fbpx
Książki o krajach muzułmańskich
Książki

Przemytnicy książek z Timbuktu [recenzja]

Okładka i tytuł „Przemytnicy książek z Timbuktu” od razu mnie zaintrygowały. Mityczne Timbuktu – przedmiot fantazji całych pokoleń w minionych wiekach i współcześni bibliotekarze starający się ocalić dorobek kulturowy Mali. Wprost nie mogłam się doczekać, by zacząć czytać.

Reportaż, jak żaden inny

Rzetelność, z jaką Charlie English podszedł do opisania historii Malijczyków próbujących ocalić starożytne manuskrypty przed dżihadystami, budzi podziw. „Przemytnicy książek z Timbuktu” to sztandarowy przykład świetnej pracy reporterskiej połączonej z dogłębnym zbadaniem całego tematu. Kiedyś, zanim zaczęłam się interesować literaturą faktu, dokładnie tak wyobrażałam sobie reportaże – nasycone informacjami, z obiektywną, chłodną narracją, pozwalające samodzielnie przeanalizować i ocenić fakty.

Jeżeli lubisz literaturę faktu, zajrzyj na listę reportaży, które polecam

Książka, która fascynuje

Ta książka mnie nie porwała, zamiast tego zostałam oczarowana historią Afryki, o której wiemy tak niewiele. Metodyczne i skrupulatne opisy uzupełnione cytatami i materiałami źródłowymi pozwalają odkryć zupełnie nowy świat. English w barwny sposób opisuje europejską fascynację mitycznym Timbuktu, która pchnęła wielu śmiałków do podróżowania w głąb kontynentu, przybliża problemy, które napotykali na swojej drodze i opowiada o ich oczekiwaniach względem tego, co spodziewali się zastać u kresu swej podróży.

Przeplatające się historie

To, co wydarzyło się kilkaset lat temu, przeplata się ze współczesnością. Po rozdziale o odkryciach następuje kolejny o nie ta dawnych wyzwaniach, przed którymi stanęli Timbuktańczycy. Wyjątkowy zabieg autora, dzięki któremu udaje nam się zrozumieć znaczenie pracy i poświęcenia dokonanego przez ludzi, którzy ryzykowali życie, dla ocalenia manuskryptów. Pozwala nam to także uświadomić sobie, jak bogata jest historia Afryki.

Ciekawią Cię książki o krajach arabskich i muzułmańskich?
Koniecznie zobacz listę pozycji, które polecam

Książka dla cierpliwych i chcących wzbogacić się o unikalną wiedzę

Książki o krajach muzułmańskich

Europejskie wyprawy w głąb Afryki i Malijczycy walczący, by ocalić swoje dziedzictwo, to nie jedyne kwestie, o których przeczytamy w tym reportażu.

Wojna, obawy, ucieczka, dylematy. Dżihadystyczna okupacja przez organizacje terrorystyczne, próbujące wprowadzić własny porządek. Grabieże, niszczenie zabytków i świat polityki, w którym działacze ryzykujący życiem dla ratowania manuskryptów, często zderzali się ze ścianą i zdali byli jedynie na samych siebie.

Przemytnicy książek z Timbuktu to książka o historii, o wyjątkowych ludziach, a także o tym, że człowiek bywa największym wrogiem tego, co dostaliśmy w spadku po wcześniejszych pokoleniach i tego, co prawdziwie cenne.