fbpx
Filmy arabskie
Filmy i seriale,  Kraje muzułmańskie

Filmy o krajach arabskich i muzułmańskich

Gdy zaczynałam pisać tego bloga, nie sądziłam, że pojawią się na nim polecenia książek, filmów, czy seriali o krajach arabskich, czy ogólnie o muzułmanach. Zapewne powinno to było dla mnie być logiczne, jednak bardziej skupiałam się na przedstawieniu siebie, jako kobiety, Polki i muzułmanki, a mniej na perspektywie innych.

Cieszy mnie to zaufanie, którym jestem obdarzana. Ilekroć pada pytanie o to, czy znam filmy o krajach arabskich, czy mogłabym polecić jakiś film o muzułmanach, zawsze doceniam, że moje zdanie jest brane pod uwagę.

Czymś zupełnie innym są filmy o muzułmanach, a czymś innym filmy produkowane przez muzułmanów czy w krajach muzułmańskich. Na poniższej liście znajdziecie tytuły, które zabiorą Was w niesamowitą podróż po świecie arabskim i muzułmańskim.

Wszystkie poniższe filmy dostępne są w języku angielskim, część z nich także po polsku. Niektóre znajdziecie na Netflixie.

Jeżeli szukasz seriali z wątkiem muzułmańskim, zajrzyj do tego wpisu.

Lista filmów o krajach arabskich i muzułmanach

 1. Wadjda – Dziewczynka w trampkach
 2. Barakah Meets Barakah
 3. Rozstanie
 4. Co wiesz o Elly?
 5. Dokąd teraz?
 6. Karmel
 7. Nazywam się Khan
 8. Obca
 9. Głową w mur
 10. Layla M.
 11. W Kairze
 12. The Blue Elephant
 13. Szepty pustyni
 14. Syryjska narzeczona
 15. Theeb
 16. Mosul
 17. Pustynna burza
 18. Tam gdzieś musi być niebo
 19. Antar Ibn Ibn Ibn Ibn Shaddad
 20. Farce

Jeżeli lubisz czytać i interesuje Cię literatura związana z islamem, muzułmanami i krajami arabskimi, przejdź do zakładki Książki, która zawiera recenzje i rekomendacje godnych polecenia pozycji.

Wadjda – Dziewczynka w trampkach

Kraj: Arabia Saudyjska

Wadjda ma 10 lat i marzy o rowerze, choć w jej kraju kobietom nie wolno prowadzić żadnych pojazdów.* Żeby zdobyć na niego pieniądze, zbuntowana dziewczynka bierze udział w konkursie recytatorskim Koranu. (Opis: Filmweb)

W filmie pojawia się wątek pracujących Saudyjek, a także poligamii.

*Film pochodzi z 2012 roku, zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety w Arabii Saudyjskiej został zniesiony.

Barakah Meets Barakah

Kraj: Arabia Saudyjska

Urzędnik ze skromnej i tradycyjnej rodziny w Jeddah i vlogerka, będąca adoptowaną córką nowoczesnej pary. Zderzenie dwóch światów i dwojga ludzi, którzy starają się stworzyć związek w społeczeństwie, które zdecydowanie im tego nie ułatwia.

Rozstanie

Kraj: Iran

Małżeństwo z kilkunastoletnim stażem mieszka wraz z córką w stolicy Iranu. Para jest na skraju rozstania. Kobieta, nie widząc tu przyszłości dla swojej córki, chce wyjechać, jednak mąż jest temu przeciwny. Tymczasem dochodzi do tragedii, w wyniku której śmierć ponosi dziewczynka.

Co wiesz o Elly?

Kraj: Iran

Mieszkający w Niemczech Irańczyk odwiedza swoich przyjaciół w ojczyźnie. Będąc świeżo po rozwodzie oświadcza, że chciałby się związać z Iranką. Jego przyjaciele organizują wypad nad morze, gdzie zabierają ze sobą dziewczynę o imieniu Elly. Podczas sztormu tracą ją z oczu i nie wiedzą co robić, nie mając żadnych informacji czy kontaktu do bliskich dziewczyny.

Dokąd teraz?

Kraj: Liban

Ciepła i zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt, można znaleźć kobiecy sposób. Takla, Yvonne i Amale żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę. Ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem, boska ingerencja – kobieca wyobraźnia podsunie im zaskakujące rozwiązania… (Opis: Filmweb)

Karmel

Kraj: Liban

Pięć zaprzyjaźnionych kobiet w różnym wieku, których historie krzyżują się w salonie piękności w Bejrucie. Arabski świat ukazany z kobiecej perspektywy, w której jest miejsce tak na rozmowy o mężczyznach i seksie, jak i rodzinie i religii.

Nazywam się Khan

Kraj: Indie, USA

Cierpiący na zespół Aspergera muzułmanin Khan zostaje posądzony o terroryzm i postanawia spotkać się z prezydentem USA, by osobiście wyjaśnić mu nieporozumienie.

Obca

Kraj: Turcja, Niemcy

Maltretowana przez męża kobieta ucieka z dzieckiem ze Stambułu do Berlina, mając nadzieję na lepsze życie. Rodzina, u której się zatrzymuje, jest jednak rozdarta pomiędzy miłością do niej, a tradycyjnymi wartościami społeczności. Ostatecznie decydują się na odesłanie dziecka do ojca w Turcji. Aby nie stracić syna, kobieta ponownie decyduje się na ucieczkę.

Głową w mur

Kraj: Turcja

Czterdziestoletni Cahit po nagłej śmierci żony usiłuje popełnić samobójstwo i trafia do szpitala psychiatrycznego. Tam poznaje Sibel, która usiłuje wyrwać się z konserwatywnej rodziny. Aby to zrobić, musi poślubić Turka. Proponuje Cahitowi „białe małżeństwo”, które pozwoli jej uwolnić się od rodziny. Początkowo niechętny Cahit, ostatecznie zgadza się na propozycje. Wszystko się komplikuje, gdy Cahit zakochuje się w swojej żonie.

Konserwatyzm, bunt, seks, zdrady i przemoc – to wszystko znajdziecie w tym filmie.

Layla M.

Kraj: Holandia

Layla to 18-latka marokańskiego pochodzenia urodzona i wychowana w Amsterdamie. Zdolna, błyskotliwa i uparta dziewczyna buntuje się przeciwko swojej rodzinie i wychodzi za mąż za terrorystę. Wspólnie dołączają do komórki organizacji terrorystycznej na Bliskim Wschodzie.

W Kairze

Kraj: Egipt

Juliette przylatuje do Kairu, aby spędzić kilka tygodni z mężem pracującym dla ONZ. Jednak gdy przyjazd Marka – męża Juliette – stale się opóźnia, wysyła on swojego przyjaciela Tareqa, emerytowanego policjanta, aby zaopiekował się jego żoną. Oczekując na przyjazd Marka, Juliette i Tareq spędzają ze sobą niemal każdy dzień, spacerując ulicami egzotycznego miasta i rozmawiając przez długie godziny. Nieoczekiwanie stają się sobie bliscy i rodzi się między nimi uczucie. 

The Blue Elephant

Kraj: Egipt

Egipski film bazujący na książce o tej samej nazwie. Psychiatra, który ma niemałe problemy w życiu osobistym i oddaje się używkom, otrzymuje zadanie dokonania oceny zdrowia psychicznego pacjenta oskarżonego o zamordowanie własnej żony. Sprawa komplikuje się, gdy dr Yehia odkrywa, że pacjentem jest jego dawny znajomy. Próbując dociec prawdy, psychiatra natrafia na mroczną historię pełną tajemnic i magii.

Szepty pustyni

Kraj: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Austria

Lekarka z Wiednia jedzie do ZEA, by pomóc żyjącemu na pustyni ojcu swojej przyjaciółki. Kobieta poznaje przystojnego Halida. Problem w tym, że ma już ona partnera, który wyrusza jej śladem.

Syryjska narzeczona

Kraj: Syria, Izrael

Mona mieszka ze swoją rodziną w Madżdal Szams na granicy izraelsko-syryjskiej zamieszkanej przez Druzów. Mona ma poślubić człowieka „z drugiej strony granicy”, z Syrii. Gdy tylko znajdzie się w Syrii, nigdy nie będzie już mogła wrócić na terytorium izraelskie. To oznacza, że tego dnia będzie zmuszona na zawsze pożegnać się ze swoją ukochaną rodziną.
Film o psychicznych i emocjonalnych granicach oraz o sile, dzięki której można je przezwyciężyć.

Theeb

Kraj: Imperium Osmańskie/Jordania

1916 rok, Theeb mieszka ze swoim beduińskim plemieniem na pustyni Wadi-Rum. Gdy jego starszy brat ma eskortować Brytyjskiego oficera przez pustynię, do karawany skrycie dołącza Theeb.

Mosul (Netflix)

Kraj: Irak

Film bazuje na historii bitwy o Mosul. Jednostka policji z Mosulu walczy z oblegającymi miasto żołnierzami ISIS.

Pustynna burza (Netflix)

Kraj: Izrael

Layla pochodzi z plemienia mieszkających na pustyni Beduinów, ale jest niezależną i nowoczesną dziewczyną. Studiuje w mieście i ma świetne kontakty z ojcem, który uczy ją prowadzić samochód, umacniając w niej poczucie samodzielności. Kiedy Layla wraca do rodzinnej wioski, wolność i niezależność okazują się złudzeniem – musi podporządkować się tradycji spajającej od wieków plemię. Łatwej sytuacji nie ma też matka dziewczyny, Jalila, która jest świadkiem ślubu męża z nową młodszą żoną. Początkowo to właśnie surowa Jalila nie pozwala córce spotykać się z chłopakiem, którego poznała na studiach, wkrótce jednak okazuje się, że nie ma ona tak złych intencji, jakby się wydawało. (opis festiwalowy)

Tam gdzieś musi być niebo

Kraj: Palestyna, Francja, USA

Elia przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe.    
Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. (Opis: Filmweb)

Antar Ibn Ibn Ibn Ibn Shaddad (Netflix)

Kraj: Egipt

Ibn, to po arabsku syn, więc tłumacząc tytuł dosłownie Antar syn syn syn syn Shahada. Dowiedziawszy się, że jest wnukiem słynnego rycerza, Antar postanawia się zmierzyć z konkurencyjnym gangiem, by zdobyć najpiękniejszą kobietę z plemienia.

Farce (Netflix)

Kraj: Egipt

Specjalizujący się w kwestiach urodowych Hani, dżihadysta, który niedawno dołączył do grupy ekstremistów Biboo i handlarz narkotyków Samir spotykają się podczas podróży do Libanu. Przez niefortunny splot wydarzeń wszyscy zostają schwytani przez ekstremistyczną grupę, do której dołączył Biboo, i próbują znaleźć sposób by uciec od Abu-Emada, lidera grupy.