Pociągi we Francji – wszystko, co musisz wiedzieć
Francuskie pociągi były moją fantazją od dawna. Uwielbiam jeździć pociągami, tym bardziej zawsze chciałam przejechać się szybkim pociągiem TGV. Marzenie spełniłam i nieco się zawiodłam, bo lata świetności te pociągi zdecydowanie mają za sobą. Pod względem komfortu wolę nasze Pendolino, co nie zmienia faktu, że podróż z prędkością 300 km/h była niesamowitą frajdą.
Jeżeli też od zawsze marzyło Ci się TGV albo po prostu planujesz podróż pociągiem po Francji i chcesz się dowiedzieć jak najwięcej od strony praktycznej, piszę ten tekst specjalnie dla Ciebie. Dowiesz się, jak wyglądają kwestie organizacyjne, jak tanio kupić bilet na francuski pociąg, a także jakie są rodzaje pociągów i czy warto dopłacać do pierwszej klasy.
Międzynarodowe połączenia kolejowe z Francji
Francja zdaje się leżeć w kolejowym sercu Europy. Rozciągając się przez całą szerokość kontynentu i łącząc z Wielką Brytanią, daje wiele możliwości na podróżowanie pociągami nie tylko w kraju, ale także za granicę. Osoby, które świetnie odnajdują się w roli pasażera kolei, mogą z powodzeniem zaplanować odwiedziny sąsiednich krajów korzystając z pociągów.
Z Francji bezproblemowo dostaniemy się do wszystkich państw, z którymi graniczy. W większości przypadków będą to połączenia bezpośrednimi, szybkimi i wygodnymi pociągami. Dzięki temu możemy rano zjeść croissanta w Paryżu, a po kilku godzinach rozkoszować się fondue w szwajcarskiej Genewie. Jako mieszkanka Genewy serdecznie to rozwiązanie polecam, bo w światowej stolicy dyplomacji jest sporo do zobaczenia!
Mapa francuskich połączeń kolejowych
Szybkie pociągi to jeden z najwygodniejszych sposobów podróżowania po Francji. W zaledwie kilka godzin dostaniemy się z jednego końca kraju na drugi. Częstotliwość kursowania pociągów jest dość duża, co dodatkowo ułatwia podróże.
Zanim wsiądziemy do francuskiego pociągu, warto zapoznać się z ich rodzajami. Głównym przewoźnikiem we Francji jest spółka SNCF, która obsługuje znaczącą większość połączeń w ramach trzech głównych typów pociągów. Pociągi regionalne obsługują wszystkie stacje na terenie kraju, a na głównych trasach kursują dodatkowo szybkie pociągi.
Pociągi we Francji – TGV
- Trains a Grande Vitesse, czyli szybkie pociągi – rekord prędkości 574,8 km/h, chociaż średnia prędkość nie przekracza 320 km/h
- Łączy największe miast Francji – dojedziemy zarówno do Lille na północy, jak i Avignon na południu, czy Bordeaux na zachodzie
- Istnieją linie międzynarodowe
- Wiele pociągów TGV jest piętrowych
- Strefa ciszy, kawiarnie, przestrzeń dla dzieci, gniazdka elektryczne są w obydwu klasach
- Wymagana rezerwacja miejsca
Pociągi we Francji – OUIGO
- Szybkie pociągi
- Tańsza od TGV opcja
- Mniej udogodnień niż na pokładzie TGV
Pociągi we Francji – Intercités
- Standardowe prędkości
- Zatrzymują się na stacjach, które nie są obsługiwane przez TGV
- Istnieją linie międzynarodowe
- Zazwyczaj wymagana rezerwacja miejsca
Pociągi we Francji – TER
- Regionalna sieć połączeń w ramach Transport Expresss Regional
- Zatrzymują się na małych stacjach kolejowych
- Brak konieczności rezerwacji
Ceny biletów na francuskie pociągi
Gdy podróżujesz pociągiem po Francji, generalna zasada jest taka, że im wcześniej kupisz bilet, tym będzie tańszy. Zakupu można dokonać z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Aktualne informacje dotyczące promocji i zniżek znajdziesz na stronie SNCF.
We Francji istnieją 4 podstawowe rodzaje biletów na pociąg:
- Prem’s – najtańsze, dostępne już z trzymiesięcznym wyprzedzeniem i gwarantujące najniższą cenę. Sprzedają się najszybciej i do niedawna stanowiły nieco ryzykowną opcję, bo nie było możliwości zmiany ani anulacji. Wraz z wybuchem pandemii COVID, zasada ta uległa zmianie. Dostępne na podróż pociągami TGV i Intercités.
- Seconde – bilety na przejazd drugą klasą, określaną też jako klasa Standard. Najniższe ceny dostępne są przy zakupie z wyprzedzeniem. Podlegają zarówno wymianie, jak i zwrotowi. Dostępne na podróż pociągami TGV i Intercités.
- Premiere – bilety na przejazd pierwszą klasą. Podobnie, jak w przypadku drugiej klasy, ich cena jest najniższa przy zakupie z wyprzedzeniem.
- Business Premiere – biznesowa klasa pierwsza, która dostępna jest jedynie na wybranych trasach. Bilet gwarantuje takie udogodnienia jak dostęp do specjalnych poczekalni na niektórych stacjach, czy pierwszeństwo wejścia na pokład. Sprzedawane zawsze w stałej cenie.
Jak kupić tani bilet na pociąg we Francji?
Z wyprzedzeniem lub w ostatniej chwili. Wielokrotnie zdarzało mi się kupować bilety na kilka godzin przed odjazdem i upolować takie oferty jak np. pierwsza klasa w cenie drugiej.
Zakupu biletów można dokonać na stacjach kolejowych, jak i online np. na stronie SNCF czy portali pośredniczących. Istnieje możliwość zakupu biletu u konduktora, jednak cena jest znacznie wyższa. Większość stacji kolejowych wyposażona jest także w automaty, w których samodzielnie dokonasz zakupu biletu.
Czy warto kupować bilet pierwszej klasy?
Uwielbiam komfort w podróży i jestem skłonna do niego nieco dopłacić. Każdy z nas ma indywidualną definicję tego, co jest drogie, a co nie. Pierwsza klasa pociągów TGV nie powaliła mnie na kolana. Owszem, jest więcej miejsca, jest wygodniej, ale nie są to ogromne różnice. Jedna rzecz działa jednak moim zdaniem na korzyść pierwszej klasy – jest mniej zatłoczona. Jeśli zatem lubisz spokój i przestronność – warto. W przeciwnym razie można te pieniądze wydać znacznie lepiej.