Transport w Tunezji
Tunezja

Transport w Tunezji: jak poruszać się po kraju?

Jeśli wybierasz się na wakacje do Tunezji, a szczególnie planując wyjazd na własną rękę, zapewne zastanawiasz się, jak wygląda kwestia transportu. Dobra wiadomość jest taka, że Tunezja jest świetnie skomunikowana i podróżowanie, bez względu na nasz budżet, jest niezwykle łatwe.

Wybierając środek transportu w Tunezji, warto kierować się nie tylko ceną, ale także wygodą i czasem przejazdu. Często zaoszczędzenie kilku dinarów przypłacimy znacznie dłuższą podróżą czy niższym komfortem. W tym tekście znajdziesz wszelkie informacje niezbędne do zaplanowania podróży po Tunezji.

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wakacji w Tunezji

Transport w Tunezji – samolot

Tunezja wydaje się małym krajem, jednak dysponuje stosunkowo bogatą siatką połączeń krajowych. Samolot to wygodny środek transportu w Tunezji, jednak znacznie droższy, niż pozostałe. Jeśli zależy Ci na czasie, chcesz odwiedzić jak najwięcej miejsc w Tunezji, a koszty są kwestią drugoplanową, zdecydowanie warto rozważyć tę opcję. W ramach oferty Tunisair, tunezyjskich linii lotniczych, możemy podróżować między następującymi lokalizacjami:

Transport w Tunezji – pociągi

Tunezyjskie linie kolejowe to w dużej mierze pozostałość po francuskim kolonializmie. Z czasem tunezyjski rząd poczynił dalsze inwestycje, które miały na celu nie tylko ułatwić przemieszczanie się między miastami mieszkańcom, ale przede wszystkim napędzać turystykę i zachęcać przyjezdnych do odwiedzania regionów innych, poza nadmorskimi kurortami.

Na tunezyjski transport kolejowy składa się ponad 2100 km torów, które łączą główne miasta, a także umożliwiają podróżowanie do Algierii. Trwają prace konstrukcyjne nad trasą łączącą kraj z Libią.

Głównym przewoźnikiem kolejowym w Tunezji jest SNCFT: Société Nationale des Chemins de Fer Tunisiens. Bilety można kupić zarówno na stacjach kolejowych, jak i przez Internet, na stronie przewoźnika. Jeśli masz taką możliwość, warto rozważyć podróżowanie klasą pierwszą, która jest nieco wygodniejsza i znacznie mniej zatłoczona.

Typowo turystyczną trasą, którą zdecydowanie warto się zainteresować, jest Lézard rouge, co oznacza „czerwoną jaszczurkę”. Kursujący w regionie Gafsa, w południowo-zachodniej Tunezji zabytkowy pociąg zapewnia spektakularne widoki na skalisty kanion i pustynne oazy. Przejazd trwa około 1 godzinę 45 minut. Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj.

Transport w Tunezji – autobusy

Autobusy to popularny, niedrogi i wygodny środek transportu w Tunezji. Obsługiwane są głównie przez narodowego przewoźnika Société nationale de transport interurbain (SNTRI), istnieje także kilkanaście regionalnych form przewozowych. Międzymiastowe autobusy SNTRI są wygodne i klimatyzowane.

Autobusy regionalne, kursujące między miejscowościami w danym regionie są gorszej jakości, jednak zatrzymują się na większej liczbie przystanków.

Zakup biletów i sprawdzenie rozkładu jazdy są możliwe bezpośrednio na stronie SNTRI.

Transport w Tunezji – Louage

Louage to niedoceniany przez turystów, a niezwykle popularny wśród tubylców środek transportu. Pod różnymi nazwami znajdziemy go w wielu krajach Afryki. Fenomen louage polega na tym, że są tanie, szybkie i nie ogranicza ich rozkład jazdy, ani przystanki.

Louage to kilkuosobowy busik, który odjeżdża w momencie, gdy zbierze się komplet pasażerów. Pamiętam swój pierwszy przejazd louage z Tunisu do Monastyru. Ogromny barak pełen busików i kasa biletowa, w której płacimy za przejazd i udajemy się do louage jadącego w naszym kierunku. Jeśli jest taka możliwość, wybieramy dowolne miejsce i cierpliwie czekamy. W moim przypadku było to raptem kilkanaście minut. Na trasie do miejscowości docelowej bus zatrzyma się dokładnie w tym miejscu, w którym poprosimy o to kierowcę.

W Tunisie płatność za przejazd dokonywana jest w kasie biletowej, jednak na trasie i w wielu miejscowościach płaci się bezpośrednio u kierowcy.

W Tunezji istnieją 3 rodzaje louage:

  • kursujące pomiędzy dużymi miastami, oznaczone czerwonym pasem
  • kursujące pomiędzy dużymi i małymi miasteczkami, oznaczone niebieskim pasem
  • kursujące pomiędzy miasteczkami i wsiami, oznaczone żółtym pasem