Ceny jedzenia w Szwajcarii
Szwajcaria

Ceny jedzenia w Szwajcarii – 2019 rok

Bez względu na to, czy właśnie się przeprowadzasz do tej alpejskiej krainy, czy wybierasz się na wakacje, zapewne zadajesz sobie pytania o to, jakie są ceny jedzenia w Szwajcarii. To ważne, by móc oszacować wydatki i przekalkulować koszty utrzymania.

Ceny jedzenia w Szwajcarii zależą od kilku czynników

Po pierwsze – lokalizacja. Inne są koszty utrzymania w dużych miastach, a inne w mniejszych miejscowościach. Zurych i Genewa należą do czołówki najdroższych miast świata, tym samym w ich okolicy można się spodziewać nieco wyższych cen żywności, niż w innych częściach Szwajcarii.

Jak wszędzie, znaczenie ma też jakość produktów, które wybieramy. Szwajcarskie supermarkety oferują spory wybór produktów w wersjach “budżetowych”, których cena jest znacznie bardziej atrakcyjna, niż innych. Należy jednak mieć na względzie to, że wraz z ceną, spada także jakość.

Jakie są ceny żywności w Szwajcarii?

Przygotowałam to zestawienie w taki sposób, żeby, było dla przydatne zarówno dla podróżnych, jak i dla osób planujących przeprowadzkę do Szwajcarii.

Ceny jedzenia są aktualne według stanu na maj 2019 dla Genewy, supermarket Migros. Przelicznik kursu walut według Narodowego Banku Polskiego, Tabela nr 102/A/NBP/2019 z dnia 2019-05-28, 1 CHF = 3,8249 PLN

Pieczywo

CHFPLN
Chleb pszenny, 500 g1,20 4,59
Bułeczki pszenne, 6 szt, 300 g3,0011,47
Chleb maślany, a la chałka, 300 g2,409,18
Croissant, 45 g0,953,63
Precel, 130 g1,505,74

Napoje

CHFPLN
Woda mineralna Vittel, 500 ml0,953,63
Woda mineralna Aproz, 6×1,5 l5,7021,80
Sok owocowy Gold, 1 l1,957,46
Coca-Cola, 450 ml1,355,16
Pepsi, 500 ml1,104,21
7up, 500 ml1,204,59
Rivella, 500 ml1,455,55
RedBull, 250 ml1,706,50
Kawa Cafe Royal, 33 kapsułki do ekspresu12,0045,90
Kawa Nescafe Gold de luxe, 18 g11,0042,07
Herbata Tetley English Breakfast, 25 torebek3,0011,47
Herbata Tetley zielona, 25 torebek3,212,24
Herbata miętowa Tea Time, 50 torebek1,204,59

Nabiał

CHFPLN
Mleko 3,5%, 1l1,204,59
Masło,  250 g2,9511,28
Jogurt owocowy Passion, 180 g0,953,63
Jogurt naturalny Excellence, 150 g0,953,63
Jogurt typu greckiego Yogos, 180 g0,953,63
Jogurt pitny YOU to go, 100  g0,953,63
Serek Philadelphia naturalny, 200 g2,308,80
Jajka, 6 szt.3,6013,77
Ser Gouda, 150 g, 6 plasterków2,358,99
Ser Parmigiano Reggiano, 100 g3,1011,86
Ser Emmentaler, 100 g2,7010,33
Mozarella, 250 g3,7014,15
Serki topione La Vache, 24 szt.5,3020,27

Słodycze

CHFPLN
Snickers, Twix1,304,97
Kinder Bueno2,158,22
Ferrero Rocher, 375 g8,8033,66
Czekolada z orzechami Frey, Noxana Crémant, 100 g2,358,99
Toffifee, 125 g2,108,03
Merci, 250 g3,9515,11
Smarties, 38 g1,204,59
M&M’s orzechowe, 125 g2,9511,28
Herbatniki z czekoladą Petit Beurre, 150 g, 2,509,56

Przekąski

CHFPLN
Chipsy Zweifel XXL, 380 g7,7529,64
Słone paluszki Alnatura, 100 g 1,304,97
Popcorn, 100 g1,054,02
Pistacje Sun Queen, 175 g5,7521,99
Orzeszki Sun Queen, mieszanka, 170 g4,9018,74
Wafle ryżowe naturalne, 110 g0,953,63
Wafle ryżowe w czekoladzie, 100 g1,505,74

Owoce

CHFPLN
Maliny, 250 g4,6017,59
Jabłka, 1 kg2,8010,71
Pomarańcze, siatka 3 kg3,7514,34
Winogrona zielone, 500 g3,8014,53
Kiwi, 1 kg2,007,65
Cytryny, 1 kg1,806,88
Mandarynki, 1 kg3,9014,92

Warzywa

CHFPLN
Pomidorki koktajlowe, 200 g4,9018,74
Ziemniaki, siatka 2 kg2,9511,28
Cebula, 1 kg1,907,27

Dania gotowe

CHFPLN
Pizza Handgemacht, 330 g6,7025,63
Wrap Handgemacht4,9018,74
Tortelloni M-Classic, 250 g3,9014,92
Ravioli5,9522,76
Makaron Carbonara, 180 g2,9011,09

Ryby i owoce morza

CHFPLN
Łosoś, filet, 400 g13,4051,25
Łosoś wędzony, 100 g6,8026,01
Panga, 400 g7,1027,16
Krewetki, 100 g6,9026,39

Inne

CHFPLN
Cukier kryształ, 1kg1,003,82
Mąka pszenna, 1 kg1,857,08
Makaron Spaghetti Agnesi, 500 g2,108,03
Makaron Fusilli, 500 g2,108,03
Keczup Heinz, 342 g, 1,756,69
Płatki owsiane M-Classic, 1 kg1,706,50
Muesli Farmer, 500 g5,0019,12
Płatki kukurydziane M-Classic, 500 g3,9014,92
Dżem Extra, 500 g2,308,80

Jak zaoszczędzić na jedzeniu w Szwajcarii?

Nie ma na to złotej rady. Szwajcaria jest drogim krajem, chociaż za cenami wielu produktów idzie ich świetna jakość. Marne to jednak pocieszenie, gdy przychodzi do płacenia rachunku. Pamiętaj jednak, że jednak będziesz nieopodal granicy, możesz rozważyć zakupy w okolicznych krajach, gdzie ceny bywają o wiele niższe.