Związek z muzułmaninem – co musisz wiedzieć
Na to, jak będzie wyglądało Twoje arabskie czy muzułmańskie małżeństwo, wpływ mają dokładnie takie same czynniki, jak w przypadku związku z Polakiem, Niemcem czy Australijczykiem.
Po pierwsze, liczysz się Ty
Poznałaś tego jedynego, nie widzisz poza nim świata, jesteś skłonna poświęcić dla niego wszystko. Zakochane kobiety często tak mają. Nie powinnaś jednak poświęcać samej siebie i zatracać się w tej miłości, która z czasem będzie się zmieniać i może się okazać niewystarczająca.
Pytaj. Obserwuj. Miej wątpliwości i szukaj na nie odpowiedzi – nie tylko u niego, ale przede wszystkim w innych źródłach, tak żebyś miała świadomość swoich praw, a także tego, czego można od Ciebie oczekiwać. Twój charakter ma tutaj kluczowe znaczenie – nie każda kobieta odnajdzie się w związku mieszanym kulturowo czy religijnie.
Po drugie, ważne jest jego podejście
Nie wychodzisz za mąż za kulturę czy religię – jasne, determinują one wiele kwestii, ale o tym nieco później. Decydujesz się na związek z człowiekiem i w dużej większości od niego zależeć będzie to, jak potoczy się Wasza historia.
Czy potrafi słuchać i odpowiedzieć na Twoje wątpliwości? Czy jest w stanie wyjaśnić zawiłości związane z relacjami rodzinnymi i społecznymi? Jakie są jego oczekiwania odnośnie Twojego miejsca w jego życiu, związku? Jak wiele zrozumienia ma dla Twoich rozterek? Czy jest w stanie pójść na kompromisy?
Jak w każdym innym związku tutaj też należy postawić na wyrozumiałość, troskę i zaufanie. W życiu codziennym będziecie napotykać takie same problemy jak inni, jedynie kontekst może być nieco inny. On musi sobie zdawać sprawę z tego, że może nie być łatwo – czy jest wystarczająco cierpliwy, żeby stawić czoła Twoim obawom?
Po trzecie, ważne jest Wasze otoczenie
To, gdzie zdecydujecie się mieszkać, w dużej mierze zdeterminuje całe Wasze życie. Będą to jego rodzinne strony, a może Twoja okolica? Być może też wybierzecie kraj zupełnie obcy Wam obojgu.
Dla Ciebie będzie łatwiej, jeżeli będzie to Twoja ojczyzna, czy też po prostu Europa. Dla niego zmiana otoczenia może wiązać się z trudnym okresem przejściowym – będzie musiał przystosować się do innego trybu życia, innej kultury pracy i oczekiwań względem pracownika. Ty z radością będziesz pomagała mu się zaadaptować w nowym otoczeniu, a dla niego bezsilność i konieczność polegania na Tobie w najprostszych sprawach będzie frustrująca. Jedna z moich ulubionych różnic kulturowych – kobieta ma niczym się nie martwić. To mężczyzna o wszystko zadba, on wszystkim się zajmie.
Dla niego być może będzie wygodniej zostać w otoczeniu rodziny. Dla Ciebie oznacza to przeniesienie się do jego rzeczywistości. Codzienność, którą Ty jesteś w stanie rozłożyć na czynniki pierwsze i fascynować się każdym z osobna jest dla niego po prostu rutyną. Będziesz dostrzegać rzeczy i sytuacje, które dla niego są naturalne, a co za tym idzie, nie przyjdzie mu nawet do głowy, że dla Ciebie coś może być niezrozumiałe.
Po czwarte, różnice kulturowe
Nawet jeżeli on jest najbardziej wyrozumiałym i nowoczesnym człowiekiem. z jakim miałaś kiedykolwiek do czynienia, nadal będziesz musiała przystosować się do pewnych norm społecznych. Tego samego powinnaś jednak oczekiwać od niego. On również musi mieć na względzie, że wiąże się z kobietą pochodzącą z innego kręgu kulturowego, a to oznacza kompromisy. Nie tylko z Twojej strony, ale także jego.
Po piąte, jego rodzina
Mam to szczęście, iż mieszkamy w innym kraju, z dala od zarówno mojej rodziny, jak i rodziny męża. Dzięki temu jesteśmy tylko my i nie musimy uwzględniać opinii najbliższych przy wyborach, jakich dokonujemy. Jeśli jednak będziesz mieszkać w pobliżu, licz się z tym, że najbliżsi Twojego męża mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na pewne aspekty Waszego życia.
W krajach arabskich rodzina jest najwyższym dobrem. Rodzina trzyma się razem w sposób, który dla przeciętnego Europejczyka może wydawać się w najlepszym razie nietypowy. Zwróć uwagę na relacje, jakie ma z bliskimi Twój wybranek, a także na zobowiązania względem nich, także te finansowe.
Po szóste- Wasz stosunek do religii
Czy on jest wierzącym i praktykującym człowiekiem? Czy dla Ciebie religia jest najważniejsza? Czy jesteście w stanie wypracować kompromisy? Temat rzeka.
Zarówno mój mąż, jak i ja jesteśmy wierzący i praktykujący, ze wzlotami i upadkami. Religia jest czymś, co bardzo nas łączy, są jednak pary, które może ona dzielić. Nie jest to jedynie kwestia innych religii, a poziomu zaangażowania i stopnia religijności. Znam pary, gdzie oboje wyznają różne religie, ale oboje są niepraktykujący i dogadują się świetnie. Znam też takie, gdzie dochodzi do zgrzytów pomimo tej samej wiary, bo poziom religijności jest różny.
Czy będziecie brali ślub? W jakim obrządku? Jeżeli planujesz dzieci, warto poruszyć ten temat. Czy będziecie je wychowywali w jakiejkolwiek religii? Jeśli tak, to w jakiej? Bardzo często zdarza się, że nawet muzułmanie, którzy sami nie są praktykujący, chcą jednak wychowywać dzieci w swojej religii. Zastanów się nad kwestią obrzezania syna – czy jest to coś, czego on by chciał? Czy jest to coś, co jesteś skłonna zaakceptować?
Po siódme, Twoja rodzina
Od zawsze byłam niezależna, od dawna nie mieszkam z rodzicami, zawsze podejmowałam własne decyzje. Rodzice są dla mnie ważni, ale nigdy nie byłam szczególnie rodzinną osobą, tym samym od początku wiedziałam, że jeżeli nie będą skłonni zaakceptować mojego męża, nie będzie to dla mnie tragedią. Jeżeli jednak w Twoim przypadku jest inaczej, być może będziesz musiała zmierzyć się z wieloma trudnościami i brakiem zrozumienia.
Arabski małżonek z pewnością nie jest tym, czego sobie dla Ciebie życzyli rodzice. Nie musi to wynikać z ich niechęci do niego, jako do osoby. Brak wiedzy na temat kultury i religii, kierowanie się stereotypami robią swoje. Pamiętaj, że możliwe jest, że nigdy nie zetknęli się z osobami pochodzącymi z innego kręgu kulturowego i Twoja cierpliwość może zdziałać cuda. Często słyszę o negatywnym nastawieniu rodziny, która po poznaniu wybranka całkowicie zmienia zdanie.
Tutaj warto też rozważyć kwestię ślubu. Cywilny? Religijny? Jeśli tak, to w której religii? Czy dzieci będą ochrzczone? To również kwestie, które mogą wpłynąć na nastawienie Twojej rodziny.
Po ósme – znowu Ty
Miej świadomość konsekwencji decyzji, jakie zamierzasz podjąć i tego, jaki będzie to miało wpływ na Twoje dalsze życie. Decydujesz nie tylko o tym, co tu i teraz, ale przede wszystkim o swojej przyszłości. Jeżeli czujesz, że pewne kwestie Cię przerastają, nie ma sensu się przekonywać, że z czasem będzie lepiej. Czasami warto na chwilę się zatrzymać, aby móc się upewnić, że jest to coś, czego faktycznie chcesz – ze wszystkimi pozytywami i negatywami.
Wszelkie teksty dotyczące miłości i związków mieszanych bazują na moich doświadczeniach, obserwacjach i rozmowach z innymi kobietami. Wszystko, co mam na ten temat do powiedzenia, znajduje się w zakładce „Miłość”. Nie odpowiadam na maile i wiadomości z prośbami o radę w kwestiach związkowych. Dlaczego, wyjaśniłam tutaj.