fbpx
ZEA

Emiraty Arabskie – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który zasłynął wszystkim, co „naj”, od najwyższego budynku na świecie zaczynając. Nic dziwnego, że jest to kierunek turystyczny wielu osób. Przed wyjazdem do Dubaju lub Abu Dhabi warto jednak zapoznać się z kilkoma faktami, by nic nie zaskoczyło nas na miejscu.

Co emirat, to obyczaj

W skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich wchodzi 7 emiratów, które nieco różnią się uwarunkowaniami kulturowymi i społecznymi, a także prawem. I tak np. za najbardziej kontrowersyjny uchodzi Sharjah, który graniczy z Dubajem.

Język urzędowy to arabski, ale bez problemu dogadasz się po angielsku

Emiratczycy porozumiewają się regionalnym dialektem Zatoki Perskiej, a w szkołach uczony jest klasyczny arabski, tzw. fusha lub Modern Standard Arabic. Ze względu na fakt, że przyjezdni stanowią 80% mieszkańców kraju, bez problemu porozumiesz się po angielsku. Jedyny problem może pojawić się poza dużymi miastami.

ZEA to kraj muzułmański, w którym religia ma wpływ na prawo

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą być otwarte i stanowić dom dla ponad 200 różnych narodowości, nie zmienia to jednak faktu, że pielęgnują swoją kulturę i tradycję, które niezmiennie łączą się z islamem. Tym samym alkohol nie będzie dostępny tak powszechnie jak w Europie, a Ramadan, czyli okres muzułmańskiego postu, będzie rządził się swoimi prawami.

Weekend to piątek i sobota

W wielu krajach muzułmańskich, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, tydzień rozpoczyna się w niedzielę, która jest zwykłym dniem roboczym. Ma to bezpośredni związek z religią – w islamie w piątek odbywa się główna modlitwa, w której uczestnictwo jest dla mężczyzn obowiązkowe. Nie jest to jednak dzień świąteczny, a sklepy i restauracje pozostają otwarte.

Na alkohol potrzebujesz licencję

Alkohol sprzedawany jest jedynie w hotelach, niektórych restauracjach i klubach. Powstały także sklepy, w których można kupić wysokoprocentowe napoje. Nie jest to jednak tak proste, jak w Polsce – potrzebna jest oficjalna licencja. Turyści nie ponoszą żadnych opłat za jej wydanie, muszą jednak okazać paszport. Więcej informacji tutaj.

Tak, możesz kupić wieprzowinę

W wielu krajach muzułmańskich dostęp do wieprzowiny jest utrudniony, jednak popyt rodzi podaż. Duża społeczność międzynarodowa niejako wymogła na Emiratach zapewnienie wyrobów wieprzowych. Są one zwyczajnie dostępne w supermarketach, w specjalnych sekcjach oddzielonych od pozostałej części sklepu. Wieprzowiny nie dostaniesz jednak w emiracie Sharjah.

Nie okazuj nadmiernie uczuć

Uściski i namiętne pocałunki pozostaw na zacisze pokoju hotelowego. W miejscach publicznych ogranicz się do trzymania za dłonie i pamiętaj, żeby zwiedzając meczety, wystrzegać się nawet tego.

Przeczytaj więcej o tym, jak zachować się w meczecie

Nie będziesz zbyt wiele spacerować

Temperatury w ZEA nie sprzyjają przechadzkom. Mieszkańcy korzystają z klimatyzowanych samochodów nawet, wyskakując do pobliskiego sklepu i bardzo łatwo jest przejąć ten nawyk.

Szczególnie, jeśli wybierasz się do Emiratów latem, postaw na nocleg w okolicy metra lub wypożycz samochód, który pozwoli Ci wygodnie odkrywać kraj. Pamiętaj tylko, o wyrobieniu międzynarodowego prawa jazdy.

Nie martw się strojem

Zjednoczone Emiraty Arabskie są bardzo otwartym i tolerancyjnym krajem w kontekście strojów. Możesz ubierać się dokładnie tak samo, jak na co dzień – włączając w to krótkie spódniczki i głębokie dekolty. Określony dress code obowiązuje jedynie w urzędach i meczetach, jednak zazwyczaj istnieje możliwość wypożyczenia stosownego okrycia przed wejściem.

Turyści mogą uzyskać zwrot VAT-u

Jeśli zaszalejesz z zakupami, możesz ubiegać się o zwrot podatku VAT od rzeczy, które ze sobą zabierasz do domu. VAT w ZEA wynosi jedynie 5%, jednak przy większych zakupach może się okazać kwotą wartą zachodu. Więcej na temat całej procedury przeczytasz tutaj.

Płać w dirhamach

Walutą obowiązującą w ZEA są dirhamy. Nawet jeśli w niektórych miejscach dopuszczalna jest płatność w innej walucie, przelicznik będzie niekorzystny. W większości miejsc można płacić kartą, warto więc rozważyć zaopatrzenie się w kartę Revolut.