Sahara Zachodnia

Codzienność na pustyni: woda

Problemy z wodą na pustyni nie są niczym zaskakującym, ale zastanawialiście się czasami, jak wygląda to w praktyce? Dookoła piasek, deszczu praktycznie nie ma, okoliczna rzeka nie bez powodu nazywana jest rzeką sezonową – pojawia się tylko w zimie. Skąd więc brać wodę? Odpowiedź jest prosta: z oceanu!

Odsalana (chociaż mam co do tego wątpliwości) woda morska nastręcza wielu problemów, szczególnie nowym mieszkańcom. Wypadające włosy, przesuszona skóra – to coś zupełnie naturalnego. O ile moje włosy znoszą wszystko bez większych problemów, o tyle skóra dała mi się we znaki – aż bolała z przesuszenia, a na łydkach zrobiła się cienka jak papier i krwawiła przy najmniejszym zadrapaniu. Nie, nie poprawiło się to z czasem, po prostu metodą prób i błędów znalazłam kosmetyki, które radzą sobie z problemem.

Ale, ale! Jeżeli myślicie, że woda w rurach to coś zupełnie oczywistego, to pomyślcie raz jeszcze. W moim mieście wszystkie budynki mają na dachu zbiorniki (500-2000 litrów), jednak to, w jaki sposób woda jest do nich dostarczana różni się w zależności od okolicy, a nawet pomiędzy sąsiadującymi domami.

Nasz budynek podłączony jest do sieci wodociągowej, w której woda jest jedynie do południa – dlatego musimy pamiętać, aby co kilka dni, koniecznie rano, włączyć pompę która doprowadzi wodę do naszego zbiornika. A jeżeli zapomnimy? Nie ma problemu, wystarczy podjechać na souk, gdzie beczkowozy tylko czekają na taką okazję i za kwotę dwukrotnie wyższą niż miesięczny rachunek za wodę z radością podjadą.

Niektórzy mieszkańcy z beczkowozów muszą jednak korzystać na codzień – nie wszystkie budynki mają dostęp do wodociągu. I tak codziennie rano na mojej ulicy zatrzymuje się samochód, którego kierowca ma klucze do bram kilku domów i zawsze o tej samej porze doprowadza wodę.

Taki system sprawdza się tutaj i funkcjonuje zupełnie naturalnie, chociaż zarówno dla mnie jak i mojego męża była to całkowita nowość i mieliśmy spore trudności z przyzwyczajeniem się do funkcjonowania w ten sposób. O tym, że taka woda nie nadaje się do spożycia nie muszę chyba nawet wspominać? A ja do tej pory staram się nie myśleć o czarnym zbiorniku na dachu, który czyszczony nie był zapewne nigdy i w którym, szczególnie podczas letnich upałów, środowisko dla wszelkich paskudztw jest wymarzone 😉

5 komentarzy

 • Polka na pustyni

  Mam ten sam problem z kaloriami 🙁 Chociaż na pocieszenie muszę powiedzieć, że w Afryce, w niektórzych społecznościach, szczupłe kobiety są negatywnie postrzegane 😉

  Trudno powiedzieć, jak reaguje rdzenna ludność na wodę, bo przyzwyczajenie to jedno, a brak porównania to inna sprawa, więc nawet jeżeli mają jakieś problemy, to są one dla nich naturalne.

 • Polka na pustyni

  Koniecznie daj znać co to za gra 😀

  Dziękuję <3 Podsyłaj listę tematów, które Cię interesują, to będzie więcej, bo czasami inspiracji brak 😉

 • Seeker

  To jak jedna z moich ulubionych strategicznych gier komputerowych, w której budowałam imperium na pustyni!! Haha 😀

  Więcej takich tekstów poproszę, więcej! Choć muszę przyznać, że częstotliwość w pisaniu idzie Ci na plus 😀

 • teresa ozimek

  To bardzo ciekawe jak sobie radzą społeczności i całe społeczeństwa z gospodarką wodną. Czy rdzenna ludność też ma problem z przesuszeniem skóry i konsekwencjami podobnymi do Twoich, czy są przystosowani? Bułeczki z poprzedniego wpisu upiekłabym natychmiast, ale nadmiar kalorii od razu rzuca mi się na sylwetkę.