Seriale arabskie
Filmy i seriale,  Kraje muzułmańskie

Seriale z wątkiem muzułmańskim

Jakie filmy i seriale o krajach arabskich, muzułmańskich czy o samych muzułmanach polecam, to drugie najczęściej zadawane mi pytanie. Pierwszym są oczywiście książki, o których na blogu powstała cała zakładka.

Zawsze staram się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom osób, które poświęcają czas na czytanie mojego bloga i obserwowanie profilu na instagramie, jednak nie jestem alfą i omegą. Nie widziałam zbyt wielu filmów ani seriali związanych z islamem czy ze światem muzułmańskim. Najlepszym źródłem takich informacji, jak zawsze, okazałyście się Wy same.

O ciekawe filmy i seriale z wątkiem muzułmańskim zapytałam społeczność zgromadzoną wokół profilu Polka na pustyni na instagramie. Poniżej znajdziecie listę seriali o krajach arabskich i o muzułmanach. Większość z nich dostępna jest na Netflix. Wszystkie dostępne są w języku angielskim, część także po polsku.

Jeżeli szukasz filmów z wątkiem muzułmańskim, koniecznie zajrzyj do tego wpisu

Kalifat

Kraj: Szwecja

Planowany atak ISIS na Szwecję łączy losy grupy kobiet, w tym matki na zakręcie, natchnionej studentki i ambitnej policjantki.

Główną bohaterką “Kalifatu” jest mieszkająca w Szwecji od kilkunastu lat Fatima, która jest agentką Szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa. Pewnego dnia nawiązują z nią kontakt bojownicy ISIS. Funkcjonariuszka odkrywa, że w Szwecji planowany jest zamach terrorystyczny. Nie bez znaczenia pozostają także inne kobiety – nastoletnia Sulle i Pervin, szwedzka uciekinierka do ISIS, która staje się informatorką.

Fauda

Kraj: Izrael, Palestyna

Fauda przedstawia dwie strony izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Doron, dowódca izraelskiej jednostki operacyjnej na terytorium palestyńskim, i jego zespół, ściga aktywistę Hamasu, Abu Ahmeda. Po drugiej stronie barykady serial pokazuje tragiczne losy Abu Ahmeda i jego rodziny, a także powody eskalacji nienawiści. (Opis: Na ekranie)

Ramy

Kraj: USA, Egipt

Ramy, główny bohater, to syn egipskich emigrantów mieszkających w New Jersey. Rozdarty pomiędzy swoim muzułmańskim pochodzeniem i społecznością a znajomymi, których życia nie determinują religijne zasady, poszukuje swojej życiowej drogi.

Ethos

Kraj: Turcja

Serial śledzi losy grupy wyjątkowych osób z radykalnie odmiennych środowisk społeczno-kulturowych, które spotykają się — mniej lub bardziej przypadkowo — w zaskakujących okolicznościach w tętniącym życiem, barwnym Stambule, gdzie zawiązują nowe przyjaźnie i stawiają czoła niełatwej przeszłości. (Opis: Filmweb)

Skam

Kraj: Norwegia

Norweski serial opowiadający o życiu nastolatków uczęszczających do gimnazjum w zamożnej dzielnicy Oslo. Porusza tematy związane z miłością i związkami, tożsamością, zaburzeniami odżywiania, molestowaniem seksualnym, zdrowiem, psychicznym religią czy homoseksualizmem.

W serialu pojawia się wątek muzułmanki w hidżabie, gdzie zobrazowany zostaje wpływ wiary na życie dziewczyny i jej rozwój osobisty. Więcej o postaci muzułmanki w serialu (w języku angielskim) można przeczytać tutaj.

Mesjasz

Kraj: USA

Agentka CIA Eva Geller prowadzi śledztwo służące ustaleniu pochodzenia i zamierzeń człowieka, który przyciąga międzynarodową uwagę efektownymi zakłóceniami porządku publicznego. Ta charyzmatyczna postać zyskuje popularność w światowych mediach i gromadzi coraz liczniejszych wyznawców opisujących dokonywane przez niego cuda.

Geller ściga się z czasem, próbując stwierdzić, czy ten człowiek naprawdę jest mesjaszem, czy tylko oszustem, którego działania zagrażają porządkowi na świecie. Rozwijająca się fabuła jest prezentowana z różnych przeplatających się perspektyw. Oglądamy tę historię oczami m.in. izraelskiego oficera wywiadu, teksańskiego kaznodziei i jego córki, palestyńskiego uchodźcy oraz dziennikarki opisującej sprawę w mediach.

Midnigh Mass

Kraj: USA

W wiosce na odizolowanej od świata wyspie mają miejsce tajemnicze cuda, gdzie szereg osób w niewyjaśniony sposób zostaje uzdrowionych. Horror, który sam w sobie jest dość specyficzny i nie każdemu przypadnie do gustu. Warto zobaczyć dla wątku religijnego – mała, chrześcijańska społeczność, fanatyzm religijny i mikroagresje względem muzułmańskiego szeryfa.