fbpx
Co zobaczyć w Marrakeszu
Maroko

Co warto zobaczyć w Marrakeszu?

Wybierasz się do Marrakeszu i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w tym magicznym mieście? Nazywany perłą południa i bramą do Afryki, Marrakesz to miejsce o niepowtarzalnej atmosferze. Uwodzi kolorami i zapachami, a w niektórych jego częściach przenosimy się do zupełnie innej rzeczywistości.

Klimatyczne uliczki pamiętające dawne czasy, starsi panowie z siwymi brodami, ubrani w tradycyjne jellaby, kierują swe kroki ku meczetom. Kobiety z zasłoniętymi włosami, a niejednokrotnie także twarzami, spacerują, robiąc zakupy. Gwar, gorące słońce, charakterystyczne budynki w łososiowym kolorze i rozbrzmiewający zewsząd marokański dialekt języka arabskiego – darija.

W takiej właśnie atmosferze będziemy zwiedzać tę marokańską perłę południa i przenosić się w odległe czasy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Marrakeszu, zobacz poniższą listę.

Chcesz przeczytać opowieści o Marrakeszu od Polki, która mieszka w tym miejscu od wielu lat? Koniecznie zajrzyj do tego wpisu, w którym autorka przewodnika po Marrakeszu oprowadza po swoim mieście

Co zobaczyć w Marrakeszu

Na skróty – co zobaczyć w Marrakeszu?

Co zobaczyć w Marrakeszu? Natura i zabytki

Z czym kojarzy Ci się Marrakesz? Jakie są pierwsze miejsca, które przychodzą Ci do głowy, gdy zastanawiasz się co zobaczyć w Marrakeszu? Medina? Jej bramy? Meczet Koutoubia? Poza tymi i wieloma innymi zabytkami, w Marrakeszu możemy się wybrać w fantastyczną podróż po pięciu kontynentach, odwiedzając Jardin Majorelle i podziwiając rośliny z różnych zakątków świata, które się w nim znajdują. W Jardin Secret poza przepięknym ogrodem poznamy z kolei historię wodociągów, które w dawnych czasach doprowadzały wodę do miasta.

Marrakesz nie jest jednolity. To miasto, które skrywa wiele tajemnic i sprzeczności. Warto dobrze rozplanować zwiedzanie, a przy ograniczonym czasie zastanowić się, które miejsca chcemy zobaczyć, aby wykorzystać w pełni, co ma do zaoferowania.

Jeśli interesują Cię praktyczne porady dotyczące pobytu w Marrakeszu, transferu z lotniska i cen, zajrzyj tutaj

Plan zwiedzania Marrakeszu – gotowa mapa

Skorzystaj z poniższej mapy podczas zwiedzania Marrakeszu. Są na niej oznaczone wszystkie punkty, które warto odwiedzić. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować pobyt i trasę zwiedzania.

Co zobaczyć w Marrakeszu? Plac Jamaa el Fnaa

Jamaa el Fnaa w Marrakeszu jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od wieków był on miejscem spotkań różnych kultur, co możemy dostrzec także dziś. Zaklinacze węży, wróżbici, tancerze, dźwięk bębnów, kobiety w niqabach przyozdabiające dłonie turystek henną. Jamaa el Fnaa to bijące serce Marrakeszu, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w tym magicznym mieście.

Szczególnie urokliwe po zmroku, rozświetlone, taneczne, o niepowtarzalnej atmosferze. Spróbujemy tam także wyśmienitych, marokańskich specjałów, które zjemy przy dzielonych stołach, bezpośrednio przy straganach, na których przygotowywany jest nasz posiłek.

Lokalizacja placu Jamaa el Fnaa w Marrakeszu – mapa

Co zobaczyć w Marrakeszu? Wybierz się na plac Jamaa el Fnaa wieczorem!

Plac Rahba Kedima

Skryty w zaułku mediny plac Rahba Kedima niegdyś był placem niewolników. Dziś znajdują się na nim stragany z lokalnymi wyrobami, kawiarnie i nieduże sklepy z przyprawami i olejem arganowym. Z okolicznych budynków kaskadami spływają ręcznie tkane dywany, które nadają miejscu szczególnego uroku.

Warto zajrzeć do zlokalizowanej właśnie tam słynnej Cafe des Epices i napić się marokańskiej herbaty na jej tarasie.

Lokalizacja placu Rahba Kedima w Marrakeszu – mapa

Co zobaczyć w Marrakeszu
Co zobaczyć w Marrakeszu? Napij się herbaty na placu Rahba Kedima

Co zobaczyć w Marrakeszu? Meczet Koutoubia

Meczet Koutoubia, czyli Meczet Księgarzy, widoczny jest już z daleka i wyróżnia się na tle niskiej architektury Marrakeszu. Jego minaret ma 77 metrów wysokości i 5 razy w ciągu dnia można usłyszeć z niego nawoływanie do modlitwy. To budowla, której początki datowane są na XII wiek.

Ważne! W Maroku meczety traktowane są jako miejsca kultu religijnego, do których wstęp mają jedynie wierni. Częściowo otwarty do zwiedzania jest tylko Meczet Hasana II w Casablance.

Lokalizacja Meczetu Koutoubia w Marrakeszu – mapa

Co zobaczyć w Marrakeszu
Co zobaczyć w Marrakeszu? Wsłuchaj się w wezwanie do modlitwy wybrzmiewające z zabytkowego meczetu

Alhambra Marrakeszu – Pałac Bahia

XIX-wieczny pałac wybudowany z inicjatywy ministra Ahmeda ben Musy dla upamiętnienia jego żony o imieniu Bahia. To artystyczne arcydzieło charakterze andaluzyjskim, w którym wyraźnie widoczne są marokańskie wpływy.

Misterne zdobienia i liczne ornamenty robią ogromne wrażenie, a znajdujący się na dziedzińcu ogród tworzy zaciszne miejsce, w którym aż chce się zostać dłużej

Informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów tutaj

Lokalizacja Pałacu Bahia w Marrakeszu – mapa

Co zobaczyć w Marrakeszu? Pałac El Badi

Pałac El Badi, co w tłumaczeniu oznacza „niezrównany pałac” zdecydowanie zasługuje na swoją nazwę. Pomimo tego, że dni świetności ma już za sobą, nadal zapiera dech w piersiach swoją rozległością i widokami na okoliczne dzielnice z górami Atlas w tle.

Informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów tutaj

Lokalizacja Pałacu El Badi w Marrakeszu – mapa

Nekropola dynastii Sadytów

Dziedziniec, ogrody i dwa, bogato zdobione, mauzolea przeznaczone na miejsce spoczynku arabskiej dynastii Sadytów, która panowała w Maroku w XVI i XVII wieku. W XVII wieku grobowce zostały zamurowane. Ponownie odkryto je niemal 200 lat później.

Miejsce, w którym można podziwiać piękno arabskiej architektury, a nawet zobaczyć na żywo, jak ręcznie robione są charakterystyczne, marokańskie mozaiki.

Informacja na temat godzin otwarcia i cen biletów tutaj

Lokalizacja Nekropoli Sadytów w Marrakeszu – mapa

Muzeum Yves Saint Laurent

Każdy fan mody z pewnością doceni Muzeum Yves Saint Laurent, w którym możemy zobaczyć kreacje słynnego projektanta. Na miejscu dostępny jest także sklep, w którym dostaniemy książki i gadżety związane z marką Yves Saint Laurent i sala kinowa, w której odbywają się projekcje.

Informacja na temat godzin otwarcia i cen biletów tutaj

Lokalizacja Muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu – mapa

Ogrody Marrakeszu – Jardin Majorelle

Skrywający w sobie rośliny pochodzące z pięciu kontynentów, Jardin Majorelle to wyjątkowo zaciszne miejsce, w którym czas zwalnia. Idealne do wyciszenia się po zwiedzaniu gwarnego Marrakeszu, a także wyjątkowa gratka dla pasjonatów roślin.

Informacja na temat godzin otwarcia i cen biletów tutaj

Lokalizacja Jardin Majorelle w Marrakeszu – mapa

Ogrody Marrakeszu – Le Jardin Secret

Jeśli lubisz naturę, a przy tym fascynują Cię rozwiązania technologiczne dawnych miast, będąc w Marrakeszu, koniecznie musisz zobaczyć Le Jardin Secret. Wyjątkowe miejsce, w którym można spędzić długie godziny, wsłuchując się w szum wody i odkrywając, w jaki sposób była ona niegdyś doprowadzana z gór Atlas.

Informacja na temat godzin otwarcia i cen biletów tutaj

Lokalizacja Le Jardin Secret w Marrakeszu – mapa

Meczet Moulay el Yazid

Pochodzący z XII wieku meczet, przyozdobiony robiącymi wrażenie, geometrycznymi mozaikami. Otwarty jedynie dla wiernych, można oglądać z zewnątrz.

Lokalizacja meczetu Moulay el Yazid w Marrakeszu – mapa

Co zobaczyć w Marrakeszu
Co zobaczyć w Marrakeszu? Meczety – ale tylko z zewnątrz, bo dostępne są jedynie dla wiernych

Kasbah

Jeśli lubisz spacerować i chłonąć lokalną atmosferę, dzielnica Kasbah, w okolicy meczetu Moulay el Yazid, jest zdecydowanie dla Ciebie. To nieco mniej turystyczne miejsce, w którym jest spokojniej niż na souku mediny. W okolicy są przepiękne meczety, klimatyczne kawiarnie i restauracje, a także biznesy skierowane do tubylców. Przechadzając się uliczkami Kasbah, natkniemy się na kobiety wypiekające chleb i rzemieślników naprawiających sprzęty.

Lokalizacja dzielnicy Kasbah w Marrakeszu – mapa