Galette des rois
Francja

Galette des Rois – ciasto z koroną i niespodzianką w środku

Tym, co można zauważyć mieszkając we Francji, jest fakt, że wiele świąt ma typowe dla siebie przysmaki. Nie inaczej jest ze świętem Trzech Króli, podczas którego Francuzi zajadają się Galette des Rois, czyli ciastem Trzech Króli.

Czym jest Galette des Rois?

Zależnie od regionu możemy spotkać dwa rodzaje ciasta Trzech Króli. W większości kraju piecze się lub kupuje Galette des Rois, zdobione ciasto francuskie z masą migdałową. W południowych regionach popularne jest jednak Gâteau des Rois – drożdżowe ciasto z kandyzowanymi owocami. Podawane zazwyczaj z cydrem, ale bywa, że i z szampanem.

Ciasto Trzech Króli tradycyjnie serwowane jest przez Francuzów 6 stycznia, a w piekarniach i sklepach dostępne jest znacznie dłużej.

Niebieski kolor to regiony, w których jada się Galette des Rois, a czerwonym zaznaczono regiony, w których popularne jest Gâteau des Rois
Źródło: slate.fr

Tradycja związana z jedzeniem Galette des Rois

Gdyby chodziło o samo ciasto, zapewne nie byłoby o czym się rozpisywać. W końcu każdy kraj ma charakterystyczne potrawy, które są jedzone niemal tylko przy określonych okazjach. Z Galette des Rois sprawa ma się jednak nieco inaczej, bo nie o samo jedzenie tu chodzi.

Święto Trzech Króli we Francji jest niezwykle urokliwe, gdy podążamy za tradycjami związanymi z Galette des Rois, a najwięcej frajdy mają dzieci. Najmłodsze dziecko z rodziny chowa się pod stołem i instruuje osobę krojącą ciasto Trzech Króli, komu ma podać który kawałek.

Dlaczego właśnie tak? W Galette des Rois ukryte jest féve. Dawniej był to bób, czasami migdał, jednak współcześnie są to najróżniejsze figurki. Osoba, która znajdzie w swoim kawałku ciasta féve, zakłada na głowę koronę, która dołączona jest do każdego ciasta i tytułuje się królem lub królową przez resztę dnia. A jako król lub królowa wiadomo, że ma określone przywileje – te zależą już jednak od kreatywności poszczególnych rodzin. Najczęściej można liczyć np. na zwolnienie z obowiązków domowych.

Galette des rois

Galette des Rois – trochę historii

Tradycja pieczenia ciasta z okazji święta Trzech Króli sięga 14 wieku. Początkowo zamiast figurek w cieście umieszczane było ziarno bobu (fève), co ma korzenie w pogańskich tradycjach sięgających Cesarstwa Rzymskiego. Podczas festiwali wyprawianych na cześć bogów, panowie i ich niewolnicy jedli razem. W jednym z dań umieszczano fève i ktokolwiek je znalazł, był tytułowany królem lub królową uroczystości.

Podczas rewolucji francuskiej nazwę ciasta zmieniono na Gâteau de l’egalité, czyli „ciasto równości”. W 19 wieku ziarno bobu zostało zastąpione porcelanowymi figurkami.