fbpx
Plan podróży po Maroku
Maroko

Plan podróży po Maroku

Samodzielny wyjazd do Maroka uwzględniający zwiedzanie najbardziej fascynujących miejsc? Tak, to zdecydowanie jest do zrobienia i absolutnie nie trzeba wykupować zorganizowanych wycieczek, by zobaczyć niemal całe Maroko.

Plan podróży po Maroku – od czego zacząć?

Bilety do Maroka są tanie, a to sprawia, że kraj ten stał się niezwykle popularnym kierunkiem samodzielnych wyjazdów. Bez względu na to, czy jedziesz na kilka dni, czy na kilka tygodni, jesteś w stanie tak zaplanować zwiedzanie, by zobaczyć jak najwięcej.

Co najbardziej Cię ciekawi?

Klimatyczne Chefchaouen? Gwarny Marrakesz, a może klimatyczna Essoueira? Jeśli nazwy miast brzmią obco, zastanów się, czy wolisz zobaczyć góry Atlas, wraz z berberyjskimi wsiami, pustynię, czy może chcesz zaznać miejskiego życia i zwiedzić zabytki? Może wpadły Ci w oko niebieskie uliczki albo strzelisty meczet w Casablanca?

Jak będziesz się poruszać po Maroku?

Transport publiczny, autostop, samolot, czy wynajem samochodu? Każda z tych opcji ma swoje zalety i ograniczenia, które warto przemyśleć przed wyjazdem. Jestem ogromnie szczęśliwa, że zdecydowaliśmy się na podróżowanie samochodem. Dało nam to bardzo dużo swobody w kontekście trasy, a przede wszystkim pozwoliło na bieżąco dostosowywać plany do potrzeb.

Najlepszą częścią zwiedzania Maroka samochodem są jednak widoki. Fascynujące codzienne życie w mało turystycznych wioskach, którego możemy być świadkami i swoboda zatrzymywania się w dowolnym miejscu, ilekroć krajobraz zapiera dech w piersiach, są bezcenne.

Jaki masz budżet?

Historie o tym, że Maroko jest tanim krajem, można wsadzić między bajki. Maroko nie jest tanie z zasady – jeżeli spodziewasz się luksusowego zakwaterowania za 20 euro, srogo się zawiedziesz. Maroko może być stosunkowo tanie, jeżeli dostosujemy nasze oczekiwania i pójdziemy na kompromis. 

Ciekawią Cię koszty noclegów i standard, jakiego możesz się spodziewać w danej cenie? Koniecznie przeczytaj ten wpis.

Ile masz czasu?

Maroko być może nie jest wielkim krajem, jednak zależnie od ilości czasu, jakim dysponujesz, Twój plan podróży będzie się różnił. Nie chodzi tutaj jedynie o miejsca, ale konieczne będzie dostosowanie chociażby środka transportu. O ile dłuższy pobyt pozostawia spore pole manewru, w tyle bycie zależnym od transportu publicznego w krótkim okresie czasu będzie mało praktyczne. Konieczny będzie kompromis – poświęcisz albo czas, albo pieniądze, albo zrezygnujesz z niektórych atrakcji.

Jak lubisz podróżować?

Nie każdy podróżuje tak samo. Jedni zwiedzają do upadłego, inni wolą wylegiwać się na plaży. Są osoby, które bez przewodnika się nie odnajdą, a także takie, które zwyczajnie lubią zgubić się w klimatycznych uliczkach i stawiają na spontaniczność, nawet jeżeli oznacza to ominięcie głównych atrakcji turystycznych. Zastanów się jakim typem jesteś i co w tym wyjeździe jest dla Ciebie ważne tak, aby wykorzystać go w stu procentach.

Plan podróży po Maroku – co warto zobaczyć?

Gdy planowałam podróż po Maroku, miałam w głowie ogólne założenia dotyczące tego, co chcę zobaczyć, a co niespecjalnie mnie interesuje. Dysponowaliśmy sporą ilością czasu, bo na wyjazd przeznaczyliśmy ponad dwa tygodnie. Przed wyjazdem zrobiłam listę miejsc, które chciałabym zobaczyć – w ten sposób powstał ramowy plan podróży po Maroku.

Solidnie zaplanowałam trzy pierwsze dni, organizując z wyprzedzeniem noclegi, przewodnika i dokładny czas pobytu. To właśnie po tym czasie miała nastąpić decyzja dotyczące dokładnego kierunku dalszej podróży.

Mapa z planem podróży po Maroku

Wiedziałam, że nie wszędzie uda nam się dojechać, nie na wszystko będzie czas i mogą wyniknąć niespodziewane sytuacje, dlatego mapa z zaznaczonymi kierunkami okazała się bardzo przydatna. Lubię taką formę planowania podróży, bo pozwala wyraźnie zobaczyć, co będzie dalej, a także ułatwia dokonywanie zmian na ostatnią chwilę.

Poniżej zamieszczam mapę z planem podróży po Maroku, na której zaznaczyłam moim zdaniem najważniejsze miejsca warte zobaczenia. W większości z nich byłam, są takie, które nie leżą w obszarze moich zainteresowań, a niektóre pozostają na liście wymarzonych kierunków podróży.

Do mapy w wersji interaktywnej można przejść klikając tutaj.

Wybierz kierunek

Mapa to świetna, graficzna, wizualizacja planu podróży po Maroku. Żeby jednak zdecydować, co konkretnie zobaczyć lub na której części kraju się skupić, warto wiedzieć, co konkretnie się tam znajduje.

Z Polski do Maroka bezpośrednio można dolecieć do Agadiru i do Marrakeszu – tym samym najpewniej właśnie tam rozpoczniesz swoją przygodę.

Zależnie od Twoich preferencji, budżetu i ilości czasu, jaką dysponujesz, Twój plan podróży po Maroku będzie się różnił. Przygotuj listę miejsc, które koniecznie chcesz zobaczyć, zdecyduj, co w ogóle Cię nie interesuje i zastanów się, które atrakcje są dla Ciebie ciekawe, ale ewentualnie możesz z nich zrezygnować.

Jeżeli koniecznie zależy Ci na pustyni, będziesz musiał udać się do Merzouga. Tym samym, po drodze uda Ci się zobaczyć Aït Benhaddou, Ouarzazate, Dadès Gorges, Tinghir, a nawet Errachidia. Z kolei niebieskie Chefchaouen będzie miało sens wtedy, gdy skupisz się na północy kraju i będziesz zwiedzać Fes, Meknes czy Tangier.

Właściwie zaplanuj czas

Możesz stworzyć idealny plan podróży po Maroku, jednak nie zapominaj o najważniejszym, czyli właściwym rozłożeniu czasu, który będziesz spędzać w danym miejscu, a także uwzględnieniu wypoczynku. Maroko to intensywne miejsce, zapewniające ogrom wrażeń. Szczególnie dla podróżujących tam po raz pierwszy, może okazać się przytłaczające. Inna kultura i realia, chaos, bieda, tłok i nagabujący na każdym kroku sprzedawcy mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie przeceniaj swoich możliwości i upewnij się, że będziesz mieć chwile wytchnienia.