strach przed lataniem
Podróże

20 trików, jak radzić sobie ze strachem przed lataniem

Przez 25 lat mojego życia odczuwałam niemal paniczny strach przed lataniem. Robiło mi się gorąco na samą myśl o tym, że mogłabym być na pokładzie maszyny wzbijającej się w powietrze. Bujna wyobraźnia sprawiała, że bałam się coraz bardziej. W pewnym momencie powiedziałam jednak „dość!” i stanęłam oko w oko ze strachem przed lataniem – moim największym wrogiem, który nie pozwalał mi realizować marzeń.

Strach przed lataniem to nie fanaberia

Jesteśmy zwierzętami lądowymi i mamy prawo się bać przebywania w środowisku, które nie jest dla nas naturalne. Męczą mnie stwierdzenia „nie bój się, samolot to najbezpieczniejszy środek transportu”. Wiem. Nadal boję cię latać. Nauczyłam się jednak, jak ujarzmić ten strach na tyle, by nie determinował mojego życia, a w lepszych momentach wręcz przestawał istnieć.

Przeczytaj także: Jak radzę sobie ze strachem przed lataniem?

Tym razem chciałabym podzielić się z Wami praktycznymi poradami, które pomagają mi zapanować nad strachem przed lataniem. Wiele z nich może być oczywista, jednak odpowiednia organizacja pozwala oszczędzić sobie dodatkowego stresu w sytuacji, która dostarcza nam dostatecznie dużo emocji.

20 trików które pomagają mi opanować strach przed lataniem.

1. Dokonaj odprawy online i wybierz siedzenie w miejscu, które zapewni Ci najwięcej komfortu.

2. Wyśpij się przed lotem, zjedz coś lekkiego, napij się wody lub soku.

3. Nie pij alkoholu. Może i pomaga, ale w dużych ilościach, a te niemal gwarantują odmowę wpuszczenia na pokład.

4 .Wybierz wygodne ubrania, zabierz ze sobą coś ciepłego. W samolotach bywa chłodno i jest to szczególnie odczuwalne podczas dłuższych lotów. Zwróć także uwagę na obuwie, które wybierasz – klapki czy sandały nie są najlepszym rozwiązaniem. Trzęsienie się z zimna tylko potęguje nieprzyjemne wrażenia.

5. Spakuj drobiazgi, które zapewnią Ci komfort w czasie lotu. Dla mnie są to krople do oczu, woda termalna, chusteczki nawilżane.

6. Przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześnie, żeby dodatkowo nie denerwować się małą ilością czasu.

7. Zatrzymaj się na chwilę, żeby poobserwować startujące i lądujące samoloty. Tyle z nich właśnie wzbiło się w powietrze, tyle bezproblemowo wylądowało. Wdech – wydech, będzie ok.

8. Nie myśl o samym locie, a raczej o celu podróży. Lecisz na wakacje? Zobaczyć się z rodziną? A może na ważne spotkanie, które będzie miało wpływ na Twoją karierę? Każdy powód jest ekscytujący – skup się na tym uczuciu!

9. Podczas boardingu lub gdy już jesteś na swoim miejscu, powiedz o swoich obawach stewardessie.

10. Słuchaj instrukcji personelu pokładowego.

11. Jeżeli czujesz, że z wrażenia robi Ci się gorąco, włącz nawiew powietrza, który znajduje się nad Twoim siedzeniem – regulujesz pokrętłem.

12. Raz jeszcze – skup się na celu podróży. Pamiętaj, że każda czynność wykonywana przez personel pokładowy jest dobrym znakiem. Start, wzbijanie się ponad poziom chmur, gasnąca kontrolka zapiętych pasów – każdy kolejny etap sprawia, że jesteś bliżej celu.

13. Uspokój swój oddech. To pozornie błahostka, ale bardzo pomaga.

14. Postaraj się rozproszyć swoją uwagę – świetnie sprawdza się słuchanie muzyki, audiobooka, czy czytanie książki.

15. Szczególnie w przypadku dłuższego lotu, zabierz ze sobą opaskę na oczy. Odcięcie się od otoczenia pomoże Ci się zrelaksować.

16. Jeżeli doświadczasz nieprzyjemnych doznań związanych ze zmianami ciśnienia, żuj gumę w czasie startu i lądowania – pomaga na zatkane uszy.

17. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, pij niewielkie ilości wody przez cały lot.

18. Pozostaw zapięte pasy przez cały czas trwania lotu.

19. Jeżeli kiepsko się poczujesz, pamiętaj, że stewardessa jest na pokładzie także po to, żeby Ci pomóc – nad siedzeniem masz przycisk, który umożliwia wezwanie kogoś z personelu pokładowego.

20. Pamiętaj, że nad bezpieczeństwem lotu czuwa cały sztab specjalistów. Każdy z nich zadba o to, żeby wszystko było dobrze.

Strach przed lataniem nie musi być obezwładniający

Jeżeli czytasz ten tekst, zapewne masz motywację, by zmienić swoje nastawienie, chcesz ujarzmić swój strach na tyle, by móc realizować swoje marzenia i zwyczajnie funkcjonować. To jest możliwe.

Od momentu, gdy po raz pierwszy wsiadłam na pokład samolotu, odbyłam ponad 100 lotów. Podczas części z nich czułam się w pełni komfortowo, podczas niektórych dłonie pociły mi się z nerwów i brakowało mi tchu. Nauczyłam się jednak, w jaki sposób radzić sobie z emocjami na tyle, żebym to ja miała kontrolę nad strachem, a nie strach nade mną. Więcej na ten temat napisałam w tekście „Jak radzę sobie ze strachem przed lataniem?”.