Zdrowie

Mądrość płynąca z traumy

Czy zmagania z problemami psychicznymi mogą mnie czegoś nauczyć? 2 lata temu powiedziałabym, że zdecydowanie nie. Depresja i zespół stresu pourazowego (PTSD) odebrały mi wiele miesięcy życia. W tym czasie najprostsze czynności urastały do rangi ogromnych zmagań, a ja miałam dość i zastanawiałam się tylko, dlaczego spotkało to właśnie mnie. Dziś, po niemal dwóch latach terapii, leczenia farmakologicznego i terapii EMDR czuję się lepszą wersją samej siebie.

Czy zatem z traumy może płynąć mądrość? Wiem, że w moim przypadku tak było. Wiem, że to właśnie problemy psychiczne skłoniły mnie do zajrzenia w głąb siebie i odkrywania kolejnych aspektów mojej osobowości, a także doświadczeń, które mnie ukształtowały.

W swoich relacjach na Instagramie często dzielę się zmaganiami związanymi ze zdrowiem psychicznym. To temat niezwykle mi bliski, w który bardzo się angażuję i staram się edukować na tyle, na ile moja wiedza pozwala. Dlatego właśnie, gdy jedna z moich obserwatorek, pracująca dla Science and Nonduality, zaproponowała mi udział w promocji The Wisdom of Trauma, nie wahałam się ani chwili. A właściwie wahałam się tylko przez moment, dopóki nie upewniłam się, że również osoby niemogące sobie pozwolić na uiszczenie opłaty uzyskają dostęp.

Unikalny event i film dokumentalny

Przeszłam długą drogę do zaakceptowania diagnozy. PTSD to w końcu przypadłość, którą kojarzymy głównie z weteranami wojennymi, ofiarami skrajnej przemocy, czy osobami uciekającymi przed prześladowaniami. Przyjęcie do wiadomości tego, że ja, będąca świadkinią przemocy w okupowanej Saharze Zachodniej, cierpię na zespół stresu pourazowego, budziło we mnie sprzeciw. Bo jeśli ja cierpię z powodu PTSD, bo widziałam przemoc, co mają powiedzieć osoby, które jej doświadczyły? Dziś wiem, że zarówno gdy utoniemy we własnej wannie, jak i w bezkresnym oceanie, efekt będzie ten sam – utonęliśmy. Pokazało mi to jednak, jak ogromna praca jest do wykonania w zakresie normalizacji przypadłości innych niż depresja, którą zaczynamy traktować coraz poważniej.

Dzieci nie stają się straumatyzowane, bo dzieje im się krzywda. Dzieci stają się straumatyzowane, bo są pozostawione same ze swoją krzywdą.

Nagrany po angielsku i dostępny w sześciu innych językach (niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, portugalski, rosyjski) dokument porusza niezwykle ważne aspekty traumy i ich konsekwencje dla społeczeństwa jako ogółu. Wpływ zachowania naszych rodziców/opiekunów na nasz rozwój, problemy z prawem czy uzależnienia. Gabor Maté, światowej sławy specjalista od traumy, odczarowuje to słowo, nadając mu ludzki wymiar.

Premiera filmu The Wisdom of Trauma połączona jest z trwającym 7 dni eventem obfitującym w rozmowy ze specjalistami w zakresie traumy, którzy oferują wielowymiarowe spojrzenie na doświadczenia, które nas kształtują. Intensywne, pełne ciekawych tematów oscylujących wokół rodzajów terapii, wpływu traumy na nasz styl przywiązania i związki w dorosłym życiu.

Aby uzyskać dostęp do wydarzenia i filmu konieczne jest zarejestrowanie się na stronie wisdomoftrauma.com. W procesie rejestracji proszeni jesteśmy o uiszczenie datku w dowolnej kwocie. Bez obaw – osoby, które nie mogą sobie na to pozwolić, mogą po prostu wpisać kwotę „0” i przejść dalej. Dla szczególnie zainteresowanych tematyką traumy dostępny jest pakiet uwzględniający kurs, webinary i wiele innych bonusów.