Przepis na bób suszony
Od kuchni

Ful medames – bób z białym serem po sudańsku

Jakiś czas temu mieliśmy gościa z Sudanu, który opowiadał o tym, że bardzo tęskni za domową kuchnią. Marzył o „fava beans”. W obcym języku wszystko brzmi ciekawiej, bardziej egzotycznie, jednak okazało się, że „fava beans” to nic innego, jak nasz swojski bób.

Bób to przysmak bardzo popularny w Sudanie, Sudanie Południowym, a także w Egipcie. Zdrowy, sycący i niedrogi, a do tego bardzo wdzięczny w przygotowaniu i łatwy w przechowywaniu. W tym zakątku Afryki nie dostaniemy innego, niż bób suszony, który musimy namoczyć przez kilka godzin przed gotowaniem.

Zainteresowała Cię sudańska kuchnia? Koniecznie spróbuj sałatkę z masłem orzechowym

Ciekawi Was jak jada się bób w tym afrykańskim kraju? Poniżej znajdziecie przepis na szuszony bób Ful medames — podstawowa wersja bobu po sudańsku z białym serem i jajkami.

W Sudanie tradycyjnie wykorzystuje się jedyny dostępny bób suszony – w Polsce do kupienia np. w sklepach z arabską żywnością. Jeżeli trafiliście na ten przepis w sezonie na bób, świeży sprawdzi się znacznie lepiej!

Przepis na bób suszony

Składniki

200 g suchego bobu
200 g sera feta*
2 pomidory lub garść pomidorków koktajlowych
1 duża czerwona cebula
Rukola
Sól, pieprz
1 łyżeczka kuminu
1 łyżeczka mielonej kolendry
Olej sezamowy lub oliwa z oliwek
Opcjonalnie — jajka gotowane na twardo

Przygotowanie

Suszony bób zalewamy wodą i pozostawiamy na około 8 godzin. Gdy napęcznieje, odcedzamy, zalewamy świeżą wodą i gotujemy przez 2-3 godziny, do miękkości.

Świeży bób gotujemy do miękkości – młody kilkanaście minut, a stary nawet 30-50 minut.

Odlewamy wodę, dodajemy do bobu przyprawy i mieszamy. Następnie delikatnie zgniatamy tłuczkiem do ziemniaków — nie musi być dokładnie, zależnie od preferencji. Przekładamy bób do misy, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę i pokrojone pomidory — mieszamy. Wierzch posypujemy białym serem, polewamy sporą ilością oleju lub oliwy i dekorujemy rukolą.

Często serwowany z jajkami na twardo pokrojonymi w ćwiartki, oprószonymi solą i pieprzem.

Podajemy z chlebem — genialnie sprawdza się chleb pita z przepisu Lady Kitchen.

*możecie z powodzeniem wykorzystać inny biały ser — tu gdzie mieszkam, Feta była najlepszym możliwym wyborem. Sudański ser jest jednak bardziej słony.