Sahara Zachodnia

Moja pustynia

Tym, co uderza mnie najbardziej w krajach arabskich, są kontrasty. Stolica, inne duże miasta, niewiele różnią się od tego, co znamy. Rabat, Marrakesz, Agadir… Te miasta wiele łączy, pomimo odmienności mają wspólny mianownik, którym są turyści, zaplecza w postaci sklepów i restauracji. Tak na prawdę nie jest trudno się tam odnaleźć. Przeciętnemu Europejczykowi niewiele może tam zabraknąć do szczęścia. Salony kosmetyczne, fryzjerskie, restauracje i kawiarnie – wszystko jest dostępne.

Moje okolice są inne, niż te, które znacie z wakacji. Niewielkie miasto otoczone pustynią. Najbliższa cywilizacja w promieniu godzinnego lotu. Brak turystów. Kilka restauracji, jeszcze mniej supermarketów. Salon kosmetyczny. Hermetycznie i swojsko, bardzo lokalnie. Pustynnie. Gorąco. I z takiej właśnie perspektywy będę opowiadać.

Miasto, a jednak tchnie prowincją. Brak jest tutaj ruchu, brak pośpiechu. Tutejsza codzienność jest dla mnie nadal niezrozumiała, a właściwie nie do pomyślenia. Widzę przebłyski rzeczywistości, z którą zmagają się tubylcy. Bieda. Każdy dzień, jest walką o przetrwanie, które tutaj nabiera zupełnie innej definicji, bo nie oznacza nawet napełnienia żołądka. To, co zwykłam nazywać biedą w Polsce, tutaj stanowi szczyt marzeń sporej grupy społeczeństwa.

Szara rzeczywistość zderza się z realiami niewielkiej grupy osób, które mogą pozwolić sobie na wygodne życie, praktycznie nieodbiegające od standardów europejskich. Życie, które w dużej mierze toczy się za murami luksusowych willi, czy ścianami budynków mieszczących mieszkania, których koszt utrzymania kilkakrotnie przewyższa średnią pensję większości mieszkańców. Wewnątrz restauracji, do których wejścia strzeże ochrona, można rozkoszować się przepysznym sokiem z lokalnych pomarańczy, mając pewność, że żaden nieproszony gość nie zmąci naszego spokoju.

Obserwuję, zazwyczaj z zacisza mojego domu, to co dzieje się na zewnątrz. Mężczyzna pcha wózek z owocami i głośno nawołuje do ich zakupu. Do okolicznego sklepu dostarczany jest właśnie chleb, który, niezapakowany, został przywieziony na motorze i gołymi rękami wykładany jest na półki. Kobieta w tutejszym tradycyjnym zwiewnym stroju siedzi na krawężniku i oczekuje na autobus. Obok spaceruje małżeństwo z córką, którą oboje trzymają za ręce i która nieustannie się śmieje. Najbardziej jednak lubię wieczory, gdy można odetchnąć od prażącego słońca, a powietrze wypełniają radosne okrzyki dzieciaków, które godzinami bawią się na okolicznym placu. Dzieciństwo w takim miejscu, mimo że bez wątpienia pełne trosk i wcale nie łatwe, ma niesamowity urok.

Nie, nie lubię miejsca, w którym mieszkam i odliczam, ciągle jeszcze miesiące, do momentu gdy kontrakt mojego męża wygaśnie. Staram się obrócić to doświadczenie w coś pozytywnego i ubogacającego, nauczyć się doceniać życie, które jest niewiarygodnie wygodne, a na które i tak lubię sobie ponarzekać.

8 komentarzy

 • Polka na pustyni

  Zdecydowanie to miejsce ma swój urok – jedynie trudno dostrzegalny na pierwszy rzut oka

 • Polka na pustyni

  Haha wbrew pozorom potrafię sobie wypełnić dzień – musiałam się tego nauczyć 🙂 Na szczęście internet bardzo w tym pomaga – do tego stopnia, że ostatnio zaniedbałam bloga 🙂

  Masz rację, to taka rzeczywista wersja, której trochę staramy się niedostrzegać

 • Seeker

  Powiew inności, choć przykrej i biednej. Trochę, jak przygnębiająca baśń z krainy tysiąca i jednej nocy. Taka mniej kolorowa i mniej wesoła wersja. Co Ty tam robisz całymi dniami? Ja się bardzo szybko nudzę, jeśli nie mam nic konkretnego w planach…

 • Polka na pustyni

  Każdy ma jakieś swoje wygodnictwo w tej kwestii 🙂 Czym jest przynależność do Kościoła właściwie? Kiedyś, w czasach gdy próbowałam odnaleźć swoją ścieżkę religijną, nastręczało mi to sporo problemów.

  Koran się będzie na blogu przewijał na pewno, bo to ważna część mojego życia, ale już zapomniałam, że w Polsce o religii z taką łatwością i otwartością się nie rozmawia. Tutaj, pierwszym pytaniem jest zazwyczaj to, o wyznawaną religię, a dyskusje, których elementem jest odwoływanie się do tekstów religijnych są czymś zupełnie naturalnym.

 • Polka na pustyni

  Życie większości jest tutaj niestety przygnębiające. Dopiero tutaj zrozumiałam, czym jest Afryka, chociaż to przecież nadal cywilizowana i stosunkowo bogata północ.

  Z tym rajem to prawda, już zapomniałam jak wygląda prawdziwa, soczysta zieleń 🙂 Mnie z kolei Twój komentarz przypomniał teorie odnośnie tego, w jaki sposób w Koranie opisany jest raj – “Ogrody, gdzie w dole płyną strumyki” – to rzeczywiście dla mieszkańców pustyni brzmi jak raj 🙂

 • ~Paweł

  Interesujące zdjęcia, które wraz z Twoim opisem tworzą obraz dość przygnębiający, inny od tego, jaki można zobaczyć z okien agadirskich hoteli.
  Przypomniałaś mi reakcję osoby z Afryki, która po raz pierwszy zobaczyła zieleń i różnorodność naszego krajobrazu: “Ty mieszkasz w raju!”