Przepis na baba ghanoush
Baba ghanoush, czyli pasta z bakłażana…
…z dodatkiem tahini! Ta nazwa bywa kontrowersyjna, bo w niektórych regionach, przede wszystkim w Zatoce Perskiej, taka pasta nazywana jest mouttabal, a nazwą “baba ghanoush” określa się pastę z samego bakłażana, bez dodatku tahini.
Różne nazwy, ta sama pasta
Bez względu na nazewnictwo, pasta z bakłażana z dodatkiem pasty sezamowej to fantastyczne, niezwykle aromatyczne i ciekawe połączenie.
Baba ghanoush to przystawka oryginalnie pochodząca z Lewantu, a popularna także części Afryki Północnej. Przepisów na baba ghanoush istnieją dziesiątki. W każdym regionie, każda pani domu przygotowuje go nieco inaczej, nadając mu nieco innego smaku.
Idealny baba ghanoush
Wypróbowałam kilka wersji przepisów na baba ghanous, prosząc o nie sąsiadki, znajome, szwagierkę i teściową. W trakcie odkryłam jednak, że to trochę jak proszenie o przepis na rosół – w najlepszym razie dostaniemy listę składników, z których wszystko przygotowywane jest „na oko” i nikt nie potrafił podać konkretnych ilości.
Z czasem udało się wypracować proporcje, które dają fantastyczny smak. Nauczyłam się także bawić zarówno proporcjami, jak i dodatkami, zależnie od tego, jaki efekt chcę osiągnąć.
Potraktujcie podane poniżej ilości orientacyjnie – wiele zależy, chociażby od wielkości bakłażanów. Próbujcie, doprawiajcie i dopasowujcie do własnych upodobań. To bardzo wdzięczna przystawka, którą z łatwością można modyfikować.
Baba ghanoush to fantastyczna pasta do pieczywa lub dip do warzyw, który znika w mgnieniu oka. Świetnie smakuje z chlebkiem pita, ze zwyczajną bagietką, czy z krakersami.
Przepis na baba ghanoush jest niezwykle prosty, samo przygotowanie pasty zajmuje zaledwie kilka chwil.
Składniki na baba ghanoush
- 2 średniej wielkości bakłażany
- ok. 3 łyżek pasty tahini*
- ok. 3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczka kuminu
- odrobina natki pietruszki
- 1 łyżka soku z cytryny lub odrobina octu
*Jeżeli wolisz mniej intensywny smak bakłażana, możesz dodać tahini w ilości 1:1 w stosunku do ilości miąższu bakłażana
UWAGA! Domowa pasta tahini jest znacznie bardziej aromatyczna niż ta dostępna w sklepach. Domowej dodajemy o połowę mniej.
Przygotowanie baba ghanoush
- Bakłażany owijamy folią aluminiową i wkładamy na 30 minut do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni
- Gotowe bakłażany wyjmujemy z piekarnika. Gotowe, czyli miękkie (można sprawdzić przyciskając np. łyżką – ma się wręcz zapadać)
- Odwijamy z folii i odstawiamy do przestygnięcia
- Obieramy ze skórki
- Blendujemy wszystkie składniki i cieszymy się przepysznym baba ghanoush!
Wskazówki do przygotowania baba ghanoush
- Bakłażany blendujemy w całości lub usuwamy pestki. Pestki nadają baba ghanoush lekko gorzkawy posmak, chociaż niektórzy twierdzą, że na tym polega jego urok
- Nie trzeba korzystać z blendera. Można także rozgnieść bakłażana widelcem, czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać. Często tak właśnie podaje się baba ghanoush, chociaż pasta nie jest wtedy tak kremowa
- Jeśli nie masz piekarnika, nic straconego. Bakłażany możesz przygotować na kuchence gazowej, opalając je bezpośrednio na palniku, nad średniej wielkości ogniem. Używając szczypców przewracaj co ok. 3-4 minuty. Bakłażan ma być miękki, a skórka zwęglona. Całość potrwa ok. 15 minut.
Jak urozmaicić przepis na baba ghanoush?
- W Sudanie tahina zastępowana bywa masłem orzechowym
- Baba ghanoush świetnie wygląda i fantastycznie smakuje, gdy pastę posypiemy owocami granatu
- Można dodać pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę, sparzoną wrzątkiem
- Świetnie smakuje z dodatkiem czarnych oliwek lub z drobno pokrojonym pomidorem
- Dla bardziej kremowej konsystencji można dodać łyżkę jogurtu naturalnego
- Podobnie jak w przypadku hummusu, pastę możemy posypać słodką papryką