fbpx
Maroko

Marrakesz – praktyczne porady

Jakiej waluty używać w Maroku?

Marokańską walutą jest dihram (MAD) i to właśnie lokalną walutą najlepiej jest się posługiwać. 10 dihramów to w przybliżeniu 1 euro.

Warto jest mieć przy sobie euro. To właśnie tę walutę najkorzystniej można wymienić. W wielu miejscach można także płacić w euro, jednak nie jest to opłacalne.

Korzystając z polskiej karty, można także wypłacić dihramy z bankomatu. Potrącana jest dodatkowa opłata w wysokości około 15 zł.

Jak dostać się z lotniska do centrum Marrakeszu?

  • Taksówka – 60-100 dihramów. Uwaga na oszustów! Najlepiej z góry umówić się na określoną cenę lub poprosić o włączenie taksometru
  • L19 Express Bus – lotniskowy autobus, cena za podróż tam i z powrotem 30 dihramów. Więcej informacji tutaj
  • Miejskie autobusy – linie 11, 12, 18, 20, 33, odjazd autobusu z przystanku oddalonego około 500 m od lotniska, przy Avenue Guemassa. Bilet w jedną stronę 4 dihramy
  • Prywatny transfer – cena ok 200 dihramów, rezerwacja np. tutaj

Nocleg i parking

Marrakesz oferuje ogromny wybór noclegów, od niedrogich hosteli, po luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele. Zdecydowaliśmy się na nocleg w Riad Sharmance, który ma fantastyczną lokalizację, jeżeli chodzi o zwiedzanie, ale znaczenie gorszą dla osób podróżujących samochodem. To miejsce zdecydowanie urzekło mnie architekturą i wystrojem, a jakość jest adekwatna do ceny.

Parking oddalony jest o około 20 minut spacerkiem, co niekoniecznie jest wygodne przy większej ilości bagażu. Ceny parkingu uzależnione są od narodowości i znajomości lokalnego dialektu. Zapłaciliśmy 40 dirhamów za dobę, ale już Francuz, którego mijaliśmy, z trudem wynegocjował cenę 100 dirhamów. Dla anglojęzycznych ceny mogą być jeszcze wyższe.

Jeżeli interesują Cię ceny noclegów w Maroku, w tym tekście znajdziesz podsumowanie kosztów zakwaterowania w miejscach o różnym standardzie

Jedzenie 

Najlepsze i najtańsze w niepozornie wyglądających i wręcz niezachęcających do odwiedzenia lokalnych restauracjach. Większość restauracji w okolicach turystycznych w przejrzysty sposób prezentuje ceny, za obiad dla dwóch osób zapłacimy między 140 a 250 dirhamów.

Wieczorem koniecznie wybierzcie się na plac Jamaa el Fnaa, gdzie siedząc przy jednym stole wraz z innymi turystami będziecie mogli odkrywać różnorodność smaków, jaką to miejsce oferuje. Warto spróbować soku z trzciny cukrowej na placu Rehba Kedima, nieopodal sklepu Arganie.

Miejsca, które warto odwiedzić:

Zakupy

Są miejsca na Medinie, w których ceny produktów są wywieszone i są to w większości rozsądne i sprawiedliwe kwoty. Schody zaczynają się, gdy o cenę musimy zapytać i sprzedawca podaje kwotę wedle własnego uznania, wtedy bywa ona mocno zawyżona. Ceramikę kupiłam w Essaouira, oszczędzając kilkadziesiąt dirhamów, chociaż z odrobiną żalu, bo jednak żadne miejsce nie oferuje tak ogromnego wyboru, jak Marrakesz.

Więcej na temat tego, co warto kupić w Maroku i jakich cen należy się spodziewać, przeczytasz tutaj

Zwiedzanie

Muzea i ogrody pomiędzy 10 a 40 dihramów
Jardin Majorelle – 70 dihramów
Muzeum Yves Saint Laurent – 100 dihramów

Przeczytaj także co warto zobaczyć w Marrakeszu