fbpx
Jak ubierac sie w Maroku
Maroko,  Porady

Jak ubierać się w Maroku?

Wybierając się na wakacje do kraju muzułmańskiego, wiele kobiet ma wątpliwości odnośnie tego, jakie stroje będą odpowiednie. Jak ubierać się w Maroku? Czy w Maroku należy zakrywać włosy? Czy konieczne są długie rękawy i długie spodnie lub spódnice?

To nie będzie kolejny tekst w stylu „okaż szacunek i się zakryj”

Gdy za pomocą Google zaczęłam szukać informacji o tym, jak ubierać się w Maroku, rozbolała mnie głowa. Ilość bzdur, które można przeczytać, po prostu powala. Dlatego też wraz z Kasią z U mnie w Marrakeszu, która w Maroku mieszka od 2011 roku, postanowiłyśmy napisać, jak to wygląda w rzeczywistości.

Czy faktycznie Marokanki noszą wyłącznie tradycyjne stroje? Czy w Maroku trzeba zasłaniać włosy? Jak w powinna się ubrać kobieta, która samodzielnie podróżuje po Maroku? Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w kontekście strojów, a także co od stroju jest ważniejsze? Po prostu – jak ubierać się w Maroku? Odpowiemy na te i wiele więcej pytań.

Jak ubierać się w Maroku
Jak ubierać się w Maroku? W wielu miejscach spotkasz kobiety, także Marokanki, w szortach

Jak ubierać się w Maroku – przepisy prawa

W Maroku nie istnieje prawny obowiązek zakrywania włosów lub ciała. To nie Iran, w którym prawo nakazuje noszenie hidżabu, czy Arabia Saudyjska, gdzie abaja jest obowiązkiem.

Co więcej – Maroko jest jednym z tych krajów, gdzie, w wielu kręgach, hidżab nie jest mile widziany. Jedna z moich koleżanek nie dostała pracy w firmie consultingowej w Casablanca, bo odmówiła zdjęcia nakrycia głowy. Z podręczników znikają ilustracje przedstawiające kobiety w hidżabach. Policjantki pracujące z turystami, pracownice hoteli, recepcjonistki mają zakaz noszenia hijabu w pracy. Nie, w Maroku zdecydowanie nie trzeba zakrywać włosów i można się ubierać dość swobodnie.

Ciekawi Cię, dlaczego muzułmanki noszą hidżab? Koniecznie przeczytaj wypowiedzi 25 kobiet opowiadających, dlaczego zdecydowały się zakryć włosy.

Jak ubierać się w Maroku – kwestie bezpieczeństwa

Znaczna część kobiet zastanawiając się nad tym, jak ubierać się w Maroku, ma na uwadze swoje bezpieczeństwo. Nic dziwnego – w końcu Afryka Północna owiana jest w tym kontekście złą sławą. Mimo tego, że nie zdarzyło mi się nigdy być w sytuacji podbramkowej, czy to podczas nocnych spacerów po stolicy Sahary Zachodniej, czy gdy zabłądziłam w Kairze, to wiem, że takie sytuacje się zdarzają.

Przeciągłe spojrzenia, bezwstydne gapienie się, zaczepki słowne, gwizdy i natarczywe próby nawiązania kontaktu – z takimi zachowaniami może się spotkać turystka.

Jak tego uniknąć? Jak się ochronić? Pamiętajmy przede wszystkim, że strój sam w sobie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Gdyby tak było, sama nie byłabym zaczepiana, gdy szłam ulicą w długiej, luźnej abaji. Jest wiele innych kwestii, poza ubiorem, jakie należy mieć na uwadze, będąc w Maroku.

Podczas podróży po Maroku są rzeczy ważniejsze od stroju w kontekście bezpieczeństwa

Kobieta podróżująca samotnie powinna dobierać stroje bardziej rozważnie

Przykre i można by na ten temat dyskutować długo, ale niestety pewne rzeczy pozostają poza naszą kontrolą. Skupmy się zatem na tym, na co mamy wpływ.

Jeżeli jesteś kobietą, która podróżuje po Maroku w męskim towarzystwie, nie musisz właściwie nawet czytać tego artykułu. Krótkie spódniczki, głębokie dekolty, co tylko dusza zapragnie – tak długo, jak wychodzisz w towarzystwie mężczyzny.

Jeżeli jesteś kobietą, która samodzielnie podróżuje po Maroku, nadal możesz ubierać się w dowolny sposób, musisz jednak niestety liczyć się z tym, że będziesz narażona na nachalne zaczepki, trąbienie, cmokanie i nieprzyjemne spojrzenia. Turystka, szczególnie Europejka, spotka się ze znacznie większą nachalnością niż Marokanka w takim samym stroju.

Jak ubierać się w Maroku
Jak ubierać się w Maroku? Długa sukienka to świetny wybór zarówno ze względu na pogodę, jak i kulturowo

Niestety, seks-turystyka sprawiła, że Europejki są często postrzegane jako łatwe kobiety do niezobowiązującego romansu albo naiwne idiotki stanowiące przepustkę do Europy. We wszelakich kontaktach z mężczyznami należy zachować daleko idącą ostrożność, bo można skończyć ze złamanym sercem, lub znacznie gorzej.

Weź pod uwagę to, jak ubierają się tubylcy

Ustaliliśmy już, że w Maroku nie ma nakazów dotyczących sposobu ubierania się. Mimo wszystko, część osób czuje się lepiej, gdy mogą wtopić się w tłum, albo przynajmniej nie wyróżniać tak bardzo na tle tubylców. Tym samym warto wiedzieć, jak ubierają się Marokanki.

Jeżeli lecisz do Maroka po raz pierwszy, nie zdziw się, gdy w miastach i miasteczkach zobaczysz kobiety w obcisłych spodniach, przylegających t-shirtach i wydekoltowanych bluzkach. W krajach Afryki Północnej takie stroje nie są niczym szczególnym, ludzie do tego przywykli. Nie tylko z powodu turystów. Zdarza się, że Arabki zakładają stroje znacznie odważniejsze, niż Europejki.

Jak ubierać się w Maroku? Miej na uwadze to, gdzie jesteś

Bardzo istotne jest tutaj wzięcie pod uwagę tego, gdzie dokładnie się wybieramy – o ile w dużych miastach powszechny jest zachodni styl ubierania, o tyle na wsiach i w małych miejscowościach dominują tradycyjne stroje.

Jak ubierać się w Maroku? Od przyjezdnych nie oczekuje się tradycyjnych strojów

Bez względu na to, dokąd się wybierasz, możesz się ubierać dowolnie. Żaden strój nie jest zabroniony, ale pamiętaj, że odsłonięty biust i odkryte nogi w mniej turystycznych regionach mogą wzbudzać zainteresowanie, które niekoniecznie będzie dla Ciebie komfortowe.

Jak ubierać się w Maroku – miasta i miejscowości turystyczne

Agadir, Casablanca, Rabat, Tangier, Marrakesz, Fes czy Meknes to główne cele zwiedzających Maroko. Są to również największe marokańskie miasta, które rządzą się swoimi prawami. Na ulicach można spotkać ogrom turystów ubranych na wzór zachodni, ale można zobaczyć też Marokanki, których stroje są odważniejsze od noszonych przez Europejki. Zdecydowanie rzadszym widokiem są tradycyjne djellaby – wszystko zależy od dzielnicy, w której przebywamy. Inaczej ubierają się Marokańczycy zamieszkujący stare dzielnice Marrakeszu, gdzie społeczeństwo jest bardziej konserwatywne, a inaczej będzie w nowoczesnych częściach miasta. W takich miejscach turyści mogą ubierać się dowolnie.

Jak ubierać się w Maroku
Jak ubierać się w Maroku? Krótki rękaw jest okej!

Jak ubierać się w Maroku – małe miasteczka

Różnorodność w strojach najbardziej widoczna jest w mniejszych miastach. To właśnie tam możemy dostrzec więcej djellab – tak wśród kobiet i mężczyzn, jak i hijabów, a nawet nikabów. Spotkamy też sporo Marokanek ubranych po europejsku, jednak będą to nieco skromniejsze stroje. Nadal nie ma najmniejszego problemu, żeby ubierać się dowolnie, przy uwzględnieniu środków ostrożności w kontekście samotnie podróżujących kobiet.

Jak ubierać się w Maroku
Jak ubierać się w Maroku? Nie musisz zasłaniać włosów, chyba że dla ochrony przed słońcem lub gdy wchodzisz do meczetu

Jak ubierać się w Maroku – wsie

Marokańska wieś to miejsce fascynujące, które zasługuje na znacznie dłuższą opowieść. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni najczęściej zakładają tradycyjne stroje i wiodą tryb życia zupełnie odmienny od mieszkańców miast. Strój turysty w takim miejscu powinien być uzależniony od rodzaju wsi – jeżeli jest to turystyczne miejsce (takim np. stało się popularne Imlil) wtedy ubierać można się dowolnie bez obaw, że wywołamy poruszenie. We wsi znajdującej się poza turystycznym szlakiem, dla własnego komfortu proponuję zasłonić kolana i ramiona.

Pamiętaj, że meczety rządzą się swoimi prawami

Maroko nie jest idealnym krajem do zwiedzanie meczetów. Turyści niebędący muzułmanami mogą odwiedzić tylko jeden – Meczet Hassana II w Casablanca. Pozostałe meczety pozostają poza ich zasięgiem. Meczety w Maroku to miejsca zarezerwowane jedynie do modlitwy, która odbywa się 5 razy dziennie. Prowadzi się w nich także zajęcia dla dorosłych, niepiśmiennych kobiet. Zwiedzanie i robienie zdjęć kolidowałoby z przeznaczeniem tych budynków.

Meczet może być dla Ciebie jedynie atrakcyjną budowlą, jednak dla muzułmanów jest miejscem kultu religijnego. Bez obaw – zasady ubioru w meczecie nie odbiegają znacząco od tych, z którymi można spotkać się chociażby w kościołach we Włoszech.

Jak ubierać się w meczecie w Maroku? Kobiety powinny pamiętać o tym, żeby zasłonić ramiona i włosy – wystarczy luźno narzucić chustę. Z kolei mężczyźni powinni zwrócić uwagę na długość spodni – kolana powinny być zakryte.

Więcej o tym, jak zachować się w meczecie, przeczytasz tutaj.

Czy w Maroku można nosić krzyżyk na szyi?

Noszenie łańcuszka z krzyżykiem w kraju muzułmańskim jest tematem kontrowersyjnym i owianym mnóstwem mrożących krew w żyłach opowieści. Według różnych szacunków około 40 tysięcy Marokańczyków to chrześcijanie zgromadzeni wokół kościołów znajdujących się w większych miastach. W Maroku mieszka również sporo obcokrajowców wyznających religie inne niż islam lub będących ateistami. Krzyżyk nie robi na nikim większego wrażenia.

Jak ubierać się w Maroku
Czy w Maroku można nosić krzyżyk na szyi? Bez problemu! Tam również żyją chrześcijanie!

Trudno uwierzyć? Moja znajoma Kubanka nosiła ogromny, rzucający się w oczy krzyżyk zarówno w czasie swojego pobytu w Saharze Zachodniej, jak i w Maroku. Spotkały ją jedynie pozytywne reakcje – dla tubylców liczyło się po prostu to, że jest wierząca.

Czy w Maroku należy zasłonić tatuaże?

Tatuaże, jako sprzeczne z islamem, nie są popularne wśród społeczności muzułmańskich. Wyjątek stanowi ludność Amazigh, która słynie z przyozdabiania twarzy tatuażami, jest to jednak zanikająca tradycja. Marokańczyk lub Marokanka z tatuażami, szczególnie w bardziej konserwatywnych regionach, mogliby się spotkać z brakiem zrozumienia. Turystów obowiązują jednak inne standardy. Tatuaż w Maroku, jako coś niespotykanego wśród tubylców, może przyciągać wzrok i wzbudzać zainteresowanie, jednak nie ma potrzeby go zakrywać.

Jak ubierać się w Maroku – informacje praktyczne

Dostosuj strój do pogody i trasy zwiedzania

Weź pod uwagę porę roku i regiony, które chcesz odwiedzić. Maroko jest bardzo zróżnicowane. W maju odwiedziliśmy Imlil, położone w górach Atlas, gdzie temperatura rano wynosiła 3 stopnie, a w oddalonym o godzinę jazdy Marrakeszu słupek rtęci wskazywał niemal 30 stopni. Upewnij się, że masz strój odpowiedni na każdą pogodę.

Weź ze sobą lekki szal

Kup cieniutki, może być nawet lekko prześwitujący szal i miej go zawsze przy sobie. Jeżeli poczujesz się nieswojo, łatwo będzie się zasłonić, przyda się także podczas zwiedzania meczetu.

Jeżeli podróżujesz samotnie, postaw na luźniejsze i nieco bardziej zakrywające ubrania

T-shirt bez wyeksponowanego dekoltu, dżinsy, luźne lniane spodnie, legginsy i tunika, spódnica do kolan, zwiewna sukienka do kostek. Opcji jest ogrom i z łatwością znajdziesz coś odpowiedniego w swojej garderobie.

Jak ubierac sie w Maroku
Jeśli jesteś samotnie podróżującą kobietą, możesz niestety spotkać się z nachalnością ze strony niektórych mężczyzn

Opalaj się w bikini, ale miej pod ręką pareo

W kurortach turystycznych i na plażach zlokalizowanych w okolicy miast nie ma najmniejszego problemu z kostiumami kąpielowymi. Wybierz taki, jaki lubisz. Pamiętaj jednak, żeby się zakryć, gdy schodzisz z plaży do restauracji czy sklepu.

Pamiętaj, że jesteś gościem

I absolutnie nie oznacza to, że masz się dostosowywać do wszelakich obyczajów. Tym, na co chcę tutaj zwrócić uwagę, jest Twój status turysty. Maroko to kraj, który żyje z turystyki, tym samym obcokrajowcy są bardzo cenieni i dba się o ich bezpieczeństwo. Oznacza to, że gdy kiedykolwiek z jakiegokolwiek powodu, bez względu na to, jak jesteś ubrana, poczujesz się zagrożona, powinnaś od razu zgłosić się do patrolu policji, których w miastach jest pełno.

Służby bezpieczeństwa traktują takie sprawy poważnie, bo turyście nie ma prawa stać się nic złego. Wierz mi, że na samo wspomnienie policji delikwent, który Cię zaczepiał, zapewne zblednie i przystopuje.