fbpx
Religia

Insz Allah, czyli co oznaczają muzułmańskie frazy?

Przechodzą Cię ciarki, gdy słyszysz Allahu Akbar? Zastanawiasz się, co oznaczają często pojawiające się w filmach z wątkiem muzułmańskim sformułowania wypowiadane przez bohaterów? Co oznacza Insz Allah? Dlaczego ktoś mówi Alhamdulillah?

Dziś na tapet bierzemy najpopularniejsze zwroty, jakie usłyszysz z ust muzułmanów. Co oznaczają? Kiedy powinno się ich używać religijnie? Jak są stosowane w praktyce? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

A skoro wspomniałam o filmach, całą listę tych z wątkiem muzułmańskim znajdziesz tutaj

Co oznacza Allah?

Zacznijmy od podstaw – co oznacza Allah? Allah to po prostu po arabsku Bóg. Tak samo, jak po angielsku Bóg to God. To dokładnie ten sam Bóg, w którego wierzą chrześcijanie i żydzi. I tak – arabskojęzyczny chrześcijanin w modlitwie użyje słowa Allah.

[Jan Paweł II] w Betlejem przerwał liturgię Mszy świętej, gdy — tuż po homilii — rozległ się śpiew muezina wzywającego swych współwyznawców do modlitwy. A potem tę modlitwę skomentował, a nawet w pewien sposób do niej się włączył, mówiąc: „Allahu Akbar”.

Źródło: dobrysłownik.pl

Co oznacza Allahu Akbar?

Allahu Akbar to chyba okryte najgorszą sławą muzułmańskie sformułowanie. Allahu Akbar znaczy dosłownie „Bóg jest wielki”. Wypowiadając je, podkreślamy wiarę w Boga. Nic strasznego, prawda? Niestety terroryści skutecznie odebrali nam, muzułmanom, ten zwrot.

Kiedy wypowiadamy słowa Allahu Akbar? Przede wszystkim podczas modlitwy. Allahu Akbar to także jedna z fraz używanych podczas tasbih, rodzaju modlitwy, polegającego na powtarzaniu określonych zwrotów określoną liczbę razy.

Co oznacza Alhamdulillah?

Wśród praktykujących muzułmanów można usłyszeć taki dialog:

– Co u Ciebie?
Alhamdulillah. A u Ciebie?
Alhamdulillah.

Alhamdulillah można przetłumaczyć jako „Bogu niech będą dzięki”. To sformułowanie wyraża wdzięczność za wszystko, co otrzymujemy w naszym życiu. Tym samym wyrażeniem Alhamdulillah możemy kończyć posiłek, dziękując za to, że mamy co jeść, czy też z ulgą przyjmować pozytywne wyniki badań i dziękując za nie Bogu. Alhamdulillah może też być używane właśnie jako odpowiedź na pytanie o to, jak się czujemy, czy wszystko u nas dobrze itp. Alhamdulillah oznacza tutaj, że bez względu na to, z czym się zmagamy, jesteśmy wdzięczni za wszystko.

 • Dostałam 5 z egzaminu, Alhamdulillah!
 • Alhamdulillah, okazało się, że to tylko zwykłe przeziębienie.
 • Nie dostałam tej pracy, ale Alhamdulillah.

Alhamdulillah to także jedna z fraz używanych podczas tasbih, rodzaju modlitwy, polegającego na powtarzaniu określonych zwrotów określoną liczbę razy.

Co oznacza Astaghfirullah?

Nieco mniej popularne, ale nadal ważne. Astaghfirullah oznacza „niech Bóg wybaczy” lub „broń Boże”. Wypowiadamy, żałując za grzechy, słysząc o złych czynach innych osób, czy w momencie, gdy sami zrobimy coś złego i chcemy wyrazić skruchę.

Co oznacza Bismillah?

Bismillah to „w imię Boga”, a muzułmanin powinien wszystko robić w imię Boga. Tym samym Bismillah wypowiadamy, rozpoczynając niemal każdą czynność.

 • Włączamy silnik samochodu? Bismillah.
 • Zaczynamy jeść? Bismillah.
 • Piszemy Egzamin? Bismillah.

Wypowiedzenie Bismillah ma przynieść błogosławieństwo podczas wykonywania danej czynności.

Co oznacza Eid Mubarak?

W islamie obchodzimy dwa święta Eid Al-Adha i Eid Al-Fitr. Podczas każdego z nich muzułmanie życzą sobie wzajemnie błogosławionych świąt, co po arabsku brzmi Eid Mubarak.

Takie same życzenia mogą składać muzułmanom także osoby niewierzące bądź innego wyznania.

Co oznacza Insz Allah?

Insz Allah oznacza „jak Bóg da”, „jeśli Bóg pozwoli”, „jeśli taka jest wola Boga”. Mając rzeczywistą intencję zrobienia czegoś, powinniśmy dodać Insz Allah, co oznacza, że dołożymy wszelkich starań i jeśli się nie uda, to tylko dlatego, że taka była wola Boga – ale my daliśmy z siebie wszystko. Także mając nadzieję, życząc sobie czegoś, dodajemy Insz Allah.

 • Insz Allah to małżeństwo będzie trwałe.
 • Insz Allah będziesz bezpieczna.
 • Insz Allah dostaniesz pracę.

Sformułowanie to weszło jednak mocno do codziennego języka niekoniecznie w takiej formie, w jakiej religijnie należy go używać. W krajach muzułmańskich bardzo często można spotkać się z tym, że ktoś nie odmówi nam wprost, tylko wykręci się, mówiąc Insz Allah. Pytasz, czy jutro się spotkacie, ale druga osoba nie ma na to ochoty? Licz się z tym, że usłyszysz Insz Allah.

Co oznacza Jummah Mubarak?

Jummah Mubarak to zwrot używany, by życzyć błogosławionego piątku. W islamie to piątek jest dniem wyjątkowym, choć nie świątecznym – praca jest wtedy dozwolona. W piątek zamiast modlitwy Dhuhr odbywa się modlitwa Jummah, zwana też piątkową, podczas której imam wygłasza kazanie.

Jummah Mubarak to życzenia, jak i pozdrowienie używane tylko w piątek. Odpowiadamy na nie również słowami Jummah Mubarak.

Co oznacza Masz Allah?

Masz Allah to arabska fraza używana do wyrażenia radości, czy pochwały czegoś lub kogoś, a także ochrony przed krzywdą, jaką może wyrządzić zazdrość. Przykłady użycia?

 • Jesteś w ciąży? Masz Allah!
 • Masz Allah, ale masz piękne mieszkanie.
 • Pyszny obiad Masz Allah.

Co oznacza Subhan Allah?

Arabską frazę Subhan Allah tłumaczymy, jako „chwała niech będzie Bogu”. To jedna z fraz używanych podczas tasbih, rodzaju modlitwy, polegającego na powtarzaniu określonych zwrotów określoną liczbę razy.

Kiedy w praktyce wypowiadamy Subhan Allah? Gdy coś nas zaskoczy czy oczaruje.

 • Nie sądziłam że zdam ten egzamin, Subhan Allah!
 • Subhan Allah, co za niesamowity widok!
 • Subhan Allah, nie sądziłam, że jeszcze się spotkamy!