fbpx
Jak Tunezyjki dbają o urodę
Tunezja

Jak Tunezyjki dbają o urodę?

Ciemna oprawa oczu, długie, lśniące włosy i zapach ciężkich perfum – taki obraz tunezyjskiej kobiety utkwił w mojej pamięci. Jak dbają o urodę kobiety z tamtego regionu? Czy mają jakieś sprawdzone triki, by wyglądać bardziej atrakcyjnie?

Jak Tunezyjki dbają o włosy?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wiele kobiet w Tunezji nie decyduje się na zasłanianie włosów, a salony fryzjerskie można spotkać niemal na każdym kroku.

Większość Tunezyjek ma naturalnie kręcone włosy, ale to proste i lśniące są synonimem piękna. Popularne są zabiegi mające wyprostować włosy, z użyciem tzw. relakserów, które rozprawiają się z lokami. Ceny procedury w salonach fryzjerskich często przekraczają możliwości przeciętnych obywatelek, stąd wiele decyduje się na samodzielne prostowanie włosów przy użyciu preparatu, co często kończy się spalonymi włosami. W wielu miejscach wykonać można także keratynowe prostowanie włosów.

Podstawą pielęgnacji włosów jest olejowanie. Jednym z popularniejszych olejów jest Amla, która dostępna jest także w Polsce. Znacznie droższy olej, po który chętnie sięgają Tunezyjki, to pochodzący z Maroka olej arganowy lub lokalny olej jaśminowy.

Wiele kobiet rozjaśnia włosy, co skutkuje charakterystycznym, złotawym rodzajem blondu. Tradycyjnie zarówno do pielęgnacji, jak i farbowania włosów, wykorzystywana jest henna.

Jak Tunezyjki dbają o ciało?

Gdybym miała wybrać jedno słowo, które według Tunezyjek określa idealne ciało, byłoby to „gładkie”. Taki efekt zapewnia korzystanie z hammamów, czyli łaźni tureckich, gdzie wykonuje się peeling całego ciała z wykorzystaniem czarnego mydła i specjalnej, ostrej rękawicy.

Gładkie ciało to dla tunezyjskich kobiet ciało pozbawione włosów. Szczególnie mężatki, przykładają do tego ogromną wagę. Depilowane są nie tylko nogi, ale też całe bikini, ręce i wszelkie inne obszary, na których może znajdować się zbędne owłosienie. Do depilacji najczęściej wykorzystywana jest pasta cukrowa, którą można przygotować samodzielnie w domu, z naturalnych składników, lub kupić gotową w sklepie.

Coraz więcej kobiet zwraca uwagę na sprawność fizyczną, co widoczne jest w większej liczbie klubów fitness skierowanych tylko do kobiet lub z godzinami wyznaczonymi tylko dla kobiet.

Jak wygląda wizyta w SPA w Tunezji?

Jak Tunezyjki dbają o dłonie?

Szczególnie przy okazji muzułmańskich świąt, a także ważnych wydarzeń, takich ja śluby, Tunezyjki ozdabiają dłonie ornamentami z henny, która barwi skórę i utrzymuje się przez kilka dni.

Bardzo popularne są zabiegi pielęgnacji dłoni, które obejmują usuwanie owłosienia z palców i dbają o nawilżenie. Wiele kobiet, gdy tylko mogą sobie na to pozwolić, wykonuje manicure lub przedłuża paznokcie.

Ze względu na to, że w islamie niedozwolone jest malowanie paznokci, można spotkać się z kobietami, które barwią płytkę paznokcia henną.

Jak Tunezyjki dbają o urodę?

Jak Tunezyjki dbają o cerę?

Tak, jak my lubimy się opalać, dla Tunezyjek to jasna skóra jest synonimem piękna. Na sklepowych półkach dostępnych jest mnóstwo preparatów rozjaśniających skórę, z których wiele jest nieprzetestowanych i może być niebezpiecznych dla zdrowia. W tym kontekście nieustannie zaskakująca jest dla mnie stosunkowo mała popularność kremów z filtrem.

Popularnym kosmetykiem do pielęgnacji twarzy są wszelkiego rodzaju olejki, szczególnie olejek jaśminowy.

Wykorzystywana do pielęgnacji i koloryzacji włosów henna, znajduje swoje zastosowanie także w barwieniu brwi i rzęs. Bywa, że stosowana jest tutaj syntetyczna, czarna henna, która może uczulać. Jako eyeliner wykorzystywany jest z kolei kohl, który nie tylko nadaje spojrzeniu wyrazistości, ale też przynosi ulgę zmęczonym oczom i łagodzi podrażnienia.