fbpx
Prezent dla muzułmanina
Porady,  Religia

Pomysły na prezent dla muzułmanina i muzułmanki

W Twoim życiu pojawiła się ważna osoba wyznająca islam, której chcesz sprawić niespodziankę i kupić coś wyjątkowego? Poniżej znajdziesz listę pomysłów na prezent dla muzułmanów wraz z informacjami o cenach i tym, gdzie kupić daną rzecz.

Prezent dla muzułmanina – na co zwrócić uwagę?

Zastanów się przede wszystkim, do kogo kierujesz swój prezent. Czy ma on być jeden, dla całej rodziny, czy kupujesz coś dla pojedynczej osoby? Czy kierowanie się wyznaniem jest dobrym pomysłem przy wyborze prezentu? Jeśli wiesz, że dana osoba jest praktykująca religijnie, to zdecydowanie tak. Jeśli nie masz takiej pewności, to jak kupowanie różańca w prezencie przeciętnemu Polakowi – raczej dziwny wybór.

Jeśli nie wyznajesz islamu, nie kupuj Koranu. Zgodnie z zasadami religii, nie powinien on być dotykany przez osoby niebędące muzułmanami. Będzie to zatem niefortunny wybór.

Jeśli obdarowujesz kobietę i intuicja podpowiada Ci halal lakiery do paznokci, które w swojej ofercie ma np. Inglot, zastanów się dwa razy. Wiele muzułmanek (w tym także ja) nie jest przekonanych, czy te lakiery są faktycznie halal. Aby ablucja przed modlitwą była ważna, woda musi obmyć całe dłonie i stopy, w tym także paznokcie. Lakiery reklamowane jako halal przepuszczają parę wodną, ale nie wodę, stąd wiele osób ich unika. Jeśli jednak wiesz, że dana osoba nie ma z tym problemu – śmiało kupuj.

Halal to z arabkiego „dozwolone”. Jeśli chcesz poznać znaczenie innych muzułmańskich fraz, skorzystaj z mojego mini-słowniczka podstawowych pojęć muzułmańskich

Słodycze

Zdjęcie: sklepkopernika.pl

Chcesz podarować coś polskiego i mieć pewność, że trafisz idealnie? Postaw na słodycze! Upewnij się tylko, że nie zawierają odzwierzęcych substancji żelujących i alkoholu.

  • Ptasie mleczko – zawsze zachwyca, bo jest czymś unikalnym i nieznanym w wielu miejscach.
  • Krówki w ładnym opakowaniu – jest szansa, że osobom pochodzącym z krajów arabskich przypomną dzieciństwo, bo są popularne w tamtym regionie Widziałam je np. w supermarkecie w Arabii Saudyjskiej, choć nie tak smaczne i ładne jak u nas.
  • Torcik wedlowski – zawsze robi wrażenie, szczególnie jeśli zamówimy taki z imieniem danej osoby.
  • Chałwa – również popularna w krajach arabskich, jednak nieco inna w smaku. Nasza jest bardziej wilgotna.
  • Pierniczki – zaskakują korzennym smakiem, którego osoby z krajów muzułmańskich nigdy nie skojarzyłyby ze słodyczami!

Miody

Miód jest wyjątkowo ceniony w kulturach muzułmańskich i będzie stanowił prezent idealny. Z doświadczenia wiem, że szczególnie cieszy osoby pochodzące z Afryki Północnej, gdzie jada się go na śniadanie, maczając z nim chleb.

Polecam miody z Pasieki Sadowskich – są pięknie zapakowane, idealne na prezent dla muzułmanina. Zwróć szczególną uwagę na miody z dodatkami – będzie to coś szczególnie oryginalnego i jestem przekonana, że zachwyci!

Fantastyczne miody, także z Pasieki Sadowskich, są dostępne w sklepie Wielorazówka, z którym współpracuję afiliacyjnie. Korzystając z kodu polkanapustyni otrzymasz 10% zniżki

Daktyle

Prezent dla muzułmanina

Prezentem, który nigdy mnie nie zawiódł, są daktyle. Zazwyczaj spożywane w ogromnych ilościach w muzułmańskich domach, są niezwykle uniwersalnym podarunkiem.

Pamiętaj, że istnieje wiele odmian daktyli i warto mieć tego świadomość, robiąc zakupy. Z mojego doświadczenia wynika, że największą radość sprawiają daktyle ajwa. Oryginalne pochodzą tylko z Medyny w Arabii Saudyjskiej, co ma wpływ na ich wysoką cenę. Dobre jakościowo daktyle to także te pochodzenia egipskiego, tunezyjskiego i algierskiego.

Możesz także poszukać daktyli w czekoladzie, czy nadziewanych migdałami.

Nie warto wozić drzewa do lasu, dlatego, jeśli wybierasz się do kraju muzułmańskiego, zrób zakupy na miejscu. W Polsce daktyle dostaniesz np. w sklepie arabskie.pl

Góralskie kapcie

Zdjęcie: milaregio.pl

W wielu regionach, jak np. w Afryce Północnej, popularne są skórzane buty i pantofle. Dostępne na każdym targu, w ogromie kolorów i z najróżniejszymi zdobieniami. Polska też ma coś podobnego do zaoferowania – góralskie kapcie. Polecam szczególnie te ocieplane, bo w wielu krajach muzułmańskich zimy dają się we znaki, a domy często nie są ogrzewane.

Dobrej jakości perfumy

Prezent dla muzułmanina

Prezent, który nie zawodzi nigdy – tak w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Stosowanie perfum to muzułmańska tradycja, która stała się elementem kultury krajów, gdzie dominującą religią jest islam. Markowe, dobre jakościowo perfumy zawsze spotykają się z radością ze strony obdarowywanej osoby.

Dekoracje do domu

Prezent dla muzułmanina
Zdjęcie: ashk.eu

Plakat ze zdjęciem meczetu? Fragment Koranu? A może kilka arabskich fraz? Na rynku dostępny jest ogrom przepięknych grafik, które stylem można dopasować do każdego wnętrza. To prezent, z którego jako muzułmanka bardzo bym się ucieszyła.

Duży wybór islamskich plakatów dostępny jest np. na stronie ashk.eu, z cenami zaczynającymi się od 7 euro (pamiętaj, żeby dobrać odpowiednią ramkę!).

Dywanik do modlitwy

Zdjęcie: sevensajada.dk

Dywanik do modlitwy to w moim przekonaniu najbardziej uniwersalny prezent dla praktykujących muzułmanów. Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów. Bez problemu znajdziesz taki, który Ci się spodoba. Jednymi z najbardziej cenionych są te produkowane w Turcji.

Ceny dywaników zależą od materiałów, jakości wykonania i miejsca produkcji. Najtańsze można kupić za około 10 euro, chociaż warto zainwestować. Mam w domu wiele dywaników i te tańsze kiepsko zachowują się w praniu, a z czasem frędzle zaczynają odpadać i się pruć.

Polecam zakupy w duńskim sklepie Seven Sajada, gdzie można kupić świetne jakościowo maty do modlitwy w cenie 47,95 euro.

Tasbih lub misbaha, czyli muzułmański różaniec

Prezent dla muzułmanina
Zdjęcie: sevensajada.dk

Gdy przeszłam na islam, poprosiłam przyjaciółkę, by w prezencie sprawiła mi właśnie tasbih, czyli sznur modlitewny z koralikami, przypominający katolicki różaniec.

Tasbih, zwany też misbaha, składa się z 33 lub 99 koralików. Dłuższy służy zazwyczaj do powtarzania imion Boga, a krótszy do powtarzania chwalebnych fraz, zazwyczaj po modlitwie.

Tasbih można kupić w najróżniejszych kolorach, wykonany z przeróżnych materiałów, od których uzależniona będzie cena. Dostępne są tak wersje plastikowe, czy drewniane, jak i z drogocennych kamieni.

Piękny i oryginalny tasbih będzie fantastycznym prezentem, z którego ucieszy się większość muzułmanów. Warto mieć jednak na uwadze, że niektórzy wyznawcy islamu preferują odliczanie fraz na palcach dłoni, wychodząc z założenia, że jest to tradycyjna metoda.

Przepiękne, eleganckie dostaniecie w Seven Sajada, w cenie 38-47 euro. W Polsce ręcznie robione można kupić w The Tasbeeh Souk

Hidżab, czyli muzułmańska chusta

Prezent dla muzułmanina
Zdjęcie: bokitta.com

Hidżab jest świetnym prezentem dla muzułmanki, gdy wiesz, że nosi ona chustę. Pomimo panującego przekonania, że wszystkie wyznawczynie islamu zasłaniają włosy i ciało, wcale tak nie jest.

Wybierając hidżab jako prezent dla muzułmanki, postaw na naturalne tkaniny, które będą przewiewne i dobrze sprawdzą się w ciepłe dni. Unikaj sztucznych materiałów. Kolory to kwestia kulturowa i żaden nie jest zabroniony. Jeśli nie masz pewności co do preferencji obdarowywanej osoby, postaw na najbardziej uniwersalny, czyli czarny.

Więcej na temat hidżabów, ich rodzajów i tego, gdzie można je kupić, przeczytasz w tym tekście.