fbpx
Kraje muzułmańskie,  Książki

Powieści z krajów muzułmańskich

Jestem wielką fanką książek opartych na faktach. Uwielbiam rzetelność i ten charakterystyczny sposób opisu, w którym autor stara się oddać słowami nieuchwytne momenty. Wrażenia, jakie są opisywane, są dla mnie bezcenne i pozwalają mi lepiej identyfikować się z bohaterami i bohaterkami. Dlatego właśnie na blogu znajduje się obszerna lista książek utrzymanych w arabskich i muzułmańskich klimatach, a wszystkie z nich oparte na prawdziwych wydarzeniach. Regularnie aktualizuję także listę reportaży, które wyjątkowo mnie poruszyły i uważam, że każdy warto przeczytać.

Tym, czego na blogu brakowało, a o co wielokrotnie prosiłyście, były polecenia wartościowych powieści związanych z krajami arabskimi i muzułmańskimi. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że polski rynek zalewają twory autorstwa Shukri, Valko czy Margielewskiego. O ile czytane jako niewymagająca rozrywka, przy pełnej świadomości, że są fikcją, mogą się sprawdzić dla części osób, to jednak trudno uznać je za wartościową lekturę.

Jeśli zatem szukasz do przeczytania czegoś lekkiego, co nie będzie przepełnione faktami, a mocno skupi się na historii osadzonej w egzotycznej scenerii, poniżej znajdziesz listę, z której z pewnością coś wybierzesz! Wszystkie poniższe książki napisane zostały przez autorów i autorki pochodzących z danego regionu, znających ludzi i realia. Nie znajdziesz w nich taniej sensacji i utrwalania stereotypów. Zamiast tego przeniosą Cię w inny świat, który fascynuje i okaże się znacznie bliższy, niż mogłaś przypuszczać.

Ciekawią Cię książki o muzułmankach? Książki o krajach arabskich? Zapoznaj się z listą pozycji z krajów muzułmańskich, opartych na faktach

Lista powieści z krajów arabskich i muzułmańskich

 1. Elif Shafak, 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie
 2. Elif, Shafak, Bękart ze Stambułu
 3. Khaled Hosseini, Chłopiec z latawcem
 4. Khaled Hosseini, Tysiąc wspaniałych słońc
 5. Khaled Hosseini, I góry odpowiedziały echem
 6. Christy Lefteri, Pszczelarz z Aleppo

Elif Shafak, 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie

Przejmująca książka zabierająca nas w podróż po wspomnieniach Leili, stambulskiej pracownicy seksualnej, która została zamordowana. W czasie ostatnich minut świadomości, już po tym, gdy jej serce przestało bić, kobieta wraca do swojego dzieciństwa, przypomina sobie trudy, dramaty, jak i pełne szczęścia chwile, gdy była już dorosłą osobą.

Poprowadzona w niezwykle ciekawy sposób narracja sprawia, że z każdym przeczytanym zdaniem chcemy więcej, by tylko dowiedzieć się, jakie wydarzenia doprowadziły do takiego końca bohaterki. Przepiękna, ale też smutna powieść, o sile przyjaźni, znaczeniu tolerancji i brutalności świata.

 • TW: śmierć, molestowanie seksualne, przemoc seksualna w rodzinie
 • Kraj: Turcja

Więcej o tureckich powieściach Shafak przeczytasz tutaj

Elif Shafak, Bękart ze Stambułu

Po opisie książki można by się spodziewać schematycznej powieści dotyczącej zmagań młodej dziewczyny, która musi sobie radzić z przeciwnościami losu, będąc w ciąży pozamałżeńskiej w konserwatywnym kraju. Nic bardziej mylnego.

Czytając Bękarta ze Stambułu, odkrywałam Stambuł i skomplikowaną przeszłość Turcji, ale przede wszystkim po raz kolejny uświadamiałam sobie, jak niesamowicie różne są kobiety w krajach, które sprowadzamy do trywialnego stereotypu. Starsza kobieta, która oburza się, gdy młodsza zakłada hidżab, tatuażystka nosząca odważne stroje, czy kobieta, która odeszła od męża. Tłem, dla tych niezwykłych charakterów jest nie tylko magiczny Stambuł, ale także relacje międzyludzkie, dylematy i odległa historia Ormian, która przypomina o sobie w formie nowej członkini rodziny.

Czytałam powieść, która równie dobrze mogła być opowieścią o czyimś życiu – i właśnie na tym polega jej piękno. Równocześnie pełna jest ona niezwykle wartościowych przekazów i historii. A przede wszystkim zachęca do poznawania Turcji i zgłębiania zarówno jej historii, jak i sytuacji politycznej.

 • TW: samobójstwo, gwałt, molestowanie seksualne, przemoc seksualna w rodzinie
 • Kraj: Turcja

Więcej o tureckich powieściach Shafak przeczytasz tutaj

Khaled Hosseini, Chłopiec z latawcem

Książki o krajach muzułmańskich

Urzekająca opowieść o dzieciństwie w Afganistanie, który znacząco różnił się od tego, o którym słyszymy dziś. Znacznie większa swoboda i bezpieczeństwo, choć ciągle obce normy kulturowe.

Dwóch chłopców, którzy wspólnie dorastają i pomimo różnego statusu społecznego wytwarza się między nimi wyjątkowa więź. W przejmujący sposób pokazuje ciężar poczucia winy, którego dziecko nie jest w stanie udźwignąć, a także jego dramatyczne konsekwencje. Głównemu bohaterowi towarzyszymy zarówno przez te trudne wydarzenia, które odciskają się piętnem na jego dalszym życiu, jak i przez ucieczkę z kraju, to której zmuszają go rządy talibów. Wraz z nim przeżywamy ogromną miłość i ekscytację związaną z budowaniem nowego życia, by ostatecznie powrócić do Afganistanu, gdzie wszystko się zaczęło.

Ta książka to smutna opowieść, którą warto przeczytać, by ujrzeć bardziej ludzką stronę świata i ludzi, których życie tak znacząco różni się od naszego, a jednak jest coś, co nas wszystkich łączy – marzenia i nadzieja na lepsze jutro.

 • TW: molestowanie seksualne dziecka, bezpłodność
 • Kraj: Afganistan

Khaled Hosseini, Tysiąc wspaniałych słońc

Przepiękna, poruszająca książka. Pełna smutku, a równocześnie piękna.

Afganistan, okres przed talibskimi rządami. Nieślubna córka zamożnego człowieka zostaje w wieku 15 lat zmuszona do wyjścia za mąż za obcego człowieka. Znacznie później, żoną tego samego człowieka zostaje młodziutka dziewczyna. Pomimo różnic, kobiety przechodzą podobną ścieżkę zmagań w małżeństwie z człowiekiem, który po początkowym okresie dobroci, okazuje się tyranem. Trudna przyjaźń, która rodzi się między żonami, staje się silniejsza niż cokolwiek innego.

Khaled Hosseini po raz kolejny z niezwykłą precyzją kształtuje osobowości i przedstawione wydarzenia, które na nie wpłynęły. Stają się one rzeczywiste, a książkę pochłania się z zapartym tchem. Niezwykle cenny jest wątek transformacji Afganistanu w wyniku zawirowań politycznych i tego, jak wpływa to na losy obywateli. Trudy życia, głód, strach, wojna, ucieczka.

To jedna z tych powieści muzułmańskich, które koniecznie należy przeczytać, żeby zobaczyć, jak niejednorodny jest to świat i ludzie go zamieszkujący.

 • TW: przemoc, gwałt
 • Kraj: Afganistan

Khaled Hosseini, I góry odpowiedziały echem

Kolejna fantastyczna książka Khaleda Hosseini, w której przenosimy się do Afganistanu, o którego istnieniu żadne z nas nie miało pojęcia.

Po raz kolejny mierzymy się z biedą i desperacją ludzi jej doświadczających. Po raz kolejny zmusza się nas do stanięcia twarzą w twarz ze stereotypami i zastanowienia się, jak daleko można posunąć się z miłości, strachu czy nienawiści.

W stylu Hosseini’ego jest przeprowadzenie nas przez dekady wydarzeń i ukazanie perspektywy wielu osób, która składa się na jedną, umiejętnie skonstruowaną historię. Ta pozorna wielowątkowość potrafi irytować, ale także nie pozwala ani na chwilę się wyłączyć, czyniąc lekturę barwną i nieprzewidywalną.

To piękna i poruszająca opowieść o miłości, egoizmie i poświęceniu. Urzekła mnie swoim pięknem tak bardzo, że szkoda jest mi nawet pokrótce opisywać, o czym opowiada. Lepiej odkryć to samodzielnie, bo naprawdę warto.

 • Kraj: Afganistan

Christy Lefteri, Pszczelarz z Aleppo

To nie jest reportaż, a jednak czyta się jak historię prawdziwą. Bo szansa, że to wszystko się wydarzyło, jest niepokojąco duża. Książka, przy której wstrzymuje się oddech, a groza rozdziera serce. To nie są tylko słowa. To słowa, które w połączeniu ze znanymi nam z mediów obrazami uchodźców, szukających bezpiecznej przystani w Europie, stają się ciężkie i realne.

Małżeństwo, które przed wybuchem wojny prowadziło sielskie życie w Syrii. On pszczelarz, a ona malarka. Dom, własny biznes, ukochane dziecko – życie idealne, które zburzyły bomby. Wypełniona strachem codzienność zmusza ich do ucieczki.

Jak wygląda droga, którą przebywają uchodźcy? Czy u celu czeka na nich bezpieczeństwo? Nie mogłam się oderwać od tej książki, mimo że wielokrotnie miałam łzy w oczach. Zmusza nas do zmierzenia się z własnym człowieczeństwem.

 • TW: śmierć dziecka, gwałt, przemoc, opisy flashbacków
 • Kraj: Syria