Domowa tahini
Od kuchni

Jak zrobić domową pastę tahini?

Tahini, tahena, tahina czy też po prostu pasta sezamowa to nieodzowny element wielu dań w kuchni bliskowschodniej.

To właśnie tahini nadaje hummusowi kremowy smak, czy łagodzi posmak bakłażana w baba ghanoush. Pasta sezamowa to także wyśmienity dodatek do sałatek, jak również baza do sosów. Jej zastosowania ogranicza jedynie nasza kreatywność.

Domowa tahini

Przepisy z wykorzystaniem pasty tahini, które znajdziesz na tym blogu:


Tahina dostępna jest zazwyczaj w sklepach z orientalną żywnością, można ją też kupić online, np. w sklepie arabskie.pl. W krajach arabskich znajdziemy ją na półkach praktycznie każdego sklepu.

Zazwyczaj staram się ułatwiać sobie życie i jeżeli mogę coś kupić, to wolę sobie oszczędzić późniejszego sprzątania, jednak przygotowanie domowej wersji jest prostsze, niż moglibyście przypuszczać. Dodatkowo domowa pasta tahini ma znacznie bardziej bogaty, intensywny smak. Te, które możemy dostać w sklepach, często są rozcieńczane olejem sezamowym, a tym samym trzeba dodać ich więcej, by uzyskać taki sam smak, jak w przypadku domowej tahini.

Jak zrobić domową pastę tahini? Zacznijmy od sezamu

Gdy chcesz przygotować domową pastę tahini, musisz zacząć od wybrania właściwego rodzaju sezamu. W sklepach najczęściej dostępny jest sezam łuskany, rzadziej niełuskany. Różnią się one kolorem – pierwszy jest jaśniejszy, niemal biały, a także smakiem – sezam niełuskany jest nieco bardziej gorzki. Do przygotowania domowej tahini sezam łuskany będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Przepis na domową pastę tahini

Domowa tahini – składniki:

  • Sezam – dowolna ilość, nie mniej niż jedna szklanka

Uwaga! Niektóre przepisy na domową tahini przewidują dodanie oleju sezamowego, jednak jest to zbędne. Cały sekret tkwi w odpowiednio długim blendowaniu, przy którym ziarna sezamu zaczynają wypuszczać olej.

Jak zrobić domową tahini?

Na suchą i rozgrzaną patelnię partiami wysypujemy sezam. Prażymy do uzyskania lekko tylko złotego koloru. Regularnie mieszamy lub potrząsamy patelnią, aby ziarna się nie przypaliły. Brązowy, przypalony sezam będzie gorzki i nie nadaje się do tahini.

Uprażony sezam przesypujemy do blendera i miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo może to trwać nawet od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. Jeśli posiadasz słabszy blender, upewnij się, że robisz przerwy, aby go nie spalić.

Domową tahini przygotowuję w Tefal Companion. Obroty 9, temperatura 45 stopni, czas około 40 minut.

Pro tip: Jeżeli masz resztki tahini, dodaj je do blendowanego sezamu. Gotowa tahini sprawi, że będzie on lepki, przez co łatwiej będzie nad nim zapanować, bo ziarna nie będą tak sypkie.

Przechowywanie:

Przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce. Czas przechowywania to teoretycznie około miesiąca, jednak zdarzało mi się przechowywać znacznie dłużej. Z czasem olej może się oddzielić od pasty i zebrać na wierzchu, wtedy wystarczy wymieszać przed użyciem, nie ma to wpływu na smak czy jakość. Warstwa oleju sprawia, że domowa tahini jest zdatna do użytku jeszcze dłużej.

Domowa tahini