Wakacje w Tunezji – wszystko co musisz wiedzieć
Marzą Ci się palmy, gwarancja świetnej pogody i domieszka egzotyki? Tunezja staje się naturalną opcją i stanowi popularny kierunek wyjazdów wakacyjnych wśród Polaków. To fantastyczne miejsce na styku kultur, które pozwala zasmakować w krajach arabskich, poznać miejsce, gdzie dominującą religią jest islam, a równocześnie czuć mnóstwo swobody, do której jesteśmy przyzwyczajeni.
Co warto wiedzieć przed wakacjami w Tunezji? Jakiej pogody się spodziewać? Jakie w Tunezji panują obyczaje i w jaki sposób wymienić gotówkę na dinary? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy tekst.
Wakacje w Tunezji – na skróty
- Wyjazd indywidualny czy z biurem podróży?
- Pogoda w Tunezji
- Czy do Tunezji potrzebna jest wiza?
- Czy w Tunezji jest bezpiecznie?
- Obyczaje w Tunezji
- Jaka waluta obowiązuje w Tunezji?
- Alkohol i używki w Tunezji
- Koronawirus w Tunezji
Wyjazd indywidualny czy z biurem podróży?
To, czy wakacje w Tunezji zorganizujesz samodzielnie, czy korzystając z biura podróży, warto uzależnić od kilku kwestii. Po pierwsze, znajomość języka – jeśli nie znasz angielskiego lub francuskiego choćby w minimalnym stopniu, zawsze bezpieczniej będzie postawić na zorganizowany wyjazd. Zastanów się także nad tym, czego oczekujesz od pobytu w Tunezji – chcesz rozkoszować się słońcem i odpocząć na plaży, czy stawiasz na intensywne zwiedzanie? Wycieczki fakultatywne to świetna opcja, ale samodzielny wyjazd to większa swoboda.
Pomiędzy Polską i Tunezją brak jest bezpośrednich połączeń lotniczych. Dla mnie najwygodniejszą opcją były loty do Monachium lub Frankfurtu, a następnie do Tunisu. Popularne są także trasy przez Rzym i Paryż. Zależnie od dostępności miejsc możliwe jest wykupienie biletów na loty czarterowe. Sprawdź ofertę Rainbow czy eSky.
Pogoda w Tunezji
Wakacje w Tunezji to gwarancja słonecznej pogody. Wysokie temperatury zachęcają do kąpieli w ciepłym Morzu Śródziemnym, chociaż warto pamiętać o zachowaniu rozsądku i spędzaniu najgorętszych momentów dnia w cieniu.
Latem, w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych maksymalne temperatury wynoszą do 35-40 stopni. Warto pamiętać, że wbrew stereotypowi Afryka wcale nie jest gorąca przez cały rok. Zimą temperatury spadają nawet do 5 stopni i konieczne jest ogrzewanie mieszkań, a w niektórych miejscach pojawia się także śnieg.
Jeśli nie lubisz skrajności, postaw na wakacje pomiędzy marcem i czerwcem lub wrześniem i listopadem.
Czy do Tunezji potrzebna jest wiza?
Obywatele polscy planujący wybierający się do Tunezji na mniej niż 90 dni (3 miesiące) nie muszą aplikować o wizę. Paszport musi być ważny przez co najmniej 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia Tunezji.
W Tunezji istnieje ścisły obowiązek meldunkowy. Osoby zatrzymujące się w hotelach są meldowane przez obsługę. W każdym innym przypadku należy samodzielnie dopełnić formalności na posterunku policji.
Czy w Tunezji jest bezpiecznie?
Pamiętaj, by przed wyjazdem zarejestrować podróż w systemie Odyseusz, dzięki czemu w sytuacji kryzysowej polska ambasada w Tunisie będzie mogła nawiązać z Tobą kontakt.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje, że zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na terenie całego kraju. Tunezja, której gospodarka jest częściowo uzależniona od turystyki, dokłada wszelkich starań, by zapewnić turystom bezpieczeństwo. Od 2016 roku nie doszło do ataków wymierzonych w turystów.
Będąc w Tunezji, możesz spodziewać się widoku uzbrojonych żołnierzy na ulicach, a także wykrywaczy metalu w centrach handlowych czy ochrony kontrolującej torebki przy wejściu do supermarketu. W Tunezji istnieje absolutny zakaz fotografowania służb mundurowych, obiektów wojskowych, czy samochodów policyjnych.
Należy mieć na uwadze, że poziom niepokojów społecznych jest wysoki. Sytuacja materialna Tunezyjczyków ulega pogorszeniu, a podstawowe dobra nieustannie drożeją. Zachowaj daleko idącą ostrożność w zawieraniu znajomości. Miej na uwadze, że szczególnie wielu Tunezyjczyków próbuje się dostać do Europy poprzez związek z obywatelkami krajów członkowskich EU. O tym, jak rozpoznawać takie zachowania przeczytasz tutaj.
Obyczaje w Tunezji
Tunezja to kraj muzułmański, jednak stopień praktykowania islamu często można porównać do poziomu praktykowania katolicyzmu w Polsce. W dużych miastach istnieje pełna swoboda w zakresie ubioru, gdzie spotkać można Tunezyjki w odważniejszych strojach niż Europejki.
Wybierając się do meczetu, mężczyzna powinien zasłonić ramiona i kolana, a kobieta dodatkowo włosy. Zapoznaj się także ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi sposobu zachowania w meczecie.
Konkubinat jest nielegalny, chociaż bywa praktykowany. Turyści są traktowani według innych zasad i zazwyczaj nie zdarzają się na tym tle problemy.
Prawa osób LGBT+ są w Tunezji łamane. Pary jednopłciowe nie powinny mieć problemu z wynajęciem jednego pokoju jako koledzy lub koleżanki. Należy bezwzględnie wystrzegać się publicznego okazywania uczuć. Ciekawostką jest jednak to, że między Tunezyjskimi mężczyznami widoczna jest mocna zażyłość i trzymanie się za ręce lub przyjacielskie przytulenie nie jest niczym zaskakującym.
Jaka waluta obowiązuje w Tunezji?
Obowiązującą w Tunezji walutą jest dinar tunezyjski. 1 dinar = 1000 millimów. Kod tunezyjskiej waluty: TND. Tunezyjczycy często posługują się skrótem DT pochodzącym od francuskiego dinar tunisien.
- Monety w Tunezji:
– 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 milimów
– ½ dinara (500 milimów)
– 1, 2, 5 dinarów - Banknoty w Tunezji:
– 5, 10, 20, 50
To nie pomyłka – 5 dinarów może być zarówno monetą, jak i banknotem.
Tunezyjscy obywatele mają prawo wymienić jedynie 6 tysięcy dinarów rocznie na inną walutę. W konsekwencji kwitnie czarny rynek wymiany walut, a tajemnicą poliszynela są punkty, w których można dokonać wymiany po lepszym kursie. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla turystów i należy unikać korzystania z takich propozycji.
Pamiętaj, by przy wymianie obcej waluty zachować potwierdzenie. Tylko na tej podstawie możliwa będzie wymiana pozostałych po wakacjach dinarów. Wywożenie tunezyjskiej waluty poza granice jest przestępstwem, a na lotniskach prowadzone są wyrywkowe kontrole.
W miejscowościach turystycznych i większych miastach znajdują się bankomaty, z których można dokonać wypłaty przy użyciu polskich kart. Opłaty uzależnione są od banku. W supermarketach i w wielu restauracjach istnieje możliwość płatności kartą.
Alkohol i używki w Tunezji
Spożywanie alkoholu nie jest w Tunezji zabronione. Jest on dostępny w wielu restauracjach, klubach, i hotelach, a także w dużych supermarketach. Należy unikać spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Tunezja znana jest z produkcji wina, możliwe jest także wwiezienie 2 litrów alkoholu poniżej 25% i 1 litra powyżej 25%.
Narkotyki są w Tunezji bezwzględnie zabronione. Za posiadanie lub używanie najmniejszej nawet ilości grożą kary do 20 lat więzienia.
Podróżowanie po Tunezji
Polskie prawo jazdy jest ważne w Tunezji. Ceny wynajmu samochodu wahają się od 35 do 100 dinarów, zależnie od modelu. Na drogach należy zachować daleko idącą ostrożność. Tunezyjczycy mają swobodne podejście do zasad ruchu drogowego. Przejeżdżanie na czerwonych światłach, przebieganie pieszych przez autostradę czy jazda pod prąd nie należą do rzadkich zjawisk. Należy mieć dosłownie oczy dookoła głowy.
W pociągach funkcjonuje pierwsza i druga klasa. Standard nie jest wysoki, warto jednak dopłacić do pierwszej klasy, która jest mniej zatłoczona. Więcej informacji tutaj.
Najpopularniejszym wśród Tunezyjczyków środkiem transportu są louage. Można je rozpoznać po kolorowych pasach na karoserii. Te z czerwonym pasem kursują między dużymi miastami, z niebieskim pomiędzy dużymi a małymi, a z żółtym zabiorą nas na wieś. Louage odjeżdżają ze specjalnych stacji zlokalizowanych w każdym mieście. Tym, co wyróżnia ten środek transportu, jest brak wyznaczonych pór kursowania – odjeżdżają w momencie, gdy zbierze się komplet pasażerów.
W dużych miastach najwygodniej jest poruszać się taksówkami. Niekiedy na trasie mogą dosiąść się do nas kolejne osoby, chociaż w Tunisie się to raczej nie zdarza. Autobusy miejskie są najtańszym środkiem transportu, jednak nie należą do szczególnie bezpiecznych i mieszkając w Tunezji nie korzystałam z nich.
Koronawirus w Tunezji
Pamiętaj, że opieka medyczna w Tunezji nie jest na wysokim poziomie. W nagłych sytuacjach polecam korzystanie z prywatnych placówek i unikanie publicznych szpitali. Z tego względu należy uważnie śledzić sytuację epidemiologiczną i na tej podstawie podjąć decyzję.
Pamiętaj, że ogrom Tunezyjczyków nie ma zapewnionej właściwej opieki medycznej, dlatego ważne jest, by nie narażać ich dodatkowo.
Zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat COVID-19 w Tunezji