bób z czosnkiem, cebulą i dodatkiem oliwy z oliwek. Serwowany zarówno na talerzu, z jajkami, warzywami i chlebem pita, jak również jako kanapka.
- możliwa opcja wegetariańska/wegańska
- opcja budżetowa
Sprawdź także przepis na ful medames w sudańskim wydaniu
Egipski street food – tamija lub falafel
Tamija i falafel to nazwy tej samej potrawy, czyli kotlecików z ciecierzycy.
Jeśli znacie falafel, kuchnia egipska zdecydowanie Was zaskoczy. Jego tradycyjna wersja przygotowywana jest z suszonego bobu. Dostaniecie go głównie w egipskich restauracjach, a syryjskie, sudańskie czy libańskie będą serwowały wersję bazującą na ciecierzycy. Zawsze warto dopytać, która wersja jest dostępna.
Smażone w głębokim oleju kotleciki to danie kojarzące nam się raczej z lunchem lub kolacją, jednak w Egipcie jadane także na śniadanie.
- możliwa opcja wegetariańska/wegańska
- opcja budżetowa
Zobacz także przepis na domowy falafel
Egipski street food – Hawawshi lub baladi
Przekąska w formie kanapki z chleba pita wypełnionej mieloną wołowiną, przyprawami, cebulą, czosnkiem i ostrą papryką ze świeżą natką pietruszki. W Kairze funkcjonuje pod nazwą hawawsi, a w okolicy Alexandrii bywa nazywane baladi.
Egipski street food – Shawarma
Shawarma (czyt. szawarma) to kebab w egipskiej odsłonie. Cienki placek wypełniony jagnięciną lub kurczakiem z dodatkiem warzyw, sosu i pietruszki. Zazwyczaj serwowana na wynos w budkach przy ulicach.
Koshari, czyli żydowska nuta w egipskiej kuchni
Nazwa koshari (czyt. koszari) pochodzi bezpośrednio od słowa koszerny. To jedno z najbardziej popularnych dań kuchni egipskiej. Stanowi mieszankę ryżu, makaronu, brązowej soczewicy i ciecierzycy połączonych z ostrym sosem pomidorowym i smażoną cebulą.
Koshari można dostać w niemal każdej egipskiej restauracji. Ciekawostką jest to, że istnieją miejsca specjalizujące się w serwowaniu jedynie tej potrawy.
- możliwa opcja wegetariańska/wegańska
- opcja budżetowa
Mięsna Kofta
Grillowana w ogniu jagnięcina w kawałkach z mielonym mięsem nadzianym na metalowy szpikulec. Bardzo popularne danie, które zazwyczaj jedzone jest z sałatką i chlebem.
Egipska zupa Mulukhiyah
Mulukhiyah (czyt. molohija) to popularna w regionie zupa o specyficznej konsystencji, której podstawowym składnikiem są liście juty warzywnej. Trochę jak z rosołem – każda osoba przygotowuje to danie nieco inaczej.
Zieleń i liście mogą wprowadzać w błąd, bo często nie jest to danie wegańskie. Mulukhiyah zazwyczaj przygotowywana jest na bazie bulionu z kurczaka lub wołowiny.
- możliwa opcja wegetariańska/wegańska
Feteer meshaltet
Feteer meshaltet to warstwy ciasta przekładane ghee, czyli masłem klarowanym. Może być serwowane na słodko, z miodem, z serem lub w opcji mięsnej. Szczególnie ciekawa jest opcja z serem, który jest nieco inny w smaku od tych, które są nam znane.
- możliwa opcja wegetariańska
Mahshi
Mahshi (czyt. maszi) to pieczone warzywa (cukinia, papryka, bakłażany) lub liście winogron wypełnione farszem. Farsz składa się z ryżu i zazwyczaj mięsa mielonego doprawionych przyprawami, kolendrą i natką pietruszki. Coraz częściej pojawiają się opcje bezmięsne.
- możliwa opcja wegetariańska/wegańska
Gulasz Basila
Basila, czyli gulasz z groszkiem i marchewką w sosie pomidorowym. Najczęściej przygotowywany z wołowiną, jednak w okresie, gdy koptyjscy chrześcijanie poszczą, przygotowują go oni także w wersji wegańskiej. Zazwyczaj serwowany z ryżem.
- możliwa opcja wegetariańska/wegańska