fbpx
Filmy i seriale,  Sahara Zachodnia

Filmy o Saharze Zachodniej, które koniecznie musisz zobaczyć

Sahara Zachodnia to miejsce niezwykle bliskie mojemu sercu. Była dla mnie domem przez 1,5 roku i zmieniła całe moje życie. To doświadczenie przewartościowało we mnie niemal wszystko i teraz, korzystając ze swoich platform, opowiadam o tym, co widziałam, co wiem.

Zbiór najważniejszych informacji na temat tego wyjątkowego kraju znajdziesz w tekście Przyjechałam do Maroka, wyjechałam z Sahary Zachodniej.

Dla tych, którzy wolą oglądać

Tekst, który popełniłam na temat Sahary Zachodniej, jest długi i nasycony faktami. Dostępne reportaże i opracowania są jeszcze dłuższe. Jeżeli więc chcesz się dowiedzieć, co dzieje się w Saharze Zachodniej, zależy Ci na poznaniu historii ostatniej kolonii w Afryce i narodu, który od przeszło 40 lat walczy z okupacją, a nie masz ochoty tak dużo czytać, zobacz filmy, które polecam.

Wszystkie filmy są ogólnodostępne, jednak tylko w języku angielskim (niektóre także po hiszpańsku czy francusku).

Jeżeli interesują Cię filmy z wątkiem muzułmańskim, zajrzyj tutaj, z kolei seriale znajdziesz tutaj

Sons of the Clouds, The Last Colony

Najczęściej polecany dokument dotyczący Sahary Zachodniej. Film skupiający się przede wszystkim na życiu Saharyjczyków przebywających w obozach dla uchodźców w Algierii, ale także opowiadający historię marokańskiej okupacji na saharyjskich ziemiach. Szeroko dyskutuje kwestie polityczne, ukazuje niechęć polityków do podjęcia działań.

Hiszpański tytuł: Hijos de las nubes, la última colonia

Sons of The Clouds from Candescent Films on Vimeo.

Life is waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara

Wyprodukowany przez Cultures of Resistance Films dokument, który przede wszystkim skupia się na życiu Saharyjczyków pod marokańską okupacją. Dokumentuje brutalność i przemoc, jakiej doświadczają na co dzień ludzie walczący o niepodległość swojego kraju.

Four Days in Occupied Western Sahara

Four Days in Occupied Western Sahara—A Rare Look Inside Africa’s Last Colony jest niepowtarzalnym, moim zdaniem najlepszym, dokumentem dotyczącym Sahary Zachodniej. Zagraniczni dziennikarze nie są zazwyczaj oficjalnie wpuszczani na teren Sahary Zachodniej, jednak ekipie Democracy Now się to udało. Film pokazuje rzeczywistość, z jaką zetknęli się reporterzy – śledzenie, próby zawoalowanego zastraszania, propaganda i desperacja Saharyjczyków, którzy narażając życie, opowiadają o torturach, prześladowaniach i strachu o życie.

3 stolen cameras

Poruszający reportaż nagrany przez Equipe Media – grupę saharyjskich aktywistek i aktywistów, którzy z narażeniem życia dokumentują nadużycia i brutalność marokańskiej policji. Krótki, ale dosadny. Robi wrażenie i pokazuje od środka, jak wygląda życie osób walczących o wolność.

3 STOLEN CAMERAS from RåFILM on Vimeo.

Western Sahara: Determined

Jeśli masz mniej niż 26 lat, pomyśl o tym, co chciałbyś lub chciałabyś robić będąc w tym wieku. Jeśli masz więcej, przypomnij sobie, jak wtedy wyglądało Twoje życia. Ten dokument opowiada, między innymi, historię 26-letniej Saharyjki pochodzącej z obozu dla uchodźców, która pracuje przy rozbrajaniu pól minowych.

Saharę Zachodnią dzieli na dwie części, uzbrojone w 7 milionów min, najdłuższe pole minowe świata i drugi najdłuższy mur na świecie. Ten dokument to opowieść o determinacji, sile, braku możliwości i stawianiu czoła temu, z czym Saharyjczykom przyszło się mierzyć.

The Sahara’s Forgotten War

Jak to jest świętować Dzień Niepodległości na wygnaniu? Dlaczego niektórzy twierdzą, że Arabska Wiosna zaczęła się od Sahary Zachodniej? Jak wygląda codzienność w obozach dla uchodźców, którzy czekają na wolność od przeszło 40 lat? Jak wyglądają treningi saharyjskich żołnierzy na pustyni i o co chodzi z porwaniami, terroryzmem i szmuglowaniem narkotyków w tamtej okolicy? Na te i wiele innych pytań odpowiada, składający się z pięciu części, dokument o zapomnianej wojnie na Saharze.

Blood and Sand: War in the Sahara

Wyjątkowy, bo pochodzący z 1982 roku dokument, który pokazuje kontekst i skutki trwającej w tamtym czasie wojny pomiędzy Marokiem i Saharą Zachodnią.

Gdeim Izik – The Sahrawi Resistance Camp

Wstrząsający dokument pokazujący protest Saharyjczyków w 2010 roku, gdy zdecydowali się opuścić miasta i zamieszkać na pustyni. Wśród nich było dwoje obcokrajowców, dzięki którym świat ujrzał terror, na jaki skazani są żyjący w okupowanym kraju Sahrawi.

Refugee Tourism – Western Sahara

Jeśli zastanawiasz się, czy można odwiedzić obóz dla saharyjskich uchodźców i chcesz zobaczyć jak wygląda widziany oczami przyjezdnych, koniecznie zobacz ten dokument.