fbpx
Co zobaczyć w Genewie
Szwajcaria

Co zobaczyć w Genewie? Przewodnik po mieście

Gdy słyszę „Genewa”, myślę „dyplomacja”. Nie bez powodu – w końcu Genewa jest światową stolicą organizacji międzynarodowych. Swoje siedziby mają tutaj chociażby ONZ, Bank Światowy, WHO, czy IOM. Tym samym, zastanawiając się co zobaczyć w Genewie, bez trudu można dojść do wniosku, że siedziby tychże organizacji. Co takiego jeszcze ma nam do zaoferowania to Szwajcarskie miasto?

Co zobaczyć w Genewie

Na skróty – co zobaczyć w Genewie?

A także: Jak zaoszczędzić na zwiedzaniu Genewy?

Gotowy plan zwiedzania Genewy

Gdy planuję zwiedzanie jakiegoś miasta, zawsze mozolnie sprawdzam odległości i szacuję, w jakiej kolejności najlepiej zobaczyć poszczególne atrakcje. Mając na uwadze własne potrzeby w takich sytuacjach, wszystkie ciekawe miejsca w Genewie zaznaczyłam na mapie. Dzięki temu spokojnie możecie zdecydować które regiony i w jakiej kolejności warto zobaczyć.

Planujesz podróż po Szwajcarii?
Zobacz jakie aplikacje mogą Ci się przydać

Co zobaczyć w Genewie? Zdecydowanie CERN!

Jeżeli oglądaliście serial Teoria Wielkiego Podrywu (którego jestem ogromną fanką!), zapewne kojarzycie, że jednym z marzeń Sheldona było zobaczenie Wielkiego Zderzacza Hadronów w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Co prawda samego, umiejscowionego w 27-kilometrowym tunelu pod ziemią, akceleratora nie zobaczycie, jednak CERN przygotował dwie ekspozycje, które w fascynujący sposób pokazują, nad czym pracują tamtejsi naukowcy.

Obydwie wystawy w genewskim CERN-ie zorganizowane są w różnych, znajdujących się po przeciwnych stronach ulicy, budynkach.

Wstęp na teren obydwu wystaw w CERN jest darmowy. Na miejscu znajduje się sklepik z pamiątkowymi gadżetami. Wszystkie informacje dotyczące wystaw i zwiedzania dostępne są na stronie internetowej CERN.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację CERN w Genewie w Google Maps.

Siedziba ONZ – miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Genewie!

Odwiedzić Genewę i nie zwiedzić Palais des Nations, czyli siedziby ONZ? Brzmi niepoważnie. Palais des Nations to obowiązkowy punkt na mapie Genewy. To właśnie tutaj odbywają się dyplomatyczne spotkania na najwyższym szczeblu, to tutaj ma miejsce Rada Praw Człowieka ONZ.

Siedziba ONZ dostępna jest dla zwiedzających. Program zwiedzania uzależniony jest od trwających spotkań i dostępności sal. Oprowadzanie odbywa się w języku angielskim i francuskim (w różnych godzinach).

Cena biletu: 10-15 franków

WAŻNE!
Po zakupie biletów należy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, podobną do tej na lotniskach. Należy zarezerwować na to dodatkowe ok. 30 min.

Wszystkie szczegóły dotyczące zwiedzania siedziby ONZ i cen biletów dostępne są na stronie internetowej ONZ.

Wejście do siedziby ONZ w Genewie dla zwiedzających znajduje się od strony przystanku Appia.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację siedziby ONZ w Genewie (wejście dla zwiedzających) w Google Maps

Fontanny i Złamane Krzesło przy Place des Nations

Place des Nations to miejsce, w którym wiele się dzieje. Trudno jest trafić na dzień, gdy plac naprzeciwko siedziby ONZ nie jest zatłoczony. To właśnie tam odbywają się demonstracje i protesty przeciwko łamaniu praw człowieka. To jedno z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w Genewie.

Niemal cały plac usiany jest fontannami, które w ciepłe dni wystrzeliwują spomiędzy płyt chodnikowych – robi to fantastyczne wrażenie, ale trzeba uważać, żeby nie zmoknąć!

Przy Place des Nations znajduje się charakterystyczny punkt – Broken Chair, czyli Złamane Krzesło. To niezwykle ważny symbol Genewy, który wyraża sprzeciw wobec min przeciwpiechotnych i bomb kasetowych. Ułamana noga symbolizuje kończyny utracone w wyniku wybuchów. Warto o tym wiedzieć, by nie być nieświadomym turystom, pozującym z uśmiechem do zdjęcia udając, że podtrzymuje złamaną nogę.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację Place des Nations w Genewie w Google Maps

Co zobaczyć w Genewie

Muzea, a przynajmniej to jedno, wyjątkowe

Zwiedzanie muzeów nie jest dla każdego i doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Jednak będąc w Genewie, warto zobaczyć przynajmniej jedno – Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To zdecydowanie moje ulubione muzeum, które nie przedstawia eksponatów, a opowiada historie.

Zobacz relację ze zwiedzania Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie

Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie znajduje się naprzeciwko wejścia do siedziby ONZ, warto więc połączyć zwiedzanie tych dwóch miejsc.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie w Google Maps

Szwajcaria słynie z zegarków, więc jeśli ten temat Cię interesuje, koniecznie wybierz się do Muzeum Patek Philippe, gdzie można podziwiać ponad 2000 eksponatów. Szczegóły dotyczące zwiedzania i cen dostępne są na stronie internetowej muzeum.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację Muzeum Patek Philippe w Genewie w Google Maps

Inne muzea, które warto zobaczyć w Genewie:

Jet d’Eau, czyli nieoficjalny symbol Genewy

Jet d’Eau, słynna genewska fontanna, uwieczniona na pocztówkach, widoczna jest już z oddali. O ile oczywiście jest włączona, bo przy wietrznej lub zimnej pogodzie bywa wyłączana.

Poprzez dyszę o średnicy 10 cm, Jet d’Eau wystrzeliwuje 500 litrów wody na sekundę z prędkością około 200 km/h. Fontanna osiąga 140 metrów wysokości, a w każdej chwili w powietrzu znajduje się około 7 tysięcy litrów wody. Robi wrażenie? Fontannę w Genewie można podziwiać nie tylko z daleka, jako część krajobrazu. Można podejść niemal pod samą Jet d’Eau, warto jednak przygotować się na to, że delikatnie zmokniemy. Należy także uważać na kierunek wiatru – jego nagła zmiana może sprawić, że zmieni się kierunek opadania wody i przemokniemy do suchej nitki!

Zobacz Genewę z innej perspektywy – wybierz się w rejs po jeziorze genewskim

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację Jet d’Eau, czyli fontanny w Genewie w Google Maps

Stare Miasto w Genewie

Ponad jeziorem Genewskim rozpościera się stare miasto. Zadbane kamienice nieopodal jeziora mieszczą w sobie ekskluzywne butiki i siedziby firm. Gdy miniemy komercyjną część, przeniesiemy się na chwilę w zupełnie inny klimat. Wąskie uliczki, okiennice i przytulne kafejki to rzeczy, z którymi nieodłącznie kojarzy mi się stare miasto w Genewie.

Warto skierować się ku Promenade de la Treille, gdzie można usiąść na ławce i rozkoszować się widokiem.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację Promenade de la Treille w Genewie w Google Maps

Katedra Świętego Piotra, punkt widokowy i wykopaliska archeologiczne

W Genewie zachwyciły mnie kościoły. Ich architektura jest wyjątkowa – z jednej strony surowość, a z drugiej jest w nich coś wyjątkowo klimatycznego. Tym, który koniecznie należy zobaczyć, będąc w Genewie, jest Katedra Świętego Piotra.

Wyjątkowe miejsce kultu, którego budowę rozpoczęto w 12 wieku. Obecnie jest to główny kościół ewangelicko-reformowany w Genewie, jednak setki lat temu była to katedra katolicka.

Wstęp na teren katedry jest darmowy. Dodatkowymi opcjami jest wejście na wieże katedry, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na miasto i jezioro. Wejście na punkt widokowy Katedry Świętego Piotra w Genewie kosztuje 7 franków. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Katedry.

W podziemiach Katedry Świętego Piotra znajdują się wykopaliska archeologiczne z pozostałościami kościołów, których istnienie datowane jest na 4 wiek. Inne pozostałości sięgają 1-2 wieku przed naszą erą. Wejście kosztuje 8 franków. Szczegółowe informacje dostępne są na dedykowanej stronie internetowej.

Pro tip: Za 18 franków można kupić bilet łączony, który umożliwia wejście na wieże katedry, zwiedzanie wykopalisk, a także wstęp do Muzeum Reformacji.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację Katedry Świętego Piotra w Genewie w Google Maps

Co zobaczyć w Genewie? Pomnik Reformacji

Pomnik Reformacji w Genewie to w rzeczywistości wbudowana w stare mury miejskie ściana o długości 100 m i wysokości ponad 5 metrów. Budowa pomnika rozpoczęła się w 1909 roku – symboliczna data będąca równocześnie 400 rocznicą urodzin Jana Kalwina, określanego jako „drugiego patriarchę reformacji”. 1909 rok to również 350 rocznica założenia Uniwersytetu Genewskiego.

Pomnik Reformacji znajduje się w centrum miasta, w Parc des Bastions, naprzeciwko budynku Uniwersytetu Genewskiego, niemal pod samą Promenade de la Treille.

Kliknij, aby zobaczyć lokalizację Pomnika Reformacji w Genewie w Google Maps

Parc des Bastions i inne zielone zakątki miasta

Jeśli zdecydujesz się zobaczyć Pomnik Reformacji, siłą rzeczy zobaczysz także Parc des Bastions. To urokliwy park otaczający główny budynek Uniwersytetu Genewskiego, ale nie tylko!

Parc des Bastions to miejsce, w którym wiele się dzieje. Właśnie tutaj w grudniu odbywa się genewski jarmark bożonarodzeniowy, a w całym sezonie zimowym zlokalizowane jest tu lodowisko. To także miejsce, w którym można zagrać w szachy lub warcaby – bezpośrednio na ziemi.

Co zobaczyć w Genewie

Parc des Bastions znajduje się naprzeciwko budynku opery, przy przystanku Place de Neuve. Kliknij tutaj, aby zobaczyć lokalizację w Google Maps.

W Genewie sporo jest urokliwych skwerów i niewielkich parków. Często umiejscowione pomiędzy kamienicami, schowane za murami, oferują odrobinę zieleni w samym centrum miasta. Część z nich oferuje także wyjątkowy widok – np. z Promenade de l’Observatoire możemy zobaczyć Jet d’Eau. Z kolei przy samym jeziorze zlokalizowany jest Jardin Anglais z kwiatowym zegarem, a latem także z diabelskim młynem.

Carouge, czyli śródziemnomorski klimat w Genewie

Gdy już zobaczysz wszystko, co wcześniej zaplanowane, albo zwyczajnie zamarzy Ci się spacer i odpoczynek w sielskiej atmosferze, koniecznie wybierz się do Carouge. Ville de Carouge to zieleń i architektura, która przywołuje na myśl słoneczną Sardynię i przenosi nas na południe Europy. Klimatyczne uliczki, mnóstwo niewielkich butików, restauracji i kawiarni. Carouge to miejsce, w którego uliczkach zwyczajnie warto zabłądzić.

Wybierając się do Carouge, należy kierować się na przystanek Marché de Carouge. Kliknij tutaj, aby zobaczyć lokalizację w Google Maps.

Jak zaoszczędzić na zwiedzaniu Genewy?

Jeżeli planujesz zobaczyć kilka obiektów, do których wstęp jest płatny, warto rozważyć zakup Geneva Pass. Dzięki Geneva Pass zyskujemy darmowe wejściówki do 30 atrakcji oraz zniżki do ponad 20 miejsc. Istotne jest także to, że Geneva Pass to darmowe przejazdy komunikacją miejską, a warto pamiętać, że w Genewie częścią komunikacji miejskiej są także łódki! Kartę miejską można kupić na 24, 48 lub 72 godziny.

Szczegółowe informacje i możliwość zakupu online tutaj.

Źródło: Genevalive