Filmy arabskie
Filmy i seriale

Filmy o krajach arabskich i muzułmańskich

Gdy zaczynałam pisać tego bloga, nie sądziłam, że pojawią się na nim polecenia książek, filmów, czy seriali o krajach arabskich, czy ogólnie o muzułmanach. Zapewne powinno to było dla mnie być logiczne, jednak bardziej skupiałam się na przedstawieniu siebie, jako kobiety, Polki i muzułmanki, a mniej na perspektywie innych.

Cieszy mnie to zaufanie, którym jestem obdarzana. Ilekroć pada pytanie o to, czy znam filmy o krajach arabskich, czy mogłabym polecić jakiś film o muzułmanach, zawsze doceniam, że moje zdanie jest brane pod uwagę.

Czymś zupełnie innym są filmy o muzułmanach, a czymś innym filmy produkowane przez muzułmanów bądź osoby związane z krajami muzułmańskimi. To właśnie na takich filmach skupia się ten wpis, który uwzględnia także rekomendacje osób zgromadzonych wokół profilu Polka na pustyni na instagramie.

Wszystkie poniższe filmy dostępne są w języku angielskim, część z nich także po polsku.

Jeżeli szukasz seriali z wątkiem muzułmańskim, zajrzyj do tego wpisu.

Jeżeli lubisz czytać i interesuje Cię literatura związana z islamem, muzułmanami i krajami arabskimi, przejdź do zakładki Książki, która zawiera recenzje i rekomendacje godnych polecenia pozycji.

Wadjda – Dziewczynka w trampkach

Kraj: Arabia Saudyjska

Wadjda ma 10 lat i marzy o rowerze, choć w jej kraju kobietom nie wolno prowadzić żadnych pojazdów.* Żeby zdobyć na niego pieniądze, zbuntowana dziewczynka bierze udział w konkursie recytatorskim Koranu. (Opis: Filmweb)

W filmie pojawia się wątek pracujących Saudyjek, a także poligamii.

*Film pochodzi z 2012 roku, zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety w Arabii Saudyjskiej został zniesiony.

Barakah Meets Barakah

Typ: film

Kraj: Arabia Saudyjska

Urzędnik ze skromnej i tradycyjnej rodziny w Jeddah i vlogerka, będąca adoptowaną córką nowoczesnej pary. Zderzenie dwóch światów i dwojga ludzi, którzy starają się stworzyć związek w społeczeństwie, które zdecydowanie im tego nie ułatwia.

Dokąd teraz?

Typ: film

Kraj: Liban

Ciepła i zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt, można znaleźć kobiecy sposób. Takla, Yvonne i Amale żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę. Ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem, boska ingerencja – kobieca wyobraźnia podsunie im zaskakujące rozwiązania… (Opis: Filmweb)

Nazywam się Khan

Typ: film

Kraj: Indie, USA

Cierpiący na zespół Aspergera muzułmanin Khan zostaje posądzony o terroryzm i postanawia spotkać się z prezydentem USA, by osobiście wyjaśnić mu nieporozumienie.

Layla M.

Typ: film

Kraj: Holandia

Layla to 18-latka marokańskiego pochodzenia urodzona i wychowana w Amsterdamie. Zdolna, błyskotliwa i uparta dziewczyna buntuje się przeciwko swojej rodzinie i wychodzi za mąż za terrorystę. Wspólnie dołączają do komórki organizacji terrorystycznej na Bliskim Wschodzie.

The Blue Elephant

Kraj: Egipt

Egipski film bazujący na książce o tej samej nazwie. Psychiatra, który ma niemałe problemy w życiu osobistym i oddaje się używkom, otrzymuje zadanie dokonania oceny zdrowia psychicznego pacjenta oskarżonego o zamordowanie własnej żony. Sprawa komplikuje się, gdy dr Yehia odkrywa, że pacjentem jest jego dawny znajomy. Próbując dociec prawdy, psychiatra natrafia na mroczną historię pełną tajemnic i magii.