fbpx
Jak dojechać z lotniska do centrum Barcelony
Hiszpania

Jak dojechać z lotniska do centrum Barcelony?

Barcelona jest drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii, jednak dzięki rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej, odległości nie stanowią problemu. Pociągi, tramwaje, metro, autobusy – wszystko świetnie zorganizowane, dobrze oznakowane i punktualne. Mimo wszystko początkowo zrozumienie tego, jakie bilety są ważne w jakich środkach komunikacji miejskiej może skutkować gwałtownym wzrostem ciśnienia.

Jeżeli zastanawiacie się jak dojechać z lotniska do centrum Barcelony, koniecznie przeczytajcie informacje zamieszczone poniżej. Opisałam tutaj najwygodniejsze sposoby przemieszczania się pomiędzy lotniskiem El Prat a Barceloną. Znajdziecie tu także informację o najczęściej przez turystów wybieranych biletach, ich wadach i zaletach.

Jaki bilet wybrać?

Jeżeli planujemy maksymalnie kilkudniowy pobyt w Barcelonie i sporo przejazdów komunikacją miejską, pozostają nam dwie opcje biletów. 

Bilet T10

Bilet 10-przejazdowy, ważny przez 75 minut od momentu skasowania zarówno w metrze, tramwajach i autobusach w obrębie pierwszej strefy. Jest to bilet zintegrowany, co oznacza, że umożliwia także przesiadki pomiędzy jednym środkiem transportu a drugim – ważne jedynie, żeby nie przekroczyć czasu jego ważności.

Uwaga! Nie jest ważny na przejazdy metrem z i na lotnisko (linia L9 Sud).

Bilet może być dzielony pomiędzy kilka osób. Przykładowo, podróżując z partnerem możemy wykorzystać jeden bilet T10 na 5 wspólnych przejazdów – po prostu każdorazowo musimy go skasować dwukrotnie. 

Cena: 10,20 euro

Hola Barcelona

Karta Hola Barcelona uprawnia do nielimitowanych podróży w ramach pierwszej strefy oraz przejazdów z i na lotnisko. Jest ważna zarówno w autobusach, tramwajach, metrze i pociągach (RENFE i FGC) oraz Montjuïc Funicular. Nie jest ważna w autobusach nocnych NitBus. W odróżnieniu od biletu T10, Hola Barcelona nie może być dzielona między kilka osób. Pamiętaj, żeby każdorazowo skasować kartę w kasowniku przy wejściu do autobusu lub przy bramkach!

Jak dojechać z lotniska do centrum Barcelony

Cena uzależniona jest od okresu ważności karty:
2 dni: 15,20 euro
3 dni: 22,20 euro
4 dni: 28,80 euro
5 dni: 35,40 euro

Kupując online, można zaoszczędzić 10%, karta do nabycia tutaj. Pamiętaj jednak, że tak czy inaczej, nie ominie Cię wizyta w punkcie sprzedaży lub automacie (na jakiejkolwiek stacji metra), aby odebrać kartę. Zabierz ze sobą potwierdzenie płatności wraz z kodem, który otrzymasz drogą mailową.

Przemieszczanie się pomiędzy terminalami na lotnisku w Barcelonie

Sprawdź, na którym terminalu lądujesz. Lotnisko w Barcelonie jest spore i składają się na nie dwa terminale, oddalone od siebie o 4 km.

Nowy terminal T1 obsługuje 70% wszystkich lotów na lotnisku El Prat, są więc spore szanse, że wylądujesz właśnie tam. Zidentyfikujesz to poprzez dopisek „T1” lub „T2” na swoim bilecie lub karcie pokładowej. To ważne, bo do terminalu 1 nie docierają chociażby pociągi, więc planowanie podróży będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Darmowe autobusy

Pomiędzy obydwoma terminalami kursują darmowe, zielone autobusy, które rozpoznasz z łatwością. Częstotliwość kursowania zależy od pory dnia, jednak nigdy nie jest rzadsza niż 15 minut. Czas podróży z jednego terminalu do drugiego to 10-15 minut

Metro

Metro ma sens tylko wtedy, gdy kupujecie kartę Hola Barcelona, w przeciwnym razie konieczne byłoby dokupienie dodatkowego biletu lotniskowego (Billete Aeroporto) w cenie 4,60 euro.

Jak dojechać z lotniska do centrum Barcelony?

Taksówka

Za podróż z lotniska do centrum Barcelony zapłacimy około 30 euro. W godzinach wieczornych i w weekendy obowiązuje inna taryfa, w związku z czym cena może znacząco wzrosnąć.

Uber

Cenę za przejazd w dowolne miejsce w Barcelonie można łatwo oszacować tutaj. Wystarczy wpisać lokalizację początkową i miejsce docelowe. Przykładowo cena za przejazd z lotniska na Plac Kataloński (Plaça de Catalunya) waha się między 29-40 euro.

Transport Barcelona

Polska firma specjalizująca się w przewozie osób. Polskojęzyczni kierowcy będą szczególną zaletą dla osób, które czują się niezbyt pewnie posługując się obcymi językami. Oferta oraz cennik znajdują się tutaj.

Aerobus

Kursuje zarówno z terminalu T1 jak i T2

Najprostszym środkiem transportu pomiędzy lotniskiem i centrum Barcelony jest autobus, który kursuje co 5-10 minut, zależnie od pory dnia, zarówno w święta, jak i w dni robocze. Podstawową wadą jest jednak to, że ani bilet T10, ani karta Hola Barcelona nie są w Aerobus honorowane. Szczegóły dotyczące opłat, rozkładu jazdy i zasad przewozu bagażu dostępne są tutaj.

Cena: 5,90 euro w jedną stronę lub 10,90 euro w obie strony

Autobus TMB – linia 46

Kursuje zarówno z terminalu T1 jak i T2

Autobus linii 46 jest częścią systemu komunikacji miejskiej Barcelony, co oznacza, że nie ma dodatkowych opłat za przejazd. Wystarczy bilet T10 lub karta Hola Barcelona. Lista przystanków znajduje się tutaj, godziny odjazdu wyświetlają się po kliknięciu na nazwę danego przystanku.

Autobus nocny NitBus

Kursuje zarówno z terminalu T1 – linia N17 i N18 jak i z terminalu T2 – linia N16

Bilet T10 jest ważny w autobusach nocnych, w odróżnieniu od karty Hola Barcelona. Jeżeli zdecydowaliście się na to drugie rozwiązanie, konieczne będzie dokupienie dodatkowego biletu jednorazowego w cenie 2,20 euro.

Pociąg R2N/S

Kursuje ze stacji zlokalizowanej przy terminalu T2.

Średnio co pół godziny, odjeżdża pociąg przejeżdżający niemal przez całą Barcelonę. Zatrzymuje się on na stacjach zlokalizowanych w centrum miasta, także tych w okolicy atrakcji turystycznych.

Pociąg z lotniska w kierunku Barcelony oznaczony jest R2N (Nord), natomiast z Barcelony na lotnisko R2S (Sud)

Metro – linia L9

Kursuje zarówno z terminalu T1 jak i T2

Na lotnisku stacje metra zlokalizowane są wewnątrz terminalu T1 i obok terminalu T2. Aby dojechać do centrum Barcelony, należy wsiąść w linię metra L9, a następnie przesiąść się na linię L1, L3 lub L5.

Pamiętajcie, że bilet T10 jest nieważny na stacjach metra linii L9


Jeżeli zdecydujecie się na podróż pociągiem, nie zdziwcie się, jeśli przez kilka pierwszych stacji lokalni muzycy dadzą koncert i przejdą się po pociągu zbierając pieniądze 😉

Zastanawiasz się co zobaczyć w ciągu jednego dnia w Barcelonie? Koniecznie zajrzyj tutaj.