fbpx
Egipt informacje praktyczne
Egipt

Wakacje w Egipcie – wszystko co musisz wiedzieć

Zamykasz oczy i w myślach przenosisz się na piaszczyste plaże, spoglądasz na sfinksa i zachwycasz się piramidami? Jeżeli rozważasz wyjazd na wakacje do Egiptu, koniecznie zapoznaj się z praktycznymi informacjami, które uczynią Twój pobyt łatwiejszym i bardziej przewidywalnym.

Czy do Egiptu potrzebna jest wiza? Jak się ubierać w Egipcie? Jaka jest pogoda i w jakich walutach można płacić w Egipcie? Na te i wiele innych pytań uzyskasz odpowiedzi w tym tekście.

Informacje praktyczne o Egipcie na skróty

Egipt informacje praktyczne

Czy do Egiptu potrzebna jest wiza?

Polacy podróżujący do Egiptu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać online, za pośrednictwem tej strony internetowej, po uiszczeniu stosownej opłaty. Istnieje także możliwość nabycia wizy bezpośrednio na lotnisku, przed kontrolą paszportową. Zakupu dokonuje się w okienku banku, płatności dokonuje się najczęściej gotówką.

Opłata za wizę do Egiptu wynosi 25 dolarów amerykańskich za wizę jednokrotnego wjazdu i 60 dolarów za wizę wielokrotnego wjazdu. Wizy wydawane są na okres 30 dni, a paszport musi być ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu do Egiptu. Jest to bardzo ważne, w przeciwnym razie ryzykujemy niewpuszczeniem do kraju.

Zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat COVID-19 w Egipcie

Wyjazd indywidualny czy z biurem podróży?


To, czy wakacje w Egipcie zorganizujesz samodzielnie, czy korzystając z biura podróży, warto uzależnić od kilku kwestii.

 • Po pierwsze, znajomość języka – jeśli nie znasz angielskiego choćby w minimalnym stopniu, zawsze bezpieczniej będzie postawić na zorganizowany wyjazd.
 • Zastanów się nad tym, czego oczekujesz od pobytu w Egipcie – chcesz rozkoszować się słońcem i odpocząć na plaży, czy stawiasz na intensywne zwiedzanie? Wycieczki fakultatywne to świetna opcja, ale samodzielny wyjazd to większa swoboda.
 • Jakim dysponujesz budżetem?

Pomiędzy Polską i Egiptem brak jest bezpośrednich połączeń lotniczych. Lecąc do Kairu, jedyną opcją są loty rejsowe z przesiadką w dużych, europejskich miastach, takich jak Frankfurt, Paryż, czy Rzym. Jeżeli jednak wybierasz się do któregoś z kurortów turystycznych lub właśnie tam planujesz rozpocząć zwiedzanie, postaw na bezpośredni lot czarterowy. Sprawdź ofertę Rainbow czy eSky.

Pogoda w Egipcie

Wakacje w Egipcie to niemal gwarancja udanej pogody. Pamiętaj tylko, że latem może doskwierać upał, do którego nikt z nas nie jest przyzwyczajony. Jest to szczególnie ważne podczas planowania wyjazdu na południe kraju.

Wysokie temperatury zachęcają do kąpieli w ciepłym Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym, chociaż warto pamiętać o zachowaniu rozsądku i spędzaniu najgorętszych momentów dnia w cieniu. Egipt jest także popularnym kierunkiem dla fanów nurkowania – zdecydowanie będzie to przyjemne doświadczenie, szczególnie latem.

Temperatury w popularnych kurortach turystycznych w Egipcie zazwyczaj zimą nie spadają poniżej 11 stopni w nocy. W ciągu dnia można się spodziewać około 20 stopni. Z kolei lata są upalne, z temperaturami około 40 stopni. Jest to szczególnie dotkliwie odczuwalne w Kairze, z powodu wszechobecnego betonu.

Jeśli nie lubisz skrajności, postaw na wakacje pomiędzy marcem i czerwcem lub wrześniem i listopadem. Z kolei zima jest najlepsza na zwiedzanie, szczególnie jeśli wybierasz się do Aswan czy Luksoru na południu kraju. Miej jednak na uwadze, że w tym okresie jest tam najwięcej turystów.

Zanieczyszczenie powietrza w Egipcie

Egipt przoduje w niechlubnych rankingach zanieczyszczeń. To kraj, który ma ogromny problem ze śmieciami, hałasem, a także zanieczyszczonym powietrzem. Kair, stolica kraju, wysuwała się niekiedy na pierwsze miejsce najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

Wybierając się do Egiptu, warto mieć na uwadze komfort i zdrowie osób cierpiących na alergie i zmagających się z chorobami dróg oddechowych. Pomimo że sama nie należę ani do jednej, ani do drugiej grupy, z trudem znoszę wyjazdy do Kairu. Zazwyczaj nie mogę nosić soczewek, bo tak bardzo mam podrażnione oczy i nieustannie towarzyszą mi mdłości, które utrudniają poruszanie się po mieście.

Egipt informacje praktyczne
Egipt – informacje praktyczne. To nie mgła, a smog nad Kairem

Jaka waluta obowiązuje w Egipcie?

Obowiązującą w Egipcie walutą jest funt egipski, oficjalnie oznaczany jako EGP. W praktyce można spotkać się z nawiązującymi do kolonialnej przeszłości symbolami £, E£, £E, a także skrótem l.e. pochodzącym z francuskiego livre égyptienne. 1funt egipski to 100 piastr lub 1000 milimów.

 • Monety w Egipcie
  • 25, 50 piastr
  • 1 funt
 • Banknoty w Egipcie
  • 25, 50 piastr
  • 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 funtów

W Egipcie wszystkie nominały monet występują również jako banknoty.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Egiptu? Zdecydowanie dolary amerykańskie. Kurs będzie najkorzystniejszy, a warto mieć na uwadze jeden z aspektów egipskiego prawa – cudzoziemcy zobowiązani są uiszczać opłatę za nocleg właśnie dolarach. Ma to znaczenie oczywiście jedynie dla osób, które decydują się na podróżowanie na własną rękę i rezerwowanie noclegów we własnym zakresie.

Czy w Egipcie można płacić kartą? W większych restauracjach, centrach handlowych i w supermarketach bez problemu zapłacimy kartą. Warto jednak pamiętać, by w Egipcie zawsze mieć przy sobie gotówkę – to jedyny sposób na uiszczenie opłaty za wiele atrakcji, wejście do muzeów czy zakupy na lokalnym targu.

Czy w Egipcie są bankomaty? Jak najbardziej! W kurortach turystycznych i centrach miast nie będzie najmniejszego problemu z wypłatą gotówki z bankomatu. Wypłacamy funty egipskie, a opłaty i kurs zależą od naszego banku.

Czy w Egipcie trzeba się targować? Nie, bo żaden sprzedawca przy zdrowych zmysłach nie chce zarabiać mniej. Należy jednak wystrzegać się nieuczciwych sprzedawców i odpowiednio rozeznać się w cenach. Więcej o targowaniu się w krajach muzułmańskich przeczytasz tutaj. Zapoznaj się także z tym vlogiem ściśle poruszającym temat targowania się w Egipcie.

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Pamiętaj, by przed wyjazdem zarejestrować podróż w systemie Odyseusz, dzięki czemu w sytuacji kryzysowej polska ambasada w Kairze będzie mogła nawiązać z Tobą kontakt.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje, że wysokie zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na terenie całego kraju. Szczególną ostrożność zaleca się w okolicy budynków rządowych i miejscach kultu religijnego. Bezwzględnie należy unikać wydarzeń i zgromadzeń o zabarwieniu politycznym. Pamiętaj, żeby upewnić się, że Twoje ubezpieczenie obejmuje pasywny udział w wojnie. Standardowe ubezpieczenie nie pokryje kosztów, jeśli dojdzie do wypadku w wyniku zamieszek czy ataku terrorystycznego.

W praktyce, dla przeciętnego turysty największym problemem są zazwyczaj kradzieże. Uważaj na kieszonkowców, a w hotelu przechowuj wartościowe przedmioty i dokumenty w sejfie. W przypadku zgubienia lub kradzieży paszportu niezwłocznie skontaktuj się z Ambasadą Polski w Kairze.

Należy mieć na uwadze, że poziom niepokojów społecznych jest wysoki. Sytuacja materialna Egipcjan ulega pogorszeniu, a podstawowe dobra nieustannie drożeją. Zachowaj daleko idącą ostrożność w zawieraniu znajomości. Miej na uwadze, że szczególnie wielu Egipcjan próbuje się dostać do Europy poprzez związek z obywatelkami krajów członkowskich EU. O tym, jak rozpoznawać takie zachowania przeczytasz tutaj.

Obyczaje w Egipcie

Egipt to kraj muzułmański i wiele panujących zasad ma swoje źródło w religii. W dużych miastach i w kurortach turystycznych istnieje pełna swoboda w zakresie ubioru. Niekiedy można spotkać Egipcjanki w odważniejszych strojach niż Europejki. Warto wziąć pod uwagę dzielnicę, w której przebywamy – turystyczne okolice i nowoczesne części miasta to miejsca, gdzie ubiór nie ma znaczenia.

Wybierając się do meczetu, mężczyzna powinien zasłonić ramiona i kolana, a kobieta dodatkowo włosy. Zapoznaj się także ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi sposobu zachowania w meczecie.

Konkubinat jest nielegalny, chociaż bywa praktykowany. Turyści są traktowani według innych zasad i zazwyczaj nie zdarzają się na tym tle problemy. W przypadku par mieszanych, aby móc ze sobą legalnie mieszkać, podpisywany bywa kontrakt orfi, który nie ma mocy prawnej, jednak pozwala obejść niektóre regulacje.

Prawa osób LGBT+ są w Egipcie nagminnie łamane. Pary jednopłciowe nie powinny mieć problemu z wynajęciem jednego pokoju jako koledzy lub koleżanki. Należy bezwzględnie wystrzegać się publicznego okazywania uczuć. Ciekawostką jest jednak to, że między egipskimi mężczyznami widoczna jest mocna zażyłość i trzymanie się za ręce lub przyjacielskie przytulenie nie jest niczym zaskakującym.

Interesuje Cię kwestia praw osób LGBT+ w Egipcie? Więcej na ten temat przeczytasz w tym tekście