fbpx
Związek na odległość
Miłość

Związek na odległość – czy to się może udać?

Związek na odległość to mieszanina tęsknoty, nadziei i wątpliwości, czy to w ogóle ma szansę na przetrwanie? Wyczekiwanie od jednego spotkania do drugiego, godziny spędzone na rozmowach i zastanawianie się, w jaki sposób zorganizować swoje życie w tym rozgardiaszu.

Sama byłam w związku na odległość. Dzieliło nas niemal 2 tysiące kilometrów. Mieszkaliśmy na różnych kontynentach. Pomiędzy nami było kilka innych krajów i morze. Udało się zamienić związek na odległość, w coś trwalszego – tylko jak to wygląda w praktyce?

Związek na odległość

Czy związek na odległość w ogóle ma sens?

Związek na odległość jest trudniejszy od tradycyjnego nie tylko ze względu na logistykę. Trudne jest to, że będąc razem, prowadzimy dwa równoległe życia, które zdają się wcale nie zazębiać, ani tym bardziej nie zespalać. Każde ma swoją pracę, przyjaciół i dom w innym miejscu. Każde ma swoje, ułożone już życie. Tworzymy nowy, pełen miłości związek, łączy nas więcej, niż możemy się spodziewać i rozmowom nie ma końca. Jednak w praktyce dzieli nas niemal wszystko – a przede wszystkim kilometry.

Chcesz poznać perspektywę mojego męża na nasz związek? Przeczytaj wywiad, który przeprowadziły z nim moje obserwatorki na Instagramie

Brutalna prawda

Jeżeli obserwujecie mnie na Instagramie, doskonale wiecie, że daleko mi do romantyczki. Nie wierzę w tego jednego jedynego, czy we wzniosłą i bezwarunkową miłość. Związki są trudne. Związki są wymagające. To układ, w którym każde musi coś od siebie dać. W związku na odległość dajemy jeszcze więcej.

Przez cały czas miałam wrażenie, jakby moje życie było filmem, w którym ktoś nagle wcisnął pauzę. Nagle zaczęłam uzależniać decyzje i wybory od mojego związku i od człowieka, który mieszkał 2 tysiące kilometrów dalej. Czułam, że trwam w zawieszeniu. W związku, w którym jestem jedną nogą. Że nie mogę zrobić kroku w żadną stronę.

Człowiek którego kochasz, człowiek, którego nie znasz

Zawsze lubię mówić, że związek na odległość pozwolił mi lepiej poznać mojego męża. Będąc w takim związku, nie mamy możliwości regularnie pójść do kina, wybrać się na spacer i zwyczajnie pomilczeć, albo poleżeć na kanapie wtulając się w siebie. Związek na odległość opiera się na rozmowach – długich, wielogodzinnych dyskusjach na tematy, których w innych okolicznościach byśmy nie poruszyli.

Takie debaty pozwalają poznać punkt widzenia drugiej osoby, pomagają zajrzeć w głąb – na tyle, na ile tamta osoba na to pozwoli. Jednak tym, czego zdecydowanie brakuje w związku na odległość, jest możliwość poznania siebie wzajemnie w zwyczajnych, codziennych sytuacjach. Nie widzimy, w jaki sposób ukochana osoba zachowuje się, gdy wraca zmęczona po całym dniu w pracy. Nie doświadczamy tego, jak reaguje na problemy zdrowotne, ani w jaki sposób odnosi się do rodziny.

Wszystko, co widzimy, to wytęskniona, wakacyjna wersja i warto brać poprawkę na to, że w rzeczywistość może być zupełnie inna.

Związek na odległość

Wspólne plany na przyszłość

Udany związek na odległość, to jaki związek? Taki, w którym brak jest kłótni? Taki, który daje nam radość? Taki, który trwa? A może taki, który zmierza w określonym kierunku?

Nie da się przez całe życie trwać w związku na odległość. Taki układ męczy i – nie czarujmy się – pozbawia nas wielu wspólnych doświadczeń, które zapewnia tradycyjna relacja. W moim przekonaniu związek na odległość jest udany, gdy obydwie osoby chcą tego samego w podobnych ramach czasowych i są gotowe dać sobie szansę. Regularne spotkania, choćby w najbardziej sprzyjających warunkach, nie zastąpią bycia razem i poznawania siebie w różnych okolicznościach, ani realnie nie jesteśmy w stanie ich ciągnąć w nieskończoność.

Wspólny cel i dążenie do jego realizacji to fundament związku na odległość.

Związek na odległość oznacza zmiany

Jeżeli chcemy, by nasza relacja była czymś więcej, niż ekscytującą przygodą, musimy brać pod uwagę zmiany. Albo jedno będzie musiało zostawić swoje życie i karierę, żeby przenieść się do partnera, albo oboje będą budowali całe życie od podstaw w nowym, wspólnie wybranym miejscu. Bez względu na wybór i okoliczności, pojawią się zmiany, które nie dla każdego są łatwe. Zostawienie za sobą pracy, rodziny i wszystkiego, co ma dla nas znaczenie może okazać się trudniejsze, niż początkowo się wydaje.

Wiem, że motyle buszują w brzuchu i całość jawi się w tęczowych barwach, ale warto brać pod uwagę, że może spotkać nas rozczarowanie. Nowe życie może okazać się inne od tego, jak jawiło się w wyobraźni.

Czy warto angażować się w związek na odległość?

Komedie romantyczne, powieści i bajki przekonują nas, że tak – bo miłość jest najważniejsza. Osobiście powiedziałabym jednak, że to my same jesteśmy najważniejsze. To nasz komfort, nasze poczucie bezpieczeństwa, plany, ambicje i marzenia liczą się najbardziej. Jeżeli miłość jest Twoim priorytetem i jesteś gotowa zrobić dla niej wszystko – walcz. Jeżeli jednak uważasz, że miłość jest ważna, ale nie jesteś skłonna angażować się w tak skomplikowaną relację, to również jest okej!

Pamiętaj, że nikt nie da Ci gwarancji, że wszystko się ułoży. Nikt nie podejmie za Ciebie decyzji. Co najważniejsze, bez względu na rady i zapewnienia osób trzecich, to tylko Ty będziesz musiała mierzyć się z konsekwencjami swojego wyboru.

Czyjaś szczęśliwa historia nie jest gwarantem sukcesu.


Wszelkie teksty dotyczące miłości i związków mieszanych bazują na moich doświadczeniach, obserwacjach i rozmowach z innymi kobietami. Wszystko, co mam na ten temat do powiedzenia, znajduje się w zakładce „Miłość”. Nie odpowiadam na maile i wiadomości z prośbami o radę w kwestiach związkowych. Dlaczego, wyjaśniłam tutaj.