Algieria

Wyjazd do Algierii – informacje praktyczne

Wyjazd do Algierii jest znacznie większym wyzwaniem niż podróż do Maroka czy Tunezji. Algieria nie jest kierunkiem turystycznym. Jako kraj dysponującymi ogromnymi złożami surowców naturalnych, mogła się uniezależnić od turystyki, a tym samym pozostać wyjątkowym miejscem, które nie jest tak skażone dążeniem do przyciągnięcia jak największej liczby odwiedzających osób.

Wyjazd do Algierii – najważniejsze informacje

Czy do Algierii potrzebna jest wiza?

Polacy wybierający się do Algierii muszą złożyć i opłacić wniosek wizowy w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Wszystkie informacje dostępne są na stronie placówki.

W przypadku ubiegania się o wizę turystyczną do Algierii należy:

  • Upewnić się, że paszport jest ważny przez jeszcze przynajmniej 6 miesięcy od momentu planowanego wjazdu do Algierii
  • Wypełnić formularz wizowy
  • Dołączyć aktualne zdjęcie w formacie paszportowym
  • W przypadku pobytu w hotelu – dołączyć potwierdzenie rezerwacji
  • W przypadku pobytu u osoby prywatnej – dołączyć zaproszenie zalegalizowane w Algierii
  • Wykupić ubezpieczenie podróżne obejmujące cały okres pobytu w Algierii
  • Uiścić opłatę w wysokości 350 zł

Szczegółowe informacje dotyczące rodzajów wiz do Algierii i wymagań z nimi związanych dostępne są tutaj.

Okres oczekiwania na wizę to ok 2 tygodnie, choć może ulec wydłużeniu. W konsulacie w Genewie czekałam 3 tygodnie, z kolei moja koleżanka składająca wniosek w Warszawie nie otrzymała wizy w czasie 7-tygodniowego oczekiwania.

Jak dostać się do Algierii – loty i promy

Podróż do Algierii nie należy do najtańszych. Brak jest turystycznych lotów czarterowych, pozostają więc loty rejsowe. Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia. Najwygodniejsze loty to Air France z przesiadką w Paryżu, ITA z przesiadką w Rzymie, Lufthansa z przesiadką we Frankfurcie lub British Airways z przesiadką w Londynie.

Ceny biletów uzależnione są od pory roku. W okresie świątecznym, gdy sporo Algierczyków korzysta z urlopów i jedzie w odwiedziny do bliskich, ceny znacząco wzrastają. Podróż w grudniu 2021 z Genewy do Algieru i z powrotem wyniosła mnie ponad 1000 euro.

Stosunkowo niedrogą opcją podróży do Algierii są promy. Podróż z Marsylii do Algieru trwa jednak ponad 20 godzin. Więcej informacji na temat połączeń morskich do Algierii dostępnych jest tutaj.

Czy w Algierii jest bezpiecznie?

MSZ uznaje Algierię za kraj, w którym istnieje zagrożenie terroryzmem i odradza podróże, które nie są niezbędne. Każdy wyjazd należy zgłosić w systemie Odyseusz, warto zapisać w telefonie numer do polskiej ambasady w Algierze.

Ze względu na ryzyko działalności organizacji terrorystycznych w tych regionach i groźbę porwania obcokrajowców dla okupu należy unikać wyjazdów w następujące regiony:

  • obszary na południe od linii wyznaczonej przez miejscowości: Beni Abbas-Adrar-El-Borma;
  • tereny przy granicach z Libią, Mali, Marokiem, Mauretanią, Nigrem i Tunezją.

Szczególną ostrożność zaleca się w okolicy budynków rządowych i miejscach kultu religijnego. Bezwzględnie należy unikać wydarzeń i zgromadzeń o zabarwieniu politycznym. Pamiętaj, żeby upewnić się, że Twoje ubezpieczenie obejmuje pasywny udział w wojnie. Standardowe ubezpieczenie nie pokryje kosztów, jeśli dojdzie do wypadku w wyniku zamieszek czy ataku terrorystycznego.

Przed podróżą do Algierii zapoznaj się z aktualnymi informacjami na stronie MSZ

Pogoda w Algierii

Afrykę utożsamiamy z upałami, należy jednak pamiętać, że klimat jest różnorodny, szczególnie na północy. Algieria to największy kraj kontynentu, gdzie na południu znajdziemy gorącą pustynię, a zimą w obszarach górskich pada śnieg.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź pogodę dla regionu, w który się wybierasz. Pamiętaj, że większość budynków nie jest ocieplanych i bardzo często nie mają ogrzewania. Oznacza to, że noce mogą być zimne.

Jaka waluta obowiązuje w Algierii?

Walutą obowiązującą w Algierii jest algierski dinar. Jeden dinar dzieli się na 100 centymów, jednak ze względu na wysoką inflację, wyszły one z obiegu. Coraz rzadziej spotykane są także monety 1 i 2 dinary.

W nieformalnym, codziennym użyciu ceny są wymieniane w centymach. Oznacza to, że produkt kosztujący 100 dinarów zostanie nam zaoferowany za 10 tysięcy centymów.

Do Algierii najlepiej zabrać euro, ewentualnie funty brytyjskie lub dolary amerykańskie. Standardową praktyką stosowaną przez Algierczyków jest korzystanie z czarnego rynku wymiany walut, gdzie kurs jest o ok. 30% korzystniejszy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla przyjezdnych. Można narazić się na kłopoty z policją i zostać oszukanym.

Karta SIM i dostęp do Internetu w Algierii

Lotnisko w Algierze było pierwszym, na jakim byłam, gdzie nie ma dostępu do Wi-Fi (styczeń 2022). Korzystanie z europejskiej karty SIM jest bardzo drogie, dlatego warto zaopatrzyć się w algierską, która zapewni nam bezproblemowy dostęp do szybkiego Internetu.

Po przejściu przez kontrolę celną możemy kupić algierską kartę SIM z dostępem do Internetu bezpośrednio u operatora na lotnisku. Płatności można dokonać jedynie w dinarach, należy także okazać paszport. Karta SIM to koszt 200 dinarów, a zależnie od potrzeb możemy wybrać jedną z kilku ofert. Zdecydowałam się na 30 GB internetu za 2000 dinarów i wykorzystałam ledwie połowę podczas ponad 2-tygodniowego pobytu i intensywnego relacjonowania wyjazdu na Instagramie.

Aktualna oferta Mobilis (operator, którego sklep znajduje się na lotnisku w Algierze) dostępna jest tutaj.

Kod do sprawdzenia dostępnego limitu: *222#

Alkohol i używki w Algierii

Alkohol w Algierii jest legalny, a w dużych miastach dostępne są sklepy z alkoholem. Należy jednak unikać spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ograniczając się do hoteli i restauracji.

Algieria produkuje zarówno piwo jak i wina, które w znacznej części przeznaczone są na rynek lokalny. Przyjeżdżając z zagranicy, można ze sobą przywieźć 2 litry wina lub 1 litr mocnego alkoholu. Więcej informacji na temat ilości i rodzaju produktów, które można wwieźć do kraju dostępnych jest tutaj.

Posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków jest nielegalne i może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jeśli zabierasz ze sobą leki, upewnij się, że masz także kopie recept.

Lokalne obyczaje w Algierii

Dniami wolnymi od pracy w Algierii jest piątek i sobota. Oznacza to, że niedziela jest dniem roboczym i pierwszym dniem tygodnia.

Homoseksualizm jest nielegalny, więcej na ten temat przeczytasz w tekście poświęconym sytuacji osób LGBT+ w Algierii.

Nikab, czyli zasłanianie twarzy z pozostawieniem szpary na oczy, jest w Algierii coraz bardziej restrykcyjnie regulowany. Algierki ubierają się w zróżnicowany sposób – zarówno zakrywając włosy, jak i nosząc krótkie sukienki czy odkryty dekolt. W większych miastach i nowocześniejszych dzielnicach panuje znacznie większa swoboda w zakresie stroju. Zwiedzając meczety, należy pamiętać o tym, by zasłonić ramiona i kolana, a w przypadku kobiet także włosy. Więcej informacji o tym, jak zachować się w meczecie, przeczytasz tutaj.